kocaeli , 24-07-2019

Mercek Sanat’ta müzik söyleşileri

Ressam Hilal Karaman’ın sahibi olduğu Mercek Sanat, resim ve seramik tutkunlarının yanı sıra müzik meraklılarının da buluşma noktası haline geldi. Mercek Sanat’ın son konuğu bağlama sanatçısı Yılmaz Öztutan oldu

10:09:10 | 2018-10-13

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Sanatseverlerin buluşma noktası haline gelen Mercek Sanat, sanatsal çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sergiler ve söyleşilerle İzmitliler'in sanata ilgi duymasını sağlayan Mercek Sanat, Son olarak bağlama sanatçısı Yılmaz Öztutan'ı ağırladı. Öztutan,  ‘Müziğin Tarihsel Gelişimi’ üzerine sanatseverlere bilgilendirme yaptı.

 

SANATÇI TOPLUMA YAKIN OLMALI

Sanatçının toplumla yakından ilgilenmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz Öztutan, “Türkiye'de bir şeyin eksik olduğunu farkettik. Bunun üzerine insanlarar bildiklerimizi aktarma ihtiyacı hissettim. Sanatçının toplum sorunlarına yaklaşması gerektiğini düşündük. Kocaeli'de kültürü kendi çabalarımızla bir yere taşıma girişiminde bulunduk. Mercek sanata teşekkür ediyorum” dedi. 

 

MÜZİK HER DUYGU VE DÜŞÜNCEYİ YANSITIR

Müziğin her duygu ve düşünceyi aktaran bir araç olduğunu belirten Öztutan, “Müzik çeşitli enstrümanlarla duygularımızı düşüncelerimizi icra ettiğimiz sanat biçimi. Müzisyenlerin bir dili var. Sevincimiz hüznümüz acımız kederimiz aşk var kavga var. Müzik en önemlisi insanın kendini ifade edişidir” şeklinde konuştu.

Yapılan söyleşinin ardından bağlama sanatçısı Yılmaz Öztutan, Türk Halk Müziği’nin güzel eserlerinden türküler söyleyerek, katılımcıların kulağının pasını sildi.

 
ETİKET :   Mercek Sanat Hilal Karaman Yılmaz Öztutan bağlama sanat

Tümü