kocaeli , 30-11-2020

Sağlıklı çikolatanın adresi: Aktuğ Çikolata Evi

Tamamen el yapımı, doğal ve sağlıklı çikolata yemek istiyorsanız, 41 Burda AVM’de ikinci şubesini açan Aktuğ Çikolata Evi’ne uğramalısınız

11:49:58 | 2019-05-06

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK 

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Bir ev düşünün, içi çikolata dolu. Hem de çeşit çeşit. Sütlü, bitter, fındıklı, bademli... Düşüncesi bile yüzünüzde ufak bir gülümsemeye yol açtı değil mi? Evet, çikolatanın mutlulukla bir ilgisi var. Yani ortada bir şehir efsanesinden çok, bilimsel veriler var. Çikolata, serotonin adı verilen mutluluk hormonunun vücutta artmasını sağlıyor ve bu durum da kişiye bir parça mutluluk olarak yansıyor. Mutlu hissetmemizin tek nedeni vücudumuzda meydana gelen fizyolojik değişiklikler değil tabii ki. Bilinçaltımızda tatlı yemeyi ‘ödül ve mutluluk kaynağı’ olarak kodladığımız için psikolojik etkisi de söz konusu. Çikolata, beyne gönderdiği olumlu etkiler sayesinde kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.  Ruhumuza iyi geldiği kadar içindeki kakaodan dolayı beyin fonksiyonlarımızın gelişimine de katkıda bulunuyor. Durun, daha bitmedi. Çok güçlü bir antioksidan olan çikolata aynı zamanda kanserle mücadele ediyor, kalp hastalıklarına iyi geliyor. Kısacası bir parça çikolata, bin parça mutluluk...

Tabii yediğiniz çikolata sağlıklıysa eğer...

‘Sağlıklısını nereden bulacağım’ diye düşünmeyin çünkü bu ay, tamamen el yapımı, doğal ve sağlıklı çikolataların üretilip satışa sunulduğu Aktuğ Çikolata Evi’ne konuk olacağız. ‘Tatlı’ bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

İlimizin gözde alışveriş merkezlerinden 41 Burda AVM gerek lokasyonu gerek konsepti gerekse modern mimarisiyle dünyanın en ünlü markalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Kocaeli’ye yepyeni bir yaşam merkezi kazandırırken alışveriş kültürünü de değiştiren 41 Burda AVM, geçtiğimiz ay yeni bir markayı daha bünyesine kattı. Gölcük’te doğup büyüyen ve kentimizin markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Aktuğ Çikolata Evi, 41 Burda AVM’de çikolata severlere kapılarını açtı.

Aktuğ Çikolata Evi’nin sahibi Meryem Aktuğ, kendi elleriyle yaptığı doğal ve sağlıklı çikolataları, 41 Burda AVM’de açtığı dükkanında Kocaelili çikolata severlerle buluşturmaya başladı. Aktuğ Çikolata Evi’ne girmeden önce bu lezzetli çikolataların mimarı Meryem Aktuğ’a kulak verelim.

 

 

ALMANYA’DA ÖĞRENDİ

 

Meryem Hanım, çikolata yapmak nereden aklınıza geldi?

Almanya’da doğdum, büyüdüm, eğitim hayatımı da orada tamamladım. Oturduğumuz sokakta bir çikolata dükkanı vardı, okul çıkışı soluğu orada alırdım. Çikolata yapmayı orada öğrendim diyebilirim.

 

Türkiye’ye dönünce devam ettiniz mi?

Türkiye’ye dönünce dış ticaretle uğraştım. Çok alakasız gelecek ama yıllarca demir-çelik sektöründe çalıştım. Fakat evde pasta, tatlı ve çikolata yapmaktan hiç vazgeçmedim. O yıllarda ülkemizde ‘ev yapımı çikolata’ bulmak imkansız gibi bir şeydi. Malzemelerin çoğu Türkiye’de yoktu, Almanya’ya gittikçe oradan getiriyordum. İş yerim kapanınca, evde oturmak istemedim. Çocuklarım büyümeye başlamıştı, onlara yedirecek sağlıklı çikolata bulamamak da beni endişelendiriyordu. Beni, bu işin ticaretini yapmaya iten şey aslında buydu. El yapımı, doğal ve sağlıklı çikolata yemek bütün çocukların hakkıydı.

 

Sizin çocukluğunuzda nasıldı?

Biz her sabah uyandığımızda yatağımızın baş ucunda bir çikolata bulurduk. Tabii el yapımı, sağlıklı çikolatalardan bahsediyorum. Babam, güne daha enerjik başlayalım, zihnimiz açılsın, ağzımız tatlansın diye bize çikolata bırakırdı. Okul çıkışında ise çikolata dükkanına koşar, meyveli çikolatalar yerdik. Aslında çocukluk hayalimdi bir çikolata dükkanı açmak. Kızlarım da beni teşvik etti ve ilk dükkanımızı Gölcük’te açtık.

 

Aktuğ Çikolata Evi kaç yılında açıldı?

2012 yılında açtık dükkanımızı. Keyifli bir yer olsun istedik, çocuklar kendilerini evlerinde gibi hissetsinler diye adını Aktuğ Çikolata Evi koyduk.

 

 

Çikolataları siz mi yapıyorsunuz?

Gölcük’teki Aktuğ Çikolata Evi aynı zamanda bir atölye. İlk zamanlarda çikolataları tek başıma yapıyordum, talep artmaya başlayınca personel sayımı da artırdım. Aynı zamanda bildiklerimi başkalarıyla paylaşmak da istedim. ‘Bir gün başıma bir şey gelirse kim yapacak çikolataları’ diye düşünerek, bildiğim bütün tarifleri personelime öğrettim. Şimdi birlikte yapıyoruz.

Peki, bu tarifler nasıl oluştu?

Çikolata yaparken sürekli deniyorum. İçine hangi malzemeyi koyarsam nasıl bir lezzet elde ederim diye devamlı araştırma halindeyim. Gölcük’te bir müşteri potansiyelim var, her yaptığım çikolatayı mutlaka denetiyorum. Müşterilerimden aldığım geri bildirimler sonucunda oluşturuyorum tariflerimi. En çok sevilenler ve talep görenler üzerine yoğunlaşıyorum.

 

 

 

BİBERLİ ÇİKOLATA

Farklı lezzetler ortaya çıkıyor mutlaka...

Sütlü, bitter ve beyaz çikolata, ana çikolatalarımız. İçine farklı malzemeler koyarak farklı lezzetler ortaya çıkarıyoruz. Mesela, biberli çikolata. Sağlıklı çikolata yapabilmek adına kullandığım bütün malzemelerin organik olmasına özen gösteriyorum. Biberli çikolata için Gaziantep’ten getirtiyorum pul biberi. Mesela, İran üzümlü çikolatamız var. Bu lezzeti başka hiçbir yerde bulamazsınız.

Sağlıklı çikolata derken tam olarak ne demek istiyorsunuz?

Biz çikolatalarımızda katkı maddesi kullanmıyoruz. Raf ömrünü uzatan maddelerden uzak duruyoruz. Bizim çikolatalarımız raflarda bekletilemez. Ürünlerimizin içerisinde taze süt ve meyve olduğundan 15 gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Kutularımızın üzerinde son tüketim tarihleri mutlaka yazar.

O halde siparişlerin anında hazırlanması gerekiyor.

Evet, ürünlerimizin raf ömrü olmadığı için sipariş alındığında hemen yapılıp paketlenmesi gerekiyor. Böyle olunca da neredeyse 24 saat çalışıyoruz. Bir grup çikolataları yapıyor, başka bir grup paketliyor. Hepsi özel ambalajlanıyor ve süsleniyor.

 

 

Çikolata severlere biraz tüyo verseniz. İyi bir çikolata nasıl olmalı?

İlk ısırık çok önemlidir. ‘Tıkırt’ diye bir ses gelmeli. Bu ses çikolatanın iyi işlendiğini gösterir. İlk ısırdığınızda ağzınızı yakmamalı. Görüntüsü de çikolatayı ele verir zaten. Parlak olması, ne kadar doğru yapıldığını gösterir. Elbette kişinin damak tadı da çok önemli. Bitter mi yoksa sütlü çikolatayı mı seviyor, onu bilmek lazım. Çikolata severler burada tadım yaptıktan sonra istedikleri çikolatayı alabilir. Çok kremalı ve yoğun tatlar kullanmıyorum, çikolatanın hem sağlıklı hem de kalorisinin az olmasına dikkat ediyorum. Çikolata benim için ne kadar sağlıklı ve az kaloriliyse, o kadar başarılı demektir.

Söz, nişan çikolataları da yapıyorsunuz sanırım.

Söz, nişan çikolatalarının yanı sıra hediyelikler de yapıyoruz. Çikolatayla evlilik teklifleri yapanlar oluyor, onlar için kalpli çikolatalar üzerine istedikleri mesajı yazıyoruz.

 

 

Aktuğ Çikolata Evi’nde sadece çikolata yok gördüğüm kadarıyla.

Çikolata dışında birbirinden lezzetli tatlılarımız da var. Bol çikolatalı browni ve cheesecake. Tatlılarımız da tamamen el yapımı, dondurulmuş ürün kullanmıyoruz. Burada her şey günlük yapılıyor. Bizde her şey bol çikolatalı. Kahvelere de çikolata koyuyoruz. Çikolatanın tadının her üründen alınmasını istiyoruz. Sıcak çikolata yaparken de toz çikolata yerine eritme çikolata kullanıyoruz. Bir de masalara çikolata şelalesi konseptinde fondü hizmeti sunuyoruz.

Gölcük’ün ardından ikinci şubenizi 41 Burda AVM’de açtınız. İleride hedefiniz nedir?

Arkamızdan gelen yeni bir jenerasyon var ve bu şube ile çok heveslendiler. Çocuklarım da bu sektöre atılacak gibi. İleride burayı birlikte işletmelerini isterim.

Üçüncü bir şube açmayı düşünüyor musunuz?

Böyle bir fikrimiz var ve olacak gibi duruyor. Farklı hedeflerim de var ancak henüz olgunlaşmadığı için söylemeyeyim.

Meryem Hanım son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Doğru miktarlarda günlük taze çikolata tüketiminin faydalarını düşünmek, yetişkinler, gençler ve çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini görmek, beni çikolata yemiş kadar mutlu ediyor. Ben de bu mutluluğumu dükkanıma gelen misafirlerimle paylaşmak istiyorum.

 

 

İLETİŞİM

Sanayi Mahallesi, Ömer Türkçakal Bulvarı, No: 7, 41 Burda AVM, Zemin kat, İzmit

Telefon: 0505 236 52 89

İnstagram: aktugcikolata

 

 
ETİKET :   Aktuğ Çikolata Evi Meryem Aktuğ çikolata çikolata evi biberli çikolata ev yapımı çikolata browni cheesecake

Tümü