kocaeli , 21-02-2020

40 milyonluk dev yatırım hizmete girdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve 40.3 milyon TL’ye mal olan 21 kilometre uzunluğundaki Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi düzenlenen törenle hizmete girdi

14:29:19 | 2018-08-15

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ve 40.3 Milyon TL’ye mal olan toplam uzunluğu 21 kilometre olan Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Eskihisar kolektör hattının tanıtım programına Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Ak Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, bölge muhtarları, il ve ilçe yöneticileri katıldı. 

 

40.3 MİLYONLUK PROJE

Programın açılış konuşmasını yapan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize verdiği hedefi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdiye kadar 8 tane atık su arıtma tesisi, 24 tane de terfi merkezi çalıştırıyorduk. En çevreci belediye olmamıza rağmen bu bize yetmiyordu. Bir tek Gebze-Darıca sahil kanalizasyon hattı ve tünel projesi eksikti onu da tamamladık. Tünel ve kolektör hatlarıyla beraber 21 kilometrelik bir çalışma yaptık. Proje, 2016 yılında ihale edildi ve 40.3 milyona mal oldu. Darıca’daki Bayramoğlu terfisine ulaştırdık. Oradan da Gebze’ye ulaşarak sıfır kirlilik hedefini gerçekleştirdik. Gebze ve Darıca’ya hayırlı olsun. Türkiye’ye örnek bir il olduğumuz için gurur duyuyorum” dedi.

 

ARTIK ATIKSU AKMAYACAK

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık'ın ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Büyük bir mutluluğu yaşıyoruz. İhale bedeli 2016 itibariyle 40 küsür Milyon. Bugün ihale etmiş olsak en az 70-75 Milyonluk bir yatırım. 2006 yılından beri konuşmaya başlamıştık fakat daha büyük işlerimiz vardı. 2016’da başlayıp bugün devreye aldık. Kirli suları arıtma, çevre yönüyle Almanya’nın, İngiltere’nin ve bütün Avrupa ülkelerinin önündeyiz. Bu başarı halkımıza aittir. Eteklerden kotu düşük yerlerde pis su akıyordu. Artık bugün itibariyle İzmit Körfezi’ne bir gram atık su ne sanayiden ne evlerden ne ticarethanelerden akmayacak. Gebze’de de, Darıca’da da Eskihisar’da da artık rahatlıkla denize girebiliriz” diye konuştu.

 

 

DOLARI YÜKSELTİYORMUŞ, YÜKSELTSİN

Karaosmanoğlu sözlerinin devamında “Yapılaşma hızlanıyor bu bölgede. En zoru 2,5 kilometre uzunluğunda toprağın 10 metre altında tünel açtık. Bu çok kolay bir şey değildi. Ama bitti. Türkiye artık eski Türkiye değil. Eskiden hastane, okul yapamıyorduk. Çünkü para yoktu. Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde Türkiye daha büyük başarılara imza ayacak. Amerika doları yükseltiyormuş. Yükseltsin. Onların babaları Çanakkale’de saldırdılar. Gerekli cevabı aldılar. Çok sıkıntı çektik ama son 16 yılda Türkiye çok büyük mesafeleri Cumhurbaşkanımızla aldı. Amerika yapıyorsa biz daha güzelini yapıyoruz. Bizim sahillerimiz onlardan 10 kar daha fazla temiz ve güzel. Atatürk’ün dediği gibi çağdaş medeniyetin takipçisi olacağız” dedi. 

 

YÜZDE YÜZ ARITMA SIFIR KİRLİLİK

‘’Sıfır Kirlilik’’ hedefiyle Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Körfezi’nin atıksu kolektör hatları ile kuşaklamasının son aşaması Gebze - Darıca Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesini tamamladı. 40 milyon 378 bin 444 TL’ye mal olan proje kapsamında 21 km uzunluğundaki hattın 2,5 km’si tünel geçişiyle sağlandı. Devreye alınan projeyle birlikte ülkemizde bir ilk gerçekleştirilerek, atıksu arıtma oranı yüzde 100’e çıkarıldı. İl genelinde 5 bin 570 km uzunluğunda kanalizasyon hattı, 53 adet atık su terfi merkezi ve “Su Hastaneleri” dediğimiz 22 adet atıksu arıtma tesisi işletiliyor.

 

123 MİLYON METREKÜP ATIKSU ARITILDI

Kurum, 2017 yılında 123 milyon m3 atıksu arıttı. Bu arıtmanın sonucunda çıkan 65 bin m3 atıksu çamuru çimento fabrikasında bertaraf edilerek kirliliğin önüne geçildi. Yılda 11 milyon lira maliyet ile atıksu çamurlarının çimento fabrikalarında bertarafını yapan İSU, Gebze ve Başiskele Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’nde Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisleri inşa etti. İmalatları tamamlanan tesislerin ruhsat işlemleri sürüyor. Yakın zamanda işletmeye alınması ile birlikte artık bu tesislerden atıksu çamurları bertaraf edilecek ve çıkan enerji ile tesislerin enerji maliyetlerinin bir kısmı karşılanacak.

 

SIFIR ATIKSU

Ülkemizin önemli sanayi şehri Kocaeli’nde çevre ve altyapı yatırımları gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Karamürsel’den başlayarak Darıca’ya kadar İzmit Körfezi’ni atıksu kolektör hattı ile kuşaklama yaptı. Gebze ile Darıca ilçelerinin sahil mahallelerinin atık suları kot düşüklüğünden dolayı derin deniz deşarjı yapılıyordu. İl genelinde % 99 oranında atıksu arıtımı yapan kurum, İzmit Körfezi kuşaklama kolektör hattının son aşaması kapsamında Gebze ve Darıca ilçelerine bağlı mahallelerle sahillerinin atık sularını toplamak için projeye 2016 yılında başladı.

 

YERİN 100 METRE ALTINA ATIK SU TÜNELİ

Proje kapsamında iki ilçedeki 11 mahallenin (Gebze; Eskihisar, İstasyon, Barış, Sultan Orhan, Osman Yılmaz, Tatlıkuyu. Darıca; Fevzi Çakmak, Cami, Zincirlikuyu, Merkez ve Bağlarbaşı, Farabi Devlet Hastanesi) atık sularını Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırmak için Darıca ile Bayramoğlu arasında 2,5 km uzunluğunda atık su tüneli inşa etti. Kurum tarihinde bir ilk olarak yapılan, devasa boyutu ve yer yer yerin yüz metre altından geçen tünel ile terfi merkezlerinin inşa çalışmaları tamamlandı.

 

ATIKSU VERİLMEYE BAŞLANDI

İzmit Körfezi’ni atık sulardan tamamen arındıracak olan son projenin tamamlanmasıyla birlikte İzmit Körfezi’ne bakan Gebze ile Darıca ilçelerine bağlı mahallelerle sahil kısımlarının atık suları, kolektör hattına verilmeye başlandı. Atık sular, Gebze Eskihisar Feribot İskelesi, Darıca Askeri Alan ve Dudayev Sahil Parkı’nda olmak üzere yeni yapılan terfi merkezleri ve 2,5 km uzunluğundaki atıksu tüneli ile daha önce birinci kısmı tamamlanan kolektör ve terfi merkezine bağlantısı sağlandı. Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılan atık sular arıtılmaya başlandı.
ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İSU Genel Müdürü Ali Sağlık Gebze Kaymakamı Mustafa Güler eskihisar gebze darıca atıksu

Tümü