kocaeli , 07-03-2021

Mesleğinde öncü, sektöründe lider: AKIN ZİYA ÜNAL

Veteriner hekim Akın Ziya Ünal, kurduğu markamama.com.tr isimli online satış sitesiyle zirveye oturmakla kalmadı, İzmit’te açtığı 400 metrekarelik mağazayla bir ilke daha imza atmayı başardı

10:49:54 | 2021-02-05

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İ. HAKKI TİMUÇİN

 

Kocaeli’de evcil hayvan sahibi olan herkesin yakından tanıdığı Pasteur Veteriner Polikliniği’nin kurucusu Akın Ziya Ünal, ticaret hayatında da en az veteriner hekimlikte olduğu kadar başarılı. İşine gösterdiği özen ve yaptığı yatırımlarla pet sektörünün her alanında öncü olmayı başaran Ünal, temellerini 2005 yılında, pasteurpetshop.com adıyla attığı markamama.com.tr isimli internet sitesiyle de zirvede.

6 bin kalemden oluşan geniş ürün yelpazesiyle mamadan oyuncağa, taşıma kabından kulübeye kadar her türlü ihtiyaca cevap veren markamama.com.tr’nin başarısını, İzmit merkezde açtığı mağazayla taçlandıran Ünal, böylece bir ilke daha imza atmış oldu.

Pet kuaförü olarak da hizmet veren 400 metrekarelik mağazasıyla ilimizdeki çok büyük bir açığı kapatan başarılı veteriner hekimle markamama.com.tr’nin devasa deposunda buluştuk; hem yaptığı yatırımlar hem de yeni hedefleri hakkında konuştuk.

 

Akın Bey, markamama.com.tr fikri nereden doğdu?

2005 yılında, dijital hayatın kısa bir süre içinde hayatımızda büyük bir yer tutacağını öngörerek; ilk online mama satışı projemizi hayata geçirdik ve www.pasteurpetshop.com’u kurduk. Operasyonu başından sonuna kadar doğru bir planlamayla yönettik. Satışlar yapıldı, ürünler adrese gitti, parası ödendi, hesaba geçti. Sistemin sorunsuz işlediğini gördüğümüz noktada, online satış henüz Türkiye’de çok yaygın olmadığı için siteyi durdurduk. Aradan 5 yıl geçtikten sonra artık insanlar, özellikle de yeni jenerasyon internet alışverişine yatkın hale gelince, sitemizi markamama.com.tr adıyla tekrar hayata geçirdik.

 

2010 yılında siteyi yeniden aktif hale getirirken, nasıl değişiklikler yaptınız?

Bir kere markaya çok ciddi emek ve sermaye harcadık. İlk zamanlar farklı markaların ürünlerini alıp tüm Türkiye’ye sattık ancak süreç içinde anladık ki üretim bu işin en değerli noktası. Biz de ‘kendi ürünlerimizi üreterek maliyetleri düşürmeli, aradaki tedarikçileri ortadan kaldırmalı ve markamama.com.tr’yi uygun fiyatlarla, aranılan bir site haline gelmeliyiz’ dedik ve öyle de yaptık.

 

 

BÜYÜK YATIRIMLAR YAPIYORUZ

 

Site 10 yılda nasıl bir yol kat etti?

Şu anda Türkiye’de, pet alanında en büyük internet sitesiyiz ve bu konuda satış yapan diğer internet sitelerinin çok üstünde bir yerdeyiz. İnternet arama motorlarında, mama arandığında birinci sırada yer alıyoruz. Yaklaşık 6 bin ürünümüz var. Öncelikli amacımız asla kâr etmek değil.

 

Ticari bir kuruluşun amacı kar etmek değilse nedir?

Marka değerimizi artıracak çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Amacımız, markamama.com.tr markasını daha da geliştirmek ve değerini bulduğu an satmak. Hiç durmadan ve çok büyük bütçelerle işimize yatırım yapıyoruz. İşimizi her geçen gün biraz daha büyütüyoruz. Amerikalı bir şirket ve Türkiye’den birkaç firma markamama.com.tr’yi satın almak için uğraşıyor. Bununla beraber, şu an Türkiye’de lider olsa da biz markamızın henüz gereken değere ulaştığını düşünmüyoruz. Sabit ve organik müşteri portföyümüz çok fazla olmasına rağmen, reklam ve tanıtıma ciddi bütçeler ayırdık. Hande Yener, Sinan Akçıl, Merve Oflaz gibi aklınıza gelebilecek pek çok ünlü reklam yüzümüz oldu.

 

Kendi markanız altında neler üretiyorsunuz?

Markamama markası altında sadece pet yataklarını ve tırmalama tahtalarını burada kendimiz üretiyoruz. Obivan ve Luis markalı kuru ve konserve mamalarımızı, bütün taşıma ve mama kaplarını, kedi tuvaletlerini ise fason olarak ürettiriyoruz. Hem kediler hem de köpekler için 17 çeşit kuru mamamız, 25 çeşit de konserve mamamız var.

 

markamama.com.tr’de başka hangi ürünlerin satışı yapılıyor?

Kendi üretimimiz olan Obivan ve Luis markalı mamaların yanı sıra tüm markaların kuru ve konserve mama ürünleri; mama ve tuvalet kapları, yataklar, her türlü oyuncak, ödül mamaları ve vitaminler; kedi ve köpek kulübeleri, pet kıyafetleri, taşıma çantaları; dört ayaklı dostlarımız için bakım ve sağlık ürünleri, şampuanlar, fırça ve taraklar, tasmalar, künyeler, eğitim malzemeleri… Yani aklınıza gelebilecek her şey.

 

Bu kadar çok kalem olunca markamama.com.tr’nin deposunun bu kadar büyük olmasına şaşırmamak lazım…

İş büyüdükçe, içeride paketlemeye kadar her şeyin tamamen otomatik yapıldığı 7 bin metrekarelik bir depoya sahip olduk. Şu anda bu alanın 3 bin metrekaresini kullanıyoruz. Alımlarımızı TIR bazında gerçekleştirdiğimiz için bu denli büyük bir depo bizim işimiz için lüks değil, bir zorunluluk. Üretim, İzmir fabrikamızda gerçekleşiyor; ürünler İzmit depomuza geliyor ve kendi bünyemizdeki 2 kargo şirketiyle dağıtılıyor.

 

KIEV’DE PET KUAFÖRÜ EĞİTİMİ

 

markamama.com.tr bünyesinde kaç kişi çalışıyor?

Reklam, yazılım, e-ticaret koordinatörümüz, pazarlama ekibimiz, 2 kargo şirketimiz, depo yetkililerimiz, masa başı sistem kurucuları ve bütün sistemi yöneten IT’nin lideri de dahil olmak üzere tüm alanlarımız genel merkezimizde yer alıyor ve şu anda toplam 27 kişi görev yapıyor.

 

Diğer sitelerden farklı olarak Markamama’nın çok şık bir mağazası da var…

Evet, İzmit merkezde 400 metrekarelik, 2 katlı, içerisinde kuaför bölümü de bulunan bir mağazamız var. markamama.com.tr’de satışı yapılan tüm ürünleri mağazamızda da bulmak mümkün. Ayrıca, bünyemizdeki pet kuaförü bölümünü de çok önemsiyoruz.

 

Neden?

Çünkü veteriner hekimlik eğitiminde kuaförlük gibi bir ders yok ve böyle bir meslek oluşturulmamış. Dolayısıyla sertifika alabileceğimiz bir okul da yok. Bununla beraber biz bu işi de bilinçli yapmak istiyoruz. Kiev’de bu konuyla ilgili bir eğitim departmanı var. Kuaförlerimiz oraya gidip eğitim alıyor. Hatta oradaki okulun bir şubesini de burada açmayı planlıyoruz.

 

 

İSTANBUL’A 14 ŞUBE

 

Markamama mağazalarının sayısı artacak mı?

Müşteri portföyümüzün yüzde 60’lık kısmı İstanbul’da ve hal böyleyken bizim İstanbul’a aynı gün kargo çıkartabiliyor olmamız gerekir. Konya ve İzmir’e, siparişin ertesi günü ürünü gönderiyorum; Konya’dan sonrasına ise 2 gün sonra ulaşıyor. Bu da müşteriler üzerinde büyük bir güven algısı oluşmasını sağlıyor. Biz artık İstanbul’daki siparişleri aynı gün ulaştırmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirebilmemiz için de şubeleşmemiz gerekiyor. Buradaki şubenin aynısından İstanbul’da 14 noktaya açmayı planlıyoruz.

 

Bunu nasıl planladınız?

Her bir bölge, kargo şubesi gibi çalışacak. Şubeler, genel merkezden kendilerine atanan günlük görevlere göre dağıtım gerçekleştirecek. Böylece oradaki hizmetimiz çok hızlı olacak. Ayrıca bu mağazalardan sıcak satış da yapılacak. Hatta, mağazaya girip telefonuna Markamama aplikasyonunu indiren herkes, ürünlerin üzerindeki barkodları okutarak etiket fiyatının çok altında alışveriş yapabilecek; sürpriz hediyeler kazanabilecek.

 

BARKOD SİSTEMİYLE AVANTAJLI SATIŞ

 

Bu barkod sistemi İzmit mağazada da var mı?

Elbette. İzmit’te yoldan geçen herkes dükkana girip aplikasyonu indirebilir. Barkodu okuttuğu zaman otomatik olarak günlük ve saatlik indirim tanımlanmış ürünleri görebilir. Aynı zaman diliminde mağazaya gelemeyenler, site üzerinden de indirim tanımlı ürünlerden alışveriş yapabilir.

 

İstanbul dışında da şubeleriniz olacak mı?

Yaklaşık 100 şube açmayı düşünüyoruz. İzmit, İstanbul, Ankara ve diğer yakın bölgelerde şubeleşeceğiz, uzak illere franchaise vereceğiz. Belki, ileride başka petshoplara da ürünlerimizi satarız çünkü piyasadaki en iyi mamaları en iyi fiyatlarla satıyoruz.

 

BAŞARI TESADÜF DEĞİL

 

Akın Bey, mesleğinize yakışır şekilde sokak hayvanları için çok güzel sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdiğinizi biliyoruz. Biraz bahseder misiniz?

Pandeminin en yoğun olduğu dönemlerde sokak hayvanlarını düşünmeyi sorumluluk olarak gördük. Bu noktadan hareketle Markamama’dan alışveriş yapan herkese; ne alırlarsa alsınlar, sokak hayvanlarını beslemek kaydıyla bir kilo mama gönderdik. Böylece nisan ayında 40 ton, ekim ayında da 60 tona yakın mama dağıttık. Aslına bakarsanız, rakamlar çalışmaya girerken belirlediğimizin çok üzerinde gerçekleşti, iş gücü ve karlılık açısından oldukça külfetli bir proje oldu ama biz çok mutlu olduk. Bizim yaptığımız bu çalışma diğer sitelere de örnek oldu.

 

Akın Bey, Kocaeli’de hatta Türkiye çapında, alanınızla ilgili pek çok konuda öncü oldunuz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Sektörde tesadüfen lider değiliz. Her zaman ilkleri yapmayı ve hangi işi yaparsam yapayım en iyisini yapmayı sevdim. Bu başarı, işime yaptığım yatırımın sonucudur. Şu anda işimizle ilgili her şeyi ölçebilir pozisyondayız. Hangi bölgede hangi ürün ve çeşitlerin ağırlıklı satıldığını çözebiliyoruz. Sadece bu istatistikleri elde edebilmek için bile çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Bu kadar yatırım, benim az kazandığımı gösterir ama yere sağlam bastığımın da ispatıdır.

 

Son olarak, uzun vadeli hedefinizi sormak istiyorum…

Aslında asıl amacımız ihracat yapmak. Yurt içi satışlarının getirisi rekabetten dolayı çok fazla olmuyor. Eğer ihracat yapabiliyorsanız ciddi anlamda hem ülke kazanıyor hem de siz kazanıyorsunuz.

 

İLETİŞİM

Online satış: www.markamama.com.tr

Mağaza: Kadıköy Mah. Atatürk Bulv. No: 61 İzmit/Kocaeli

Telefon: (0262) 331 75 56

ETİKET :   markamama akın ziya ünal kocaeli veteriner hekim kedi köpek evcil hayvan hayvan kuaförü kuaför