kocaeli , 25-08-2019

Toprak Işık: “Kitap okumaya zamanımız var”

Kartepe’de bulunan Bulut Anaokulu tarafından yazar Toprak Işık ile kitap okuma alışkanlıklarıyla ilgili söyleşi düzenlendi

17:15:20 | 2018-03-20

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Kartepe’deki Bulut Anaokulu, yazar Toprak Işık ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye anaokulu öğrencileri ve veliler katıldı.

 

ALIŞKANLIĞIMIZ YOK

Yazar Toprak Işık, kitap okuma alışkanlığı ile ilgili bir anısını anlatarak söyleşiye başladı. Işık “ Aselsan’da çalışırken Milli Tank Projesi’nde Korelilerle birlikte çalışmıştık. Onlarla bu projede çalışırken uçakla bir yerden dönerken bagaj beklediğimiz sırada Koreliler kitap okurken biz Türkler cep telefonlarımızla oynuyorduk. Yine aynı şekilde Finliler ortalama yılda 7 kitap bitirirken 1 kitap bitiriyoruz. Kitap okumadan teknolojiyi geliştirmemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.

 

YETERLİ ZAMANIMIZ VAR

Kitap okumak için herkesin yeterli imkanı olduğunun altını çizen Toprak Işık “ En çok okuyan ülkelerden biri olan Japonya’da insanlar, en az bizim kadar meşguller. Hatta belki bizden daha yoğunlar. Ancak kitap okumak için gerekli zamanı buluyorlar. Bizim de bu zamanı yaratmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE KİTAP OKUYUN

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğinin altını çizen Toprak Işık “ Çocuklarınızla birlikte kitap okuyun. Bu bir alışkanlık haline gelirse çocuk kitap okumaktan kendini alamayacaktır. Nasıl ki bir aile sigara içerse, çocuklarda ebeveynlerinden gördüklerini yapacak ve onlarda sigara içecektir.  Her evde çocukların kolayca ulaşabileceği bir kitaplık muhakkak yapılmalı” dedi.

 

ELEŞTİREL SORGULAMA ÖĞRETİLMELİ

Çocuklara eleştirel sorgulama anlayışının öğretilmesi gerektiğini belirten Işık “ Eleştirel sorgulama anlayışı, çocuklarımızın ufkunu açar. Önce kolay kitaplardan başlatmamız gerekir. Bazı kitaplar zararlı olsa da çocuk eleştirel okuma anlayışını öğrendiğinde seçici davranacaktır” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 1 saat süren söyleşi, soru cevap bölümüyle sona erdi.

 
ETİKET :   bulut anaokulu Toprak Işık kitap okuma

Tümü