kocaeli , 13-12-2019

Vali Aksoy, 2 yılını değerlendirdi

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, görevdeki iki yılını değerlendiren bir basın toplantısı gerçekleştirdi

14:52:30 | 2019-07-05

Haber: Eylem Selvi Arı

 

 

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, görevdeki iki yılını değerlendiren bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Göreve başladığı günden bu yana Kocaeli’de hayata geçirilen projeleri, çalışmaları bir sunum eşliğinde anlatan Vali Aksoy’un Ramada Plaza İzmit’teki toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

 

 

Vali Aksoy; kente yapılan yatırımların yanı sıra kadın ve çocuklar için yapılan çalışmalara, Suriyeli mültecilerle ilgili proje ve önlemlere, kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadeleye, sağlık ve eğitim alanındaki yatırımlara, işsizlik rakamlarına ve İŞKUR aracılığıyla verilen işsizlik ödeneğine, çevresel sorunlarla ilgili yapılan çalışmalara kadar her şeyden bahsetti. Konuya Kocaeli nüfusundan bahsederek başlayan vali Aksoy, nüfusun 2 milyona yaklaştığını, Anadolu’dan göç oranının düşüğünü söyledi.

 

Eğitimde okullaşma ve okuma-yazma oranın arttığını söyleyen vali Aksoy, “Okullardaki devamsızlık oranı düşüyor, başarı oranı artıyor. Ayrıca okur-yazarlık seferberliğindeki çalışmalar neticesine yüzde 97 olan okur yazarlık oranı yüzde 99.98’e yükseldi. Bu anlamada Türkiye’de birinci iliz” dedi.

 

Sağlık alanında ilimizde nitelikli yatak sayısının 3 bin 123 olduğunu söyleyen vali Aksoy, “Sağlık personeli sayımız 20 bin 402. 112 Acil istasyonu sayımız 45'e yükseldi” dedi. Vali Aksoy, şehir hastanesinde çalışmaların devam ettiğini kaydetti, ilimize yapılacak AMATEM ve ÇAMATEM için ihalenin tamamlandığını, yerin müteahhide teslim edildiğini de belirtti.

 

 

79 BİN İŞSİZİMİZ VAR

 

İlimizdeki işsizlik oranının 79 bin olduğunu söyleyen vali Aksoy, “Yılın ilk 6 ayı itibariyle 11 bin 974 kişi işsizlik ödeneği alıyor. İşsizlere toplamda 113 milyon 524 bin 121 TL ödeme yaptık” dedi. Kentimizdeki çocuk işçilere yönelik tespitlerini de paylaşan vali Aksoy, 1.249 çocuğun sokakta çalıştığını tespit ettiklerini bununla ilgili, ailelere idari para cezası uyguladıklarını ve bunun caydırıcılığının gözle görülür noktada olduğunu belirtti. İlimizdeki koruyucu aile uygulamasından da bahseden vali Aksoy, 196 ailenin 240 çocuğa sahip çıktığını belirtti, ailelere teşekkür etti.

 

Kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadele konusunda hassas davrandıklarını belirten vali Aksoy, “Özellikle okullarda denetimimiz artarak devam ediyor” dedi.

 

Suriyeli mülteciler konusunda da bilgi veren vali Aksoy, “Kocaeli’de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli sayısı 56.873 oldu. Bunların 2 bin 686 Suriyeli ikamet alarak Kocaelili oldu” dedi.

 

VALİLİĞE EK BİNA

Çevre denetimlerini sıklaştırdıklarını da belirten Vali Aksoy, çevreyi kirletenlere cezai uygulamalarda bulunduklarını kaydetti.

 

Engelli Bilgi Bankası projesiyle ilimizdeki engelli sayısını tespit etiklerini, 64 bin 222 engellinin bulunduğunu söyleyen Vali Aksoy, engelli bireylere verilen yardımları da aktardı. Çocukların yeteneklerini keşfetmeleri için başlatılan ‘Keşfedilen yetenekler’ projesini de aktaran vali Aksoy, son olarak mevcut Kocaeli Valiliği binasının yetersiz kalmasından dolayı ek bina için Köseköy’deki eski EDOK arsasından 39 bin metrekarelik bir yer tahsisi yapıldığını söyledi.

 
ETİKET :   kocaeli valisi hüseyin aksoy toplantı değerlendirme kocaeli izmit

Tümü