kocaeli , 27-01-2021

Tatil önerileri

16:10:54 | 2021-01-06

 

HAZIRLAYAN: Esin Alçıoğlu

 

 

Rutini bozulmasın

Üç haftalık ara tatilde çocukların düzeninin çok fazla değişmesi, tatil sonrasında okula adaptasyonu zorlaştırabilir. Bu nedenle tatil boyunca uyku, yemek ve aktivite düzenini mümkün olduğu kadar sabit tutabilmek önemlidir.

 

Eve kapanmasın

Temiz hava almak çok önemli… Kısıtlamaların izin verdiği ölçüde, sosyal mesafeyi koruyarak ve gerekli tedbirleri alarak çocukların mümkün olduğu kadar açık havada vakit geçirmesine fırsat verilmeli.

 

Kitap okusun

Okuma alışkanlığını geliştirmek ve sürdürmek, çocuğun akademik ve sosyal gelişimi için oldukça önemli. Ayrıca, kitap okuyan çocukların empati becerilerinin geliştiği de bilinen bir gerçek. Bununla beraber, unutulmamadır ki annesi ve babası kitap okumayan çocuklara bu önemli alışkanlığı kazandırmak oldukça zor. Okul öncesi süreçte gün içinde mutlaka bir okuma saatinizin olsun ve birlikte kitap incelemesi yapın. , hatta mümkünse ailece bir kitap okuma saati belirleyin.

Ailece vakit geçirin

Uzun çevrimiçi dersler boyunca ailece vakit geçirmekte zorlanmış olabilirsiniz. Tatili değerlendirerek, birlikte zaman geçirebileceğiniz zamanlar yaratabilirsiniz. Anne, baba ve varsa kardeşlerle birlikte geçirilen zamanlar, her bireye motivasyon olarak geri döner. Bu birlikte oynanan bir kutu oyunu olabilir, izlenen bir film, belki de yalnızca uzun sohbetler…

 

Ona sorumluluk verin

Özdenetim becerilerinin desteklenmesi için çocuğun kendi sorumluluklarının farkında olması ve yaşına uygun işleri kendisinin yerine getirebilmesi önemli. Tatil günlerinde size ufak tefek işlerde yardımcı olmasına fırsat verin. Bu yardımlaşma çocuğunuzun sorumluluk duygusunun gelişmesine destek olacaktır.

 

Teknoloji kullanımını sınırlayın

Teknoloji kullanımı tatil günlerinde artış gösteriyor. Hele içinde bulunduğumuz dönemi düşünürsek, derslere bile dijital ortamda katılmak zorunda olan çocuklar, teknolojik cihazlarla çok fazla zaman geçiriyor. Yarıyıl tatilinde bu teması en aza indirgemek ve çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler yaratmak en iyisi. Zamanının tamamını teknolojik cihazlarla geçirmesini engellemek için bu konuda onunla net anlaşmalar yapabilir ve günlük süreyi birlikte belirleyebilirsiniz.
ETİKET :   esin alçıoğlu çocuk tatil evde tatil öneriler anne baba ebeveyn öğrenci okul

Tümü