kocaeli , 25-08-2019

NECMİ ŞAHİN: Eğitim ek işimiz değil, tek işimiz

Yediiklim Kolejleri, üç yıl önce ‘Her Çocuk Dünyayı Değiştirebilir’ sloganıyla çıktığı yola yeni şubeler ve kampüslerle devam ediyor

16:16:32 | 2018-02-08

Türkiye’nin 55 ilinde 85 şubesiyle ulusal bir marka olan Yediiklim Akademi, 2015 yılından itibaren Kocaeli, Diyarbakır, Balıkesir ve Antalya başta olmak üzere birçok ilde açılan Yediiklim Kolejleriyle eğitime katkı sunmaya devam ediyor.

 

Yediiklim Kolejleri şu sıralar, Kocaeli’de tam donanımlı bir kampüs inşa etmenin heyecanı içerisinde. Her detayı incelikle düşünülmüş, yenilikçi ve sistemli bir eğitim modeliyle kapılarını açacak olan Yediiklim Kolejleri 2018 – 2019 eğitim – öğretim döneminde öğrencileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yediiklim Kolejleri ve kurumun ilimizde eğitim verecek olan kampüsü hakkındaki bilgileri, Yediiklim Kolejleri Kurucu Müdürü Necmi Şahin’den aldık.

 

Necmi Bey, Yediiklim Kolejlerinin eğitim camiasındaki duruşundan biraz bahseder misiniz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yönetim kurulumuzun tamamı eğitimcilerden oluşuyor. Yönetim kurulu başkanı olarak ben öğretmenim; yönetim kurulu üyelerimiz Mustafa Erdoğan, Yalçın Kaya, Murat Şehir, Bekir Yılmaz, Adnan Altun ve diğer şubelerimizin kurucularının tamamı da öğretmendir. Bizler eğitime gönül vermiş bir aileyiz. Eğitim ek işimiz değil, tek işimizdir. Bizler farklı düşüncelere hizmet etmeyen, sadece çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine hizmet eden öğretmenleriz. Bize göre çocuklar iyi bir eğitim aldığında, özgün düşüncelerini koruduklarında, vatanına ve milletine faydalı insanlar olacaktır. Çağdaş, demokrat, fikri hür, vicdanı hür insanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip olduğumuz özgün ve üretken programlar çerçevesinde düşünmeyi, sorgulamayı ve üretmeyi öğretiyoruz.

 

Yediiklim Kolejlerinin Kocaeli’deki yeni kampüsü nerede kuruluyor ve hangi özelliklere sahip olacak?

Şu an eğitim-öğretim hizmetine devam eden okulumuz, bildiğiniz üzere Kocaeli Başiskele’de yer alıyor. Kampüs projemiz de yine aynı bölgede, 7 bin 500 metrekarelik bir alanda yükseliyor. Kampüsümüz yaklaşık 400 kişilik konferans salonu, seminer salonları, sinema salonu, planetaryum salonu, büyükler ve küçükler için ayrı ayrı yüzme havuzları, buz pisti; seramik, resim, müzik, ahşap, robotik kodlama, dil atölyeleri; kapalı – açık spor sahaları, hayvanat bahçeleri, at biniciliği ve kamp alanları gibi bölümlerden oluşuyor. Yeni projemizin doğal bir ortam ile iç içe olması, iç ve dış mekanların geniş olması bizleri ayrıca heyecanlandırıyor.

 

BEŞ OKUL BİR ARADA

Kampüste eğitim kurumlarının hangi kademeleri yer alacak?

Kampüsümüzde anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve fen lisesi olmak üzere toplam beş okul yer alacak. Yani üç yaşında Yediiklim Kolejleri’ne başlayan bir çocuğumuz, yaklaşık 15 yıl boyunca burada eğitim alacak. Mezun olan gençlerimiz yurt içi ve yurt dışında yükseköğrenim alma hakkına sahip olacaklar.

Yediiklim Kolejleri’nin yeni kampüsündeki anaokulunun fiziki ortamı ve eğitim anlayışı hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Minik öğrencilerimizin güvenliği ve ihtiyaçlarını düşünerek, anaokulu bölümümüzü binamızın giriş katında konumlandırdık. Ayrıca, faaliyetlerini ve ihtiyaçlarını aynı katta toplayarak merdiven kullanımını en aza indirgedik. Çocuklarımızın sınıflarının bulunduğu katta sadece anaokulu öğrencilerimizin kullanacağı çok amaçlı faaliyet salonu, yemekhane, uyku odası, buz pisti ve kendilerine ait yüzme havuzu düşündük. Doğa ile iç içe olan kampüsümüzde oyun grupları, hayvanat bahçesi, kamp alanları da var. Botanik dersinde doğal üretimin tadına varacak olan çocuklarımız doğal döngüyü de yaşayarak öğrenecek. Öğrencilerimize zengin öğrenme ortamları sağlayarak onları kendi gelişim hızları içinde destekleyip bütünsel bir sistem içinde değerlendiriyoruz.

 

Yediiklim Kolejleri Kocaeli kampüsü Başiskele’de 7 bin 500 metrekarelik bir alanda yükseliyor.

 

İKİ FARKLI YABANCI DİL

Anaokulunda sınıfların fiziki şartları nasıl?

Yaş gruplarına göre ayırdığımız sınıflarımızın fiziki ortamlarına da oldukça dikkat ettik. Üç yaş seviyesindeki öğrencilerimizin tuvalet eğitimini yeni almış olduğunu düşünerek sadece o sınıfın kullanımı için bir WC ayırdık. Sınıflarımızın doğal havalandırması ve yüksekliklerinin de gerek sağlık gerekse iyi bir eğitim için önemli olduğunun bilinciyle tüm ihtiyaçları karşılayan fiziki bir ortam oluşturduk. Yine bu sınıflara zaman zaman ihtiyaç duyulduğunda uzman bir psikolog eşliğinde velilerin gözlem yapabilecekleri gözlem odaları kurduk.

Anaokulunda yabancı dil eğitimi de olacak mı?

Yediiklim Kolejlerinin okul öncesi ve daha sonraki kademelerde bir diğer önceliği de yabancı dil eğitimidir. Özellikle 3-6 yaş arasında dil gelişiminin çocuklarımızda çok hızlı gelişme gösterdiği bilimsel olarak kabul edilmiştir. Yediiklim Kolejleri, okul öncesinde evrensel olarak uygulanan ‘Montessori, Waldorf, Reggio Emilia, Primary Years Programı, High Scope, Bank Street, Creative Curriculum ve Cooperative’ gibi birçok eğitim modelini uygulamaktadır. Böylece çocuklarımız kurumumuzda yaşayarak, uygulayarak ve eğlenerek iki farklı yabancı dil öğrenecek.

 

Yediiklim Koleji’nin yeni binasında 66 derslik olacak.

 

ÖĞRETMENİN ETKİSİ BÜYÜK

Biraz da Yediiklim Kolejleri’ndeki İlkokul eğitiminden bahsedelim mi?

İlkokul, çocuklarımızın yavaş yavaş oyun döneminden çıkıp akademik eğitime geçtikleri bir dönemdir. Bu dönemde gerek okula alışmaları gerekse ileriki yıllarda eğitim hayatlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için başta sınıf öğretmenleri olmak üzere tüm öğretmenlerin etkisi büyüktür. Çocuklarımızı deneyimli sınıf öğretmenlerimize teslim etmekle birlikte resim, müzik, beden eğitimi, İngilizce, İspanyolca, akıl oyunları, bilişim teknolojileri, satranç, yüzme, binicilik ve drama başta olmak üzere birçok farklı branş öğretmenimizi de bu kademede çocuklarımızın eğitim hayatına dahil ediyoruz.

İlkokul kademesindeki öğrenciler için nasıl bir eğitim sistemi oluşturdunuz?

İlkokul birinci sınıfta, önceliğimiz okuma – yazmayı öğretmek ve devamında çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmektir. İlkokul ikinci ve üçüncü sınıflarımızda öğrenmeyi sevdirmek ve yabancı dil eğitimine ağırlık vermekle birlikte analitik ve sosyal becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Yine bu dönemde spor, sanat, kültürel etkinlikleri ön plana çıkarıyoruz. Öğrencilerimize okuma alışkanlığını kazandırarak onların düşünen, sorgulayan ve üreten bireyler olmalarını sağlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz botanik derslerinde doğal üretim yaparken orman içerisinde kamp kurma olanağı bulacak. Binicilik ve yüzme gibi oldukça faydalı sporlar yapabilecekler.

Peki, dördüncü sınıf öğrencileri?

Dördüncü sınıfta ise öğrencilerimiz biraz daha branşlaşmaya yönlendirilecek. Özellikle dördüncü sınıfın ikinci döneminde öğrencilerimiz matematik, fen bilgisi başta olmak üzere bazı branş öğretmenlerinden de dersler alarak ortaokula oryantasyon sürecine başlamış olacaklar.

 

Yediiklim Koleji’nin yeni binası tam donanımlı olacak.

 

SINAVA HAZIRLIK

Biraz da ortaokul kademesinden bahsedelim…

Bizler bu kademeyi iki bölümde değerlendiriyoruz: Birincisi beşinci ve altıncı sınıf ile yedinci sınıfın ilk dönemi; ikincisi ise yedinci sınıfın ikinci dönemi ve sekizinci sınıf. İlk olarak ara sınıf dediğimiz beşinci, altıncı sınıf ve yedinci sınıfın ilk döneminde yabancı diller ağırlıklı bir program uygulamakla birlikte sanat, spor, bilişim ve teknoloji programlarını da uyguluyoruz. Daha sonraki evrede yani ikinci aşama olan liseye geçiş aşamasında öğrencilerimizin karşılaşacağı sınava yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Ne tür çalışmalar?

Öğrencilerimizin sekizinci sınıfın sonunda girecekleri sınavlar için yaklaşık bir buçuk yıllık hazırlık dönemini başlatıyoruz. Bu dönemde, sömestir ve yaz tatilinde sınava yönelik kurslar düzenliyoruz. Öğrencilerimiz birinci evrede yeteneklerini keşfedip en az bir sanat dalında kendilerini yetiştirirken yine en az bir spor dalında da başarılar elde ediyorlar. Ayrıca yabancı dil gelişimlerini de devam ettiriyorlar. İkinci evrede ise başarılı bir sınav için hazırlık yapıp iyi bir liseyi kazanarak eğitim hayatlarını sürdürmelerine destek oluyoruz.

Peki, lise kademesinde Yediiklim Kolejleri neler yapacak?

Kampüsümüzde iki farklı lisede eğitim vereceğiz. Lise kısmımız hem Anadolu lisesi hem de fen lisesi ile geleceğe ışık tutacak bireyler yetiştirmek esaslı tasarlanmıştır. Bu liselere öğrenci kabulünü ise kendi yaptığımız sınavlara ve Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavlara göre belirleyeceğiz. Sıralama ve puan esasına göre belirleyeceğimiz öğrencilerin bir kısmını fen lisesine, bir kısmını da Anadolu lisesine alacağız. Lise öğrencilerimizin eğitimini de iki kısımda oluşturacağız.

 

STEM’E GÖRE EĞİTİM

Bu iki kısımda nasıl eğitimler verilecek?

Dokuzuncu ve onuncu sınıfta yabancı dil eğitimi ağırlıklı olmak üzere spor, sanat, bilişim ve teknoloji eğitimi de vereceğiz. Yine bu süreçte branşlar arası bağlar kurarak çağdaş bir eğitim modeli olan STEM’e göre bir eğitim vereceğiz. On birinci ve on ikinci sınıflarda ise öğrencilerimize yükseköğrenime hazırlık sınavı için bir eğitim vereceğiz. Ayrıca öğrencilerimizi düzenlediğimiz kurs, rehberlik, danışmanlık gibi faaliyetlerle destekleyerek akademik başarılarına katkımızı hissettireceğiz.

Kampüste yer alan okullarda kaç derslik bulunacak?

Anaokulunda 10 derslik, ilkokulda 12, ortaokulda 12, Anadolu Lisesi ve fen lisesinde ise 16 derslik olmak üzere toplam 66 derslik düşünüyoruz. Öğrenci kontenjanını belirli bir sayıda tutarak eğitim kalitesinden ödün vermemeyi amaçlıyoruz.

Yabancı dil eğitiminiz için düşündüğünüz farklı bir projeniz var mı?

Yeni projemizde ‘Dünya Dilleri Sokağı’ diye bir alanımız olacak. Bu bölümde farklı meslekleri tanıtan ve öğrencilerimizin eğitimini aldığı yabancı dilin pratiğini yapmasına imkan veren çeşitli istasyonlar olacak. Bu istasyonlar arasında terzi, manav, telefon kulübeleri, market, bilet gişeleri, otobüs maketleri yer alacak. Dil eğitimlerimizi yurt dışı gezilerle destekleyerek öğrencimizin günlük hayattaki kullanım becerisini artırmaya çalışacağız. Bizler yabancı dillerin belli kurallarının öğretilmesinden ziyade, kişinin günlük hayatta kendisini ifade etme becerisini geliştirmekten yanayız.

Necmi Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz…

Yediiklim Kolejleri olarak bu keyifli röportaj için biz teşekkür ederiz.
ETİKET :   Yediiklim Kolejleri kocaeli eğitim yabancı dil öğretim Necmi Şahin

Tümü