kocaeli , 28-01-2020

‘Yeniden çocuk olsam’ dedirten merkez: AFACANLAR DÜNYASI-İZMİT

Çocukların, teknolojik cihazlardan uzak hem oyunlar oynadığı hem de 7 ayrı etkinlik alanında 7 farklı mesleği uygulamalı olarak öğrendiği Afacanlar Dünyası, 'keşke yeniden çocuk olsam' dedirtiyor

10:40:45 | 2019-06-08

HABER: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı TİMUÇİN

 

İşte nihayet yaz geldi, karneler alındı, okullar kapandı… Minikler için artık dinlenme, eğlenme ve aktivite zamanı! Onlar, yaz tatiline girmenin sevincini yaşarken, aileler de çocuklarına uygun, eğlenceli ve verimli tatil aktiviteleri bulmak üzere araştırmalara başladı. Eğer siz de evdeki afacan için yaz sıcaklarında kızgın güneşin altında olmayacağı; eğlenirken öğrenip, öğrenirken yeteneklerini keşfedebileceği farklı bir aktivite arayışındaysanız, henüz Afacanlar Dünyası’nı keşfetmemişsiniz demektir.

Türkiye genelinde yirmiye yakın şubesi olan Afacanlar Dünyası, 3-11 yaş aralığındaki çocuklar için kurulmuş çok farklı bir aktivite merkezi. İlimizde Yenişehir Mahallesi’nde hizmet veren İzmit şubesi ise Karakuzu Elektrik, 2Renk Gayrimenkul Danışmanlık, Karakuzu İnşaat ve Karakuzu Steak House markalarının sahibi, başarılı iş adamı Atakan Karakuzu tarafından işletiliyor. Peki, Afacanlar Dünyası’nda çocuklara yönelik ne tür aktiviteler gerçekleşiyor? İsterseniz gelin, minik afacanların favori mekanlarının başında gelen bu ilginç etkinlik alanına birlikte göz atalım; kısa bir süre için bile olsa, onlarla birlikte çocuk olalım…

 

Afacanlar Dünyası İzmit Şubesinin sahibi Atakan Karakuzu

 

Afacanlar Dünyası iki kattan oluşan bir eğlence merkezi… Ancak alışveriş merkezlerinde görmeye alışık olduğumuz eğlence merkezlerinden oldukça farklı. Afacanlar Dünyası, çocukların güvenli bir ortamda nitelikli zaman geçirmesi, deneyimleyerek öğrenmesi, yeteneklerinin farkına varması ve tüm bunları yaparken çok eğlenmesi esasına göre hizmet veren bir konsepte sahip. Çocuklar burada hem oyunlar oynuyor hem de 7 ayrı etkinlik alanında en çok merak ettikleri 7 mesleği uygulamalı olarak öğreniyor.

Merkez iki kattan oluşuyor. Giriş kat kafe olarak düzenlenmiş; bu bölümde ayrıca, 0-3 yaş grubu minikler için bir oyun alanı ve küçük bir de sahne bulunuyor. Ancak Afancanlar Dünyası’nın kalbi, asıl alt katta atıyor. Aşağıya indiğiniz merdivenler, sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor, insana “keşke yeniden çocuk olsam” dedirtiyor. Burası, oyun oynamayı, araştırmayı, deneyimlemeyi seven 3-11 yaş aralığındaki her çocuk için adeta bir cennet.

 

KAŞİFLER İŞ BAŞINDA 

Afacanlar Dünyası’nda çocuklar için her biri değişik bir konseptle hazırlanmış; 7 ayrı meslek grubunu anlatan, 7 farklı etkinlik alanı oluşturulmuş. Minik kaşifler alt kata indikleri anda sırasıyla önce itfaiye eri, ardından inşaat mühendisi, arkeolog, aşçı, polis, doktor ve astronot oluyor. Her bir alanda, o mesleğe ait kıyafetleri giyiyor ve araç gereçleri kullanıyorlar… İtfaiye erleri, görsellerle hazırlanmış yangını söndürmek için gerçek su kullanıyor; inşaat mühendisleri baretlerini takıp binalar inşa ediyor; minik arkeologlar kum havuzunun içinde kazı yaparak saklanmış hazineleri hatta fosilleri buluyor; cesur polisler üniformalarını kuşanıp banka soyguncularını yakalıyor; doktorlar beyaz önlükleri ve steteskoplarıyla ateş ölçüp, kalp atışlarını dinliyor; geleceğin astronotları simsiyah uzay boşluğunda ışıldayan yıldızları izlerken gezegenleri tanıyor ve hatta usta aşçılar, minik elleriyle hazırladıkları hamurlardan pizzalar pişiriyor.

Bu rengarenk dünyada oyun ablaları eşliğinde 1,5 saat geçiren sevimli afacanlar, unutamayacakları bir deneyim yaşayarak hem eğlenceye doyuyor hem de ilgilerini çeken meslek dalını keşfetmek için küçük bir adım atmış oluyor. Yukarıya çıktıklarında ise Afacanlar Dünyası onları, sahnede düzenlenen küçük bir diploma töreniyle uğurluyor. 

 

 

BEN DE BİR BABAYIM 

Gayrimenkul, yeme-içme, elektrik ve inşaat gibi pek çok sektörde faaliyet gösterse de Atakan Karakuzu için Afacanlar Dünyası’nın yeri  çok ayrı. “Ben de bir babayım ve çocukları çok ama çok seviyorum. Hayattan ne istediğimi bir cümleyle anlatmam istense, ‘çocuklar ağlamasın’ derim. Onların olduğu her yerde neşe ve mutluluk olduğunu düşünüyorum. Afacanlar Dünyası, benim için özel bir yer. Buraya gelip çocukların yüzündeki sevinci gördüğümde bütün sıkıntılarımı unutuyorum. Bu yüzden ne kadar çok işim olursa olsun, gün içinde buraya mutlaka uğramaya çalışıyorum. Çok ileride, emekli olmaya karar verdiğimde bile Afacanlar Dünyası’nı hobi olarak işletmekten büyük keyif alacağım. Geleceğimiz olan çocukların teknolojik cihazlara bağımlılığını bir nebze azaltabilirsek ne mutlu bize” diyen Karakuzu, Afacanlar Dünyası’nı devralma hikayesini de şöyle anlatıyor: “Afacanlar Dünyası’nı bizden önce bir arkadaşımız işletiyordu. Hatta franchaise işlemleri sırasında kendisine yardımcı olmuştuk ancak o, burayı bir süre işlettikten sonra devretme kararı aldı.  3,5 yaşında bir oğlum var. Bir baba olarak, çocuğum için uygun aktiviteler bulmakta zorlanıyordum. Kışın soğuk, yazın aşırı sıcak nedeniyle her zaman dışarıda olamıyor, AVM’lerin oyun alanlarından başka seçenek bulamıyorduk. Ancak bu tip yerlerdeki aşırı gürültü, kalabalık ve kargaşadan da rahatsız oluyorduk. Çocuğumuzun güvende olduğu, huzurlu ve eğlenceli bir oyun alanı arayışındaydık. Afacanlar Dünyası’nın bizim gibi aileler için büyük bir ihtiyaç olduğunu fark edince, ‘az tablet çok oyun’ sloganıyla yola çıktım ve merkezi devralmaya karar verdim.”

 

 

KAHVALTI VE DOĞUM GÜNÜ ORGANİZASYONLARI 

Afacanlar Dünyası, çocuklar kadar ailelerin de sevdiği bir merkez. Özellikle anneler, çocuklarının etkinlik alanında olduğu 1,5 saat boyunca, üst katta keyifle vakit geçirebiliyor. Hatta pek çok anne, gün toplantılarını da burada yaparak bir yandan sosyalleşirken, diğer yandan kamera sistemi sayesinde, alt katta gönlünce eğlenen çocuğunu takip edebiliyor. Afacanlar Dünyası’nın 60 kişi kapasiteli kafesi; kahvaltı organizasyonları ve doğum günü gibi etkinlikler için de sıklıkla tercih ediliyor. Bunun yanı sıra işi olduğu halde Afacanlar Dünyası’na gelen aileler, çocuklarını 1,5 saat boyunca merkeze emanet edip dışarıya çıkabiliyor.

 

 

Afacanlar Dünyası’nda toplam 4 kişinin görev yaptığını ifade eden Atakan Karakuzu, “Afacanlar Dünyası’nın halkla ilişkiler sorumlusu Arzu Bayar ve diğer arkadaşlarımız, misafirlerimizin rahat etmesi için ellerinden gelen gayreti gösteriyor. 4 kişilik bir ekibimiz var ama çocuk sayısı arttıkça yarı zamanlı oyun ablalarımızın sayısı da artıyor” diyor.

Haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan Afacanlar Dünyası, bireysel olduğu gibi grup rezervasyonlarında da sıkça tercih ediliyor. Özellikle anaokullarından büyük talep gören merkezde, aynı anda 70 çocuk eğlenebiliyor. Afacanlar Dünyası’nda fiyatlar ise tek çocuk için 40 TL, iki kardeş için 30 TL olarak belirlenmiş. 15 ve üzeri sayıdaki grup rezervasyonları için de fiyat yine 30 TL.

Sizce de bütün bir yıl boyunca ev ve okul arasında gidip gelmekten sıkılan, ders çalışmaktan yorulan minik afacanlar, gönüllerince eğlenmeyi hak etmedi mi? O halde, hem onu hem de kendinizi mutlu etmek için daha fazla vakit kaybetmeyin… O Afacanlar Dünyası’nın rengarenk koridorlarında kahkahalar atarken, siz de bir fincan kahve eşliğinde keyifle vakit geçirmenin tadını çıkarın.

 

İLETİŞİM

Adres: Yenişehir Mahallesi, Araç Sok.

No:15 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0506.468 80 03

Instagram: afacanlardunyasiizmit

ETİKET :   Afacanlar Dünyası Atakan Karakuzu