kocaeli , 31-05-2020

Prof. Dr. Şirin ve Prof. Dr. Sayar’a yoğun ilgi

Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nın ‘Geleceğe Atılan İmza’ isimli çocuk seminerine konuk olan Prof. Dr. Selçuk Şirin ile Prof. Dr. Kemal Sayar, büyük ilgiyle karşılandı

17:27:23 | 2019-05-04

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

Okul öncesi eğitimde kentimizin saygın kurumlarından biri olan Tuncay Emir Eğitim Kurumları, başarılı bir seminere imza attı. ‘Geleceğe Atılan İmza’ isimli çocuk eğitim seminerleri düzenleyen Tuncay Emir, New York Üniversitesi’nde davranış bilim ve istatistik dersleri veren akademisyen ve yazar Prof. Dr. Selçuk Şirin ile psikiyatrist ve psikoterapist Prof. Dr. Kemal Sayar’ı ağırladı. Ramada Plaza İzmit Otel’de gerçekleşen seminere gösterilen ilgi oldukça iyiydi.

 

YOĞUN KATILIM

 

Başta eğitimciler ve veliler olmak üzere pek çok sektörden isim Prof. Dr. Şirin ile Prof. Dr. Kemal Sayar’ı dinlemeye geldi. Seminerin ev sahibi Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nın kurucusu Melike Ergi iel eşi Erkan Ergi ve okulun eğitim koordinatörü Tufan Serezli, anaokulu müdürü Müzehher Atış ile okulu yönetiminin konukları karşıladığı seminer dikkatle takip edildi.

 

 

 

ANNE-BABALAR; RAHAT OLUN

 

Seminerin sunumunu okulunmedya danışmanı Tulay Yanıkoğlu Yazıcı gerçekleştirdi. Seminerin ilk konuşmacısı akademisyen-yazar Prof. Dr. Selçuk Şirin oldu. Şirin, iyi bir ebeveyn olmanın yollarıyla ilgili kendi hayatından kesitler sundu, çocuğa karşı yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında sunum yaptı. "Ebeveynlikle ilgili ilk tavsiyem; rahat olun, uzaylı yetiştirmiyoruz, çocuk yetiştiriyoruz. Mükemmel olma çabası çocukta ciddi kırılmalar yaşatıyor ve ne yazık ki proje çocuklar yetişiyor. Anne-baba kendini nesnelleştiriyor, çocuğu öznelleştiriyor ve mutsuz ebeveyn mutsuz çocuk ortaya çıkıyor” dedi.

 
Prof. Dr. Selçuk Şirin, okurları için kitaplarını imzaladı.

 

İYİ BİR EBEVEYN OLMAK İÇİN…

 

Prof. Dr. Şirin sözlerine şöyle devam etti: “İyi ebeveynlikle ilki 5 kural var. Birincisi çocuğun mizacını tanımaya çalışın. İkincisi sağlam duygusal bağ kurun. Üçüncüsü Mükemmel olmaya çalışmayın, olduğu kadar ebeveyn olun. Dördüncüsü rutin olun; çocuğun ekran başında geçireceği bir zaman olsun, yatağa girdiği bir zaman olsun, yemek yiyeceği bir zaman olsun. Beşincisi kıyaslama yapma; çocuğun bireyselliğini yok saymayın. Özgüven kaybeder. Çocuğa sevgi şefkat ve kontrole yaklaştığınızda iyi sonuçlar çıkar.

 

ÇOCUĞA MUTLAKA ULAŞIN

 

Bir çocuğun beyin gelişimi ilk 36-48 ayda tamamlanıyor.  Okul öncesi dönemde ebeveyn çocuğa ulaşamazsa bir daha ulaşamıyor. 0-6 yaş arasında ebeveyn çocuğa ulaşılmalı. Şöyle bir şey var; çocuklarınıza sayfalarca kitap okumayın, onunla diyaloğa dayalı konuşma yapın. Çocukla göz teması kurunca sağlıklı bir bağ kuruyorsunuz. Yaz tatillerinde çocuklarınızla diyalog kurun, hikayeler anlatın, ailenizin büyükleriyle tanıştırın, yetişkinlerle onları bir araya getirin. Çocuğunuzu tanımak istiyorsanız başka bir yetişkinler diyaloğunu seyredin. Onları televizyonlar değil siz yetiştirin.”

 

 
Tuncay Emir Eğitim Kurumlarrı Kurucusu Melike Ergi, Prof. Dr. Selçuk Şirin'e İzmit pişmaniyesi hediye etti.

 

ÖDEVİN BİR FAYDASI YOK

 

Seminerin soru cevap kısmında katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Şirin, okullarda çocuklara verilen ağır ödevler hakkında, "Dünyada ödev arttıkça başarısı düşen iki ülke var biri Türkiye diğeri Karadağ. Birinci sınıfta 10 dakikadan fazla ödev olmaz, 4 sınıfta da bu süre 40 dakika olur ama ödevler proje bazlı olmalı. Ezbere dayalı olmamalı. Ödevin bir faydası ver mı derseniz, cevabım nettir; yok!” dedi

 

ÇOCUKLARI EKRANLARDAN UZAKLAŞTIRIN

 

Sosyal medya ve internet bağımlılığı hakkında da konuşan Prof. Dr. Şirin, "Çocuklarımız en yazık ki ekran bağımlısı. Bilgisayarlarda, telefonlarda oyun oynamaktan başlarını kaldıramıyorlar. Onlar için ekransız mekanlar ve saatler yaratmalıyız. Örneğin çocuğun odasında televizyon olmamalı” ifadesini kullandı. Yaklaşık 1 saatlik konuşmanın ardından Prof. Dr. Şirin, ‘Bir Türkiye Hayali’, ‘Bir Yol Ayrımı’ ve ‘Yetişin Çocuklar isimli kitabını da imzaladı.

 

Prof. Dr. Kemal Sayar, 'Mutlu aile, mutlu çocuk' konulu bir sunum yaptı. 

 

ÇOCUĞUN DÜNYASINDAN BAHSETTİ

Prof. Dr. Şirin’in ardından Prof. Dr. Kemal Sayar kürsüye çıktı. Prof. Dr. Sayar da çocuğun dünyasından ve anne baba ile etkileşiminden bahsetti, ‘Mutlu Aile Mutlu Çocuk’ üzerine fikirlerini paylaştı.

 

 
ETİKET :   Tuncay Emir Eğitim Kurumları Selçuk Şirin Kemal Sayar seminer çocuk eğitim anaokulu okul öncesi

Tümü