kocaeli , 16-07-2020

Nesin Matematik Köyü’ne keşif

Özel ODTÜ KYÖD Ortaokul 7 sınıf öğrencileri ara tatillerini İzmir gezisiyle değerlendirdi. Şirince’ de Nesin Matematik Köyü ve Efes Antik Kenti ziyaretlerinden yeni bilgiler ve deneyimlerle döndüler

13:35:38 | 2019-11-19

HABER: Reha KÜÇÜKÖZLER

 

ODTÜ GV Özel KYÖD Ortaokulu’nda 7 sınıf öğrencileri için geleneksel hale gelen, İzmir Nesin Matematik Köyü, Efes gezisi Matematik ve sosyal Bilgiler öğretmenlerinin rehberliğinde 20 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İzmir’in Şirince Köyü’ndeki Nesin Vakfı’na ait 30 dönümü zeytinlik toplam 55 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Nesin Matematik Köyü’ nü gezen öğrenciler böylesi güzel bir yeri görmekten mutluluk duydular. Öğretmenleriyle birlikte Nesin Matematik Köyü’nü keşfetme ve matematiğe farklı bir bakış açısı kazanma şansı buldular. Prof. Dr. Ali Nesin’in ve değerli matematikçilerin ders anlatımıyla soyut matematik ile buluştular. Ali Nesin’in yönlendirmeleriyle farklı yollarla düşünmenin ve matematik dersinde yazmanın önemini fark eden öğrenciler değerli matematikçilerin derslerine katılmanın heyecanını yaşadı. Sosyal Bilgiler dersi kapsamında Şirince’nin tarih kokan dar sokaklarını, ahşap evlerini ilgiyle gezen öğrenciler bölgede yetişen organik ürünleri de yakından incelediler.

 

ARTEMİS TAPINAĞI'NA ZİYARET

Gezinin Şirince’ den sonraki durağı Antik çağın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın bulunduğu Efes Antik Kenti oldu. Tarihin eski çağlarını yansıtan eserler büyük bir merakla inceledi. Geçmişe yapılan bu yolculuk öğrenciler için çok yararlı oldu. Akademik çalışmalar gibi sanatsal çalışmalara da büyük önem veren ODTÜ KYÖV öğrencileri Sosyal Bilgiler öğretmenleri rehberliğinde bir drama etkinliği de gerçekleştirdiler. Hızlı düşünme, karar verme, zamanı etkin kullanma, atıkları kullanılabilir hale getirme becerilerinin ön planda olduğu drama çalışmasında, aynı zamanda gezide ve derslerde öğrendikleri bilgileri de kullanarak oldukça etkili sunumlar yaptılar. Tarih çağlarının içinden çıkarak günümüze gelmiş Efes halkının yaşam öyküsü, bu güzel etkinlikte bir kez daha can buldu. Matematik, Sosyal Bilgiler ve yaratıcı drama çalışmalarının iç içe geçerek bilgi ve beceriye dayalı etkinliklerin yer aldığı geziden yeni bilgiler ve deneyimlerle çok mutlu dönen öğrenciler öğretmenlerine teşekkür ettiler.

 
ETİKET :   Artemis Tapınağı İzmir Nesin Matematik Köyü gezi öğrenciler Özel ODTÜ KYÖD kocaeli

Tümü