kocaeli , 25-05-2019

Siz sorun, Yataş söylesin: Sizin yatağınız hangisi?

16 yıldır Yataş Bedding markasının bayiliğini yapan Çiğdem Gökmen Yavuz, yatak seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı

11:53:06 | 2019-03-05

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Kalitesi, yenilikçi ve fonksiyonel tasarım anlayışıyla 42 yıldır sektörünün öncü kuruluşu olan Yataş Grup, Yataş Bedding ile ülkemizde ‘uyku’ denildiğinde akla gelen ilk marka. Teknolojiyi ve dünyadaki akımları yakından takip eden; yenilikleri ürünlerine yansıtma noktasında ilkelerinden asla vazgeçmeyen Yataş, çeşitli illerdeki yüzlerce mağazasında uykuyla ilgili birbirinden şık ve kaliteli ürünlerini müşterileriyle buluşturuyor.

İlimizde, Yataş’ı İzmitlilerle buluşturan isim ise iş kadını Çiğdem Gökmen Yavuz. 16 yıldır Yataş Bedding markasının bayiliğini yapan Çiğdem Hanım, uzun yıllar Carrefour’da işlettiği mağazasını eylül 2017’de, Arastapark AVM’ye taşıdı. Şu günlerde yeni sezon ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunan Yataş Bedding’i diğer markalardan ayıran özellikleri, kullandığı yatak teknolojilerini ve yatak seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları Çiğdem Gökmen Yavuz’dan öğrendik.

 

Çiğdem Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1988 İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. KOÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadan Yavuz ile evliyim, iki kızım var. İstanbul’da uzun yıllar bankacılık yaptıktan sonra eşimin işi dolayısıyla 1998 yılında İzmit’e geldik. Burada bir süre daha işime devam ettim ama artık ticaret hayatına atılmak istiyordum. Birkaç markayla görüştükten sonra, Yataş’ta karar kıldım. 16 yıldır Yataş Bedding bayisiyim.

 

Neden Yataş?

Yataş, ürünlerini evimde de severek kullandığım, kalitesine ve tasarımlarına çok güvendiğim, 42 yıllık dev bir marka. Yataş ile yolculuğum 16 yıl önce başladı. 15 yıl Carrefour AVM’deki mağazamızda hizmet verdikten sonra 2017‘nin eylül ayında Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Arastapark AVM’ye geçtik. Mağazamız ve ürünlerimiz çok renkli, kendimizi evimizde gibi hissettiğimiz sıcak bir ortamımız var. İşimi çok severek ve zevk alarak yapıyorum.

 

Yataş Bedding’in ürün gamında neler var?

Uykuyla ilgili her şey… Mağazamızda yatak, baza, başlıklı baza, yatak başlığı; ‘TV koltuğu’ olarak tabir edilen, genellikle şekerleme yapmak için kullanılan dinlenme koltuğu, yorgan, yastık, nevresim, pike takımları, yatak örtüsü, bornoz, havlu v.s. Bunun yanı sıra bebek uykusuyla ilgili her şey mevcut. Yakın zamanda Yataş için tasarlanmış özel çeyiz setlerimiz de raflardaki yerini alacak.

 

 

DOĞRU YATAK HANGİSİ?

 

Yataş’ı rakiplerinden ayıran özellik nedir?

42 yıllık köklü bir firma olması, her zaman alanında öncü olup yenilikleri takip etmesi, kalitesinden ödün vermemesi, özellikle kumaş denyesine yani dokuma sıklığına önem vermesi ve satış sonrası hizmetin çok iyi olması.

 

Çiğdem Hanım, markanın pek çok yatak çeşidi var. Bunların hangisinin daha iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Öncelikle şunu belirtelim; ‘iyi yatak’ diye bir şey yoktur, ‘kişiye uygun olan’ yatak vardır. Önemli olan seçtiğiniz yatağın sizin sağlık durumunuza ve uyku alışkanlıklarınıza uygun olmasıdır. Biz müşterilerimize yatak verirken bunları öğrenip, aldığımız cevaplara göre yatakları denettirerek doğru ürünü vermeye çalışıyoruz. Bununla ilgili ayrıca Smart Match adlı bir doğru yatak bulma uygulamamız var.

 

Nedir Smart Match?

‘Smart Match’, Yataş Uyku Laboratuvarı tarafından; Yataş’ın yüzde 97,8 oranındaki müşteri memnuniyetini yüzde 100‘e çıkartmak için geliştirilmiş bir sistem. Uygulanan bir test sonucunda size önerilen yataklardan birini aldığınız takdirde, 120 gün deneme hakkına sahip oluyorsunuz. Bu süre sonunda yatağınızdan memnun kalmazsanız değişim hakkınız var. Bu sistem, Yataş’ın, bilinçsiz ve deneme yanılma yöntemiyle yapılan alımları engellemek amacıyla uygulamaya koyduğu çok önemli bir inovasyondur.

 

 

UYKU KALİTESİNİ ARTIRAN YATAK

 

Yataş’ın yatak grubunda kaç çeşit ürün var?

Bizim mağazamızda 28 çeşit yatak var. Çeşitler birbirinden yay sistemlerine ve kullanılan malzemeye göre ayrılıyor. Yaylı, viscolu ve latex yataklarımız mevcut. Yay sistemleri de artık çok çeşitli…  DHT yaylar, pocket yaylar, ergocoil yay, hourglass yay, wallaby yay, hi-low yay, memory coil yay… Hepsinin ayrı özellikleri var. Birkaç özelliğin bir arada kullanıldığı Hybrid yataklarımız da çokça tercih ediliyor.

 

Peki, fiyatları neye göre değişiyor?

16 yıllık tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki yataklarda fiyat belirleyici bir özellik değildir. Önemli olan yatağın kişiye ve kişinin uyku alışkanlıklarına uygun olmasıdır. Her fiyat aralığında kişiye uygun yatak bulunabilir.

 

Yatakların kumaş kalitesi de yay kadar önemli mi?

Evet, önemli. Örneğin, Athletic yatağımızda kullanılan celiant kumaş teknolojisinin, vücudun enerjisini artırdığı klinik deneylerle ispatlanmıştır. Bu teknoloji dünyaca ünlü spor markaları tarafından da kullanılmaktadır. Zero Granivity, Ergocoil Infinity yataklarda kullanılan adaptive kumaşın da yüzde 67 oranında daha fazla nem yönetimi sayesinde nemi çekme ve buharlaştırma özelliği vardır. Tesla Sleep yataklarımızda, 2016 ISMOB tasarım ödüllü manyetik ipliklerle örülmüş tesla kumaş kullanılmaktadır. Tesla kumaşın uluslararası test sonuçlarına göre uyku verimliliğini yüzde 98‘e çıkardığı, REM uykusunu yüzde 11 artırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca Duchess ve Visco Ultimate Support’ta kullanılan Tencel kumaş teknolojisi, üstün nem yönetimi ile vücut sıcaklığını dengeleyici özelliğe sahiptir.

 

 

BEBEĞİNİZ RAHAT UYUSUN

 

Kullandığımız yatağın sağlığımızla direk ilişkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Uyku sağlığı gerçekten çok önemli. Sağlıklı bir yaşam için kilit nokta uzun uyumak değil, düzenli ve derin uyumaktır. Bu nedenle güne enerjik başlamak için kaliteli uyku çok önemlidir. Artan bilgisayar kullanımına bağlı olarak, özellikle masa başı işlerde çalışanlarda omurga hastalıklarına; uzun süre ayakta durmayı gerektiren ve ağır işlerde çalışanlarda da bel problemlerine sıkça rastlanıyor. Onun için yatak alırken bunların göz önünde bulundurulup seçim yapılması gerekir.

 

Yataş’ın bazaları da sıklıkla tercih ediliyor. Biraz bahseder misiniz?

Evlerimizdeki depolama alanları hepimiz için çok önemli.  Yataş bazaları oldukça geniş iç hacimleriyle ekstra depolama alanı yaratıyor ve çelik konstrüksiyonu sayesinde uzun ömürlü oluyor. Ayrıca, yüksek ayakları sayesinde altları kolaylıkla temizlenebiliyor, hatta titiz aileler için daha yüksek ayaklıları da mevcut. Başlığı ile birlikte satılan oldukça şık bazalarımız da var.

 

Yataş Bedding’in bebek grubunda hangi ürünler bulunuyor?

Bebek grubumuzda bebek uykusu ile ilgili her şey var. Yatakların tamamının kumaşları LCA sertifikalı ve süt liflerinden üretilmekte. Bebek yorgan ve yastıklarında 60 derecede yıkanabilen hollofil allerban, 95 derecede yıkanabilen dacron 95; daha doğal malzeme tercih edenler için ise pamuk ve yün kullanılmakta. Bakteriler 60 derecede öldüğünden, bu sayede her yıkamada mükemmel bir hijyen sağlanıyor. Hollofil elyaf üzerinde uygulanan allerban teknolojisi bebeğin sağlıklı uyumasına katkı sağlıyor. Yeni üretilen Juno ve First Dream bebek yatakları, yeni doğmuş bebeklerin anne kucağında gibi güvenli uyumasına yardımcı olan çok kullanışlı ürünlerdir.

 

Çiğdem Hanım, sizin tercih ettiğiniz ürünler nelerdir?

Bu tamamen kişiseldir. Ben, boyun fıtığım olduğum için üstü yumuşak yatakları seviyorum ama içinin de çok yumuşak olmaması gerek. Evimde, şartları sağlayan Ergocoil Infinity yatağı kullanıyorum. Bu yatağın içinde 240 bin darbeye dayanıklı, normal bir yataktan iki kat fazla sonsuz yay var. Kalın bir pede, ultrawaist özel bel destek sistemine ve nemi dengeleyen adaptive kumaşa sahip. Yorgan olarak Supreme Delux yorganı tercih ediyorum. Bu yorgan hafif ve içindeki bambu ağacı liflerinden elde edilen tencel elyaf sayesinde vücut ısısına çok uygun. Yastık olarak da boyun fıtığımdan dolayı Visco Balance boyun yastığı kullanıyorum. Nevresimde tercihim, pamuk saten.

 

Yataş Bedding olarak sezonu açtınız mı? Kampanyalarınız var mı?

Yeni sezonda Yataş yine cıvıl cıvıl. 1 Mart‘ta başlayan çok avantajlı bir kampanyamız var. Yatak, baza ve başlıklarda yüzde 40 indirimimiz mevcut ve seçili yataklarda da nevresim hediye ediyoruz. Ayın ürünlerinde yüzde 50‘ye varan indirim ve ekstra yüzde 10 KDV indirimi uygulanmakta. Puffy diye nitelendirdiğimiz ürünlerde yüzde 50’ye varan indirimimiz; renkli ev tekstilinde nevresim, bornoz ve yatak örtülerinde tek fiyat kampanyamız var. Ayrıca, belirtmek isterim ki Yataş Bedding’de, mart ayı sonuna kadar KDV oranı, yüzde 8. Bu da müşterilerimize ciddi bir avantaj sağlıyor.  Son gün 31 Mart. Yeni sezon için yeni ürünlerimiz gelmeye devam ediyor.

 

Çiğdem Hanım, mağazanızda bütün Yataş Bedding ürünlerini bulmak mümkün mü?

300 metrekarelik bir mağazamız var ve evet, tüm Yataş Bedding ürünleri mevcut. Hatta serisi biten ürünleri bile getiriyorum çünkü mağazamızda ne kadar çok ürün olursa, müşterilerimiz için o kadar çok seçenek imkanı oluyor.

 

 

İLETİŞİM

Yahya Kaptan Mah.,  Akasyalar Cad., No:24, Arastapark AVM, Kat:2, No: 207  İzmit

Tel: (0262) 311 37 37 - 0541 335 31 35
ETİKET :   Yataş Yataş Grup Yataş Bedding Çiğdem Gökmen Yavuz yatak uyku uyku sağlığı uyku kalitesi

Tümü