kocaeli , 05-07-2020

Sağlık poliçem hiç ödeme yapmıyor!

11:06:44 | 2019-01-03

Türkiye’de özel hastanelerin kullanımının artmasıyla birlikte genel sağlık sigortalarına verilen önem çoğaldı. Özellikle içinde doğum paketi olan sağlık sigortaları özel hastanede doğum yapmak isteyen her anne adayının hayali. Bu bilinçte olmak çok güzel ancak sağlık sigortasının kullanımı ile ilgili doğru bilgiye sahip olmak da önemli. Diyelim ki bir sigorta acentesine gittiniz, sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz söylediniz, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve bütçenize uygun bir teklif hazırlandı. Siz de bu teklife onay vereceksiniz. Onay vermeden önce biraz düşünün! Tam o anda sigortacınıza sağlık durumunuzla ilgili detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. Geçmişten gelen bir hastalığınız var mı, bekleyen bir ameliyat, gastrit problemi, göğüste kist, rahimde miyom, gözde katarakt… Aklınıza gelen, sağlığınızla ilgili uygulanan tetkik, tedavi her ne var ise bunları mutlaka beyan edin. Çünkü geçmişten gelen bir rahatsızlığınız varsa, bunu hiçbir sigorta şirketi karşılamaz.

 

İLK ÜÇ YIL ÖNEMLİ

Varsayın, çok önemli bir sağlık probleminiz yok ya da sigortacınıza ara sıra midenizin ağrıdığını söylemek aklınıza gelmedi. ‘Bir ilaç alıp ağrımı dindiriyorum’ dediniz ve anlaşmayı onayladınız. Hayırlı olsun, artık en iyi şirketlerden biri olan X sigortadan poliçeniz var. Kafanız rahat (!) Bir-iki ay sonra mide ağrılarınız şiddetlendi, doktora gittiniz. Muayene, tahlil, endoskopi vs. çeşitli tetkikler yapıldı ve midenizde yara olduğu söylendi, ameliyat olmanız gerekiyor! Sağlık sigortanızın bunu karşılayacağını düşünürseniz yanılırsınız. Hiçbir sigorta şirketi ne tetkikleriniz için çıkan faturayı ne de ameliyat masraflarınızı karşılamaz. Çünkü geçmişten gelen bir hastalık olma olasılığı ile bekleme süresine takılırsınız.

Şöyle düşünür sigorta şirketi: O yara, hemen oluşmaz, belki altı aydır var ve fark edilmedi, belki de biliniyordu söylenmedi. Burada kişi doğru mu söylüyor yalan mı diye bakmaz.

Bu tip durumlar için şirketlerin özel şartları gereği poliçenin ilk yılında ya da ilk altı ayında bekleme süreleri olur. O bekleme süresi içinde yaşanabilecek geçmişten gelme olasılığı olan rahatsızlıkların hiçbiri karşılanmaz. 

Sağlık sigortalarında sorun yaşamamak için ilk üç yıl çok önemli. Her yıl bir aşama geçtiğinizi düşündüğünüzde 3. aşama itibariyle VIP sigortalı konumuna geçersiniz. Nasıl mı?

İlk poliçe yılı içinde aniden oluşabilecek rahatsızlıklar karşılanır. Yani; Grip, nezle, beyin kanaması, apandisit, trafik kazası gibi birden oluşan risklere teminat verilir. Bunları bilmeden poliçe yaptırır sonra da nasıl olsa poliçem var diyerek sağlık sigortanızı kullanmak isterseniz, yıl boyunca sigorta şirketinizden ‘bekleme süresi nedeniyle ödenemez’ cümlesini duyarsınız. Diyelim ki poliçenizin ilk yılında sağlık probleminiz olmadı ve poliçeniz ikinci-üçüncü yılda düzenli yenilendi. Yukarda bahsettiğimiz sıkıntılar bu yıllarda oldu. Midede yara, rahimde miyom, göğüste kist vs. Poliçenizde bekleme süresini aştığınız için tedavileriniz karşılanır ama bir sonraki yıl yenilerken bu hastalıklarınız için muafiyet ya da limit gelebilir. O zaman neden sağlık sigortasına para ödüyorum ki dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ama unutmayın sigorta şirketleri karlılık için varlar. Karlı olmadığını anladığında sizinle çalışmayı sonlandırmak ister. Sizden yıllık ortalama 1000 TL prim alan şirket, sağlık probleminiz olduğunu bile bile neden sizin için on katı, yirmi katı ödeme yapmak istesin ki?

 

ÖMÜR BOYU YENİLEME GARANTİSİ

Sağlık sigortanızda kendinizi tam anlamıyla sigortaladığınız yıllar üçüncü yılın sonunda başlıyor. Sigorta şirketiniz hasar prim dengenizde bir sıkıntı yoksa size ‘Ömür boyu yenileme garantisi’ veriyor. Tabiri caizse sağlık sigortalarının ‘Nirvana’sına ulaşıyorsunuz. O süreçten sonra başınıza gelecek riskler teminat altında. Muafiyet yok, limit yok. Kısacası poliçenizdeki ilk üç yıl kullanımız çok önemli.

• Ömür boyu yenileme garantisini bazı şirketler 4 yılın sonunda veriyor. Bu bilgiyi teklif aldığınız sigortacınızdan öğrenebilirsiniz.

• Poliçenizi yenilemediğinizde kazanılan tüm haklarınız biter. İleride yeniden yaptırmak istediğinizde haklarınız için sıfırdan başlamanız gerekir.
ETİKET :   elif sarıgülle tan manej sigorta iş kadını sigorta sağlık sigortası poliçe kocaeli izmit yazar kocaeli life

Tümü