kocaeli , 26-10-2020

Ziyaretçi akınına uğruyor; Değirmendere Tarihi Yalı Evleri

Gölcük Değirmendere sahilinde, aslına sadık kalınarak restore edilen Tarihi Yalı Evleri, ilçenin çekim merkezi haline geldi. Tarihi Yalı Evleri, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

11:28:51 | 2020-10-08

Gölcük Belediyesi tarafından ‘Tarih Koridoru’ projesi kapsamında, aslına sadık kalınarak restore edilen Değirmendere Tarihi Yalı Evleri, ilçeye büyük değer kattı. 12 tarihi bina ve caminin restore edilerek yenilenmesinin ardından, Değirmendere göz alıcı bir sosyal yaşam alanı kazandı. Yapılan çalışmalar sonrasında yenilenen yüzüyle büyük beğeni toplayan Değirmendere Tarihi Yalı Evleri, bölgeyi adeta bir çekim merkezi haline getirirken, yerli ve yabancı turistler tarafından da büyük ilgi gördü.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından alınan onayın ardından hızla tamamlanan çalışmalarla aslına uygun olarak restore edilen Değirmendere Tarihi Yalı Evleri, eski görüntüsünden kurtarılarak sosyal yaşam alanı olarak yeniden düzenlendi. Restore edilen binalar; restoran, kafe, butik otel, sanat galerisi ve seramik atölyesi olarak düzenlenerek, ilçedeki sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek şekilde projelendirildi. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nin Gölcük’e değer kattığını ve çok sayıda ziyaretçi çektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Değirmendere Tarihi Yalı Evleri, Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerini oluşturuyor. Biz de Gölcük Belediyesi olarak, bu nadide eserleri yeniden gün yüzüne çıkarmak istedik. Yalı evlerinin restorasyon çalışmalarında Osmanlı mimarisi teknikleri kullanıldı ve yapılar, restore edildikten sonra aktif olarak kullanılmaya başlandı. Değirmendere Tarihi Yalı Evleri kapsamında 19 yataklı bir otelimiz, restoranımız, kafeteryamız, kütüphanemiz ve sergi salonumuz var. Burası günlük hayatta vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde kullandığı seçkin bir mekan haline geldi ve Gölcüğümüze değer kattığını düşünüyorum.”

 

GÜNEŞİN EN GÜZEL BATTIĞI YER

Restore çalışmaları sırasında tarihi dokunun yeniden canlandırılmasına önem verdiklerini de söyleyen Ali Yıldırım Sezer, “Yalı evleri, Değirmendere sahilinin hemen yanı başında bulunuyor. Otelde kaldığınızda muhteşem bir deniz manzarasını seyretme imkanınız var. ‘Güneşin en güzel battığı yer neresi?’ diye soranlara, ben ‘Burasıdır’ diye cevap veriyorum. Herkesi, bu manzarayı ve bu tarihi dokuyu görmeye davet ediyorum. Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nde kültürel etkinlikler yapmayı da planlıyoruz. Tarihin ve kültürün bir arada yaşatıldığı bir mekan olacağına inanıyoruz” dedi.

ETİKET :   gölcük değirmendere değirmendere tarihi yalı evleri yalı evleri tarih restorasyon kocaeli ali yıldırım sezer belediye başkanı