kocaeli , 28-10-2020

Termal suyu ve doktor balıklarıyla şifa dağıtıyor; YAZLIK ILICASI

Yazlık Ilıcası Termal Tesisi’nde hem şifa bulabilir hem bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir hem de yaşlanmayı geciktirerek zamana meydan okuyabilirsiniz

11:32:24 | 2020-08-07

Tarihi Roma dönemine dayanan, Osmanlı döneminde de şifa amaçlı kullanılan, Gölcük Belediyesi tarafından 2013 yılında aslına uygun olarak inşa edilen Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası Termal Tesisi, şifa dağıtmaya devam ediyor. Koranavirüs tedbirleri kapsamında bir müddet kapalı kalan, bu süre zarfında kapsamlı bir bakım ve onarımdan geçirilen tesis, tüm kullanım alanlarıyla yeniden hizmet vermeye başladı.

Yazlık Ilıcası Termal Tesisi’nde yapılan bakım ve revizyon çalışmaları sırasında yıpranan fayanslar değiştirildi, tavanlar boyanarak aydınlatmalar yenilendi. Küçük olan soyunma dolapları büyütülerek daha kullanışlı hale getirildi. Havuz makine dairelerinde ve ana makine dairesinde kolektörler değiştirildi ve 2 kazan ilavesi yapıldı. Öte yandan tüm kullanım alanlarının yüzeyleri boyandı. 

 

TEDBİRLER ALINDI

Tesislerde koronavirüs salgınıyla ilgili tüm tedbirler de alındı. Girişte ziyaretçilerin ateşi ölçülüyor, ellerinin dezenfekte edilmesi sağlanıyor. Havuz ve aktivite alanları dışında maske takılması zorunlu. Hijyene önem veriliyor, her seans sonrasında tüm alanlar dezenfekte ediliyor. Ayrıca ziyaretçilerin rezervasyon yaptırarak gelmesi, yanlarında da kendi havlu ve terliklerini getirmesi isteniyor.

 

ZAM YAPILMADI

Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’ne giriş ve aktivite ücretlerine yeni dönemde de zam yapılmadı, 2019 yılı fiyatlarıyla hizmete devam kararı alındı. Havuz su sıcaklığının 37 derece, ortam sıcaklığının ise 39 derece olduğu Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri, 09:00 – 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Burada hem şifa bulabilir hem de günün tüm yorgunluğunu atarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

 

ÖZEL HAVUZLAR

Yaklaşık 10 bin meyrekarelik alan üzerine inşa edilen termal tesiste bay ve bayan termal havuzlar, aile odaları, VIP aile odaları, saunalar, buhar odaları, masaj ve terapi odaları, jakuzi, hamam, engelli havuzu, vitamin kafe, teras kafe, dinlenme ve gezi alanları bulunuyor. Sağlık açısından büyük önem teşkil eden çamur havuzlarının da yer aldığı tesise dilediğiniz vakit kendi başınıza ya da ailenizle birlikte gidebilir, tesisin tüm imkanlarından istifade edebilirsiniz.

 

ÇOCUKLAR İÇİN...

Ülkemiz termal yer altı suları konusunda oldukça zengin ve bir çok Anadolu şehrinde termal tesisler var ancak bu tesislerin çoğundan 12 yaş altı çocuklar yararlanamıyor. Fakat Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’nde böyle bir engelleme yok, çocukların da bu tesislerden en iyi şekilde istifade edebilmesi için özel gayret sarf ediliyor. Termal havuzlar içerisinde çocuklar için özel havuzlar bulunuyor. Çocuklar, anne-babaları gözetiminde tüm alanlardan yararlanabiliyor. Ayrıca çocukların güzel zaman geçirmeleri için tesis bünyesinde, dış bahçede çocuk parkları da bulunuyor.

 

DOĞAYLA İÇ İÇE

Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri çam, meşe ve çınar ağaçlarının yoğun olduğu ormanlık bir alanda bulunuyor. Tesislere girmeden önce ya da sonra ormanlık alana doğru ailece yürüyüş yapabilir, ciğerlerinizi tertemiz havayla doldurabilirsiniz. Öte yandan meşe ağaçlarının altındaki kafeterya ya da lokantada manzaraya karşı yemeğinizi yiyebilir, çayınızı ya da kahvenizi yudumlayarak ailenizle, misafirlerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 

 

HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tahlil ve tetkikler neticesinde termal suyun selenyum, çinko, alüminyum, sodyum, demir, mangan, kalsiyum florür, bromür, klorür, bikarbonat, sülfat, hidrojen sülfür, sülfür (kükürt) ihtiva ettiği ve egzama, akne, sedef hastalığı, eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, yaralanmalar sonucu oluşan hastalıkların tedavisi, kısırlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları, inhalasyon yolu ile kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yararlı ve etken olduğu tespit edildi.

Ayrıca termal suyun yaşlanmayı geciktirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, hücre yenileme, kansızlık, uykusuzluk, genel vücut güçsüzlüğü, kemik erimesini önleme, kanı dezenfekte etme, hazmı kolaylaştırma, vücudun su dengesini sağlama, mide asidinin oluşumunu engelleme, ağız kokusunu giderme, bakterilere karşı vücuda direnç kazandırma, safra salgısını canlandırma gibi birçok faydaları bulunduğu da biliniyor.

 

DOKTOR BALIKLAR İLGİ GÖRÜYOR

Havuzun giriş katında bulunan doktor balıklar ise vücudunuzdaki ölü deriyi alarak cilt dokusundaki yaraları, egzama, irinli yara, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını ağızlarından salgıladıkları ditronal adlı enzimle tedavi ediyor ve izlerini yok ediyor. El, ayak ve tüm vücuttaki ölü derileri temizleyerek bakım yapan, dudak hareketleri titreşim sağladığı için masaj etkisiyle kan dolaşımını hızlandırıp ölü hücreleri canlandıran doktor balıklar büyük ilgi görüyor.

 

İL DIŞINDAN DA GELEN VAR

Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri sadece Kocaeli halkının değil, yakın şehirlerde ikamet eden vatandaşların da uğrak noktası haline geldi. Temel cilt hastalıkları ya da sindirim sistemi hastalıkları gibi belirli hastalıklar için doğal tedavi amaçlı tercih edilen Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’ni henüz görmediyseniz, hemen rezervasyon yaptırın deriz. Şifa kaynağı Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri’ne rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için: 0262 433 23 33 - 0262 433 23 60 nolu telefonları arayabilirsiniz.

ETİKET :   gölcük belediyesi yazlık ılıca termal tesisi yazlık ılıcası turizm tesis sağlık şifa sağlık bakanlığı ali yıldırım sezer gölcük belediye başkanı