kocaeli , 04-07-2020

Meme küçültme ameliyatı ile özgüveniniz artsın!

Opr. Dr. İlgi Dinçok, meme küçültme ameliyatı hakkında merak edilen her şeyi yazdı...

14:01:01 | 2019-04-05

Aşırı büyük memelere sahip olmak, pek çok kadın için ciddi sıkıntıların da nedeni. 

Boyun ve sırt ağrıları ile meme altında oluşabilen yaralar bu sıkıntılardan sadece birkaçı.

Ayrıca büyük göğüsler, kıyafet seçiminde zorluk yaratarak, kişinin kendi bedenini beğenmemesine, dolayısıyla özgüven eksikliğine de sebep olabiliyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı, meme küçültme de biz estetik cerrahların meme büyütme kadar sıkça yaptığı operasyonlar arasında.

Meme büyütme operasyonu hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını, daha önce maddeler halinde sizlerle paylaşmıştım.

Bu kez meme küçültme operasyonu hakkında merakınızı ve endişelerinizi gidermek istiyorum...

 

 

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Memenin gelişimini tamamladığı 17 yaşından itibaren her kadına meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Fizik tedaviyle giderilemeyen boyun ve sırt ağrıları olanlar, uygun adaylardır. Meme büyüklüğü nedeniyle giydiklerini beğenmeyen kişiler ameliyattan oldukça fayda görür.

 

Bu ameliyat kimlere uygulanamaz?

Kontrolsüz kronik metabolik hastalığı olanların, anestezi açısından risk taşıyan kişilerin meme küçültme ameliyatı olması uygun değildir.

 

Meme küçültme ameliyatı sonrası, günlük yaşantıya geri dönmek için ne kadar süre gerekir?

Genel anestezi altında yapılan ortalama 3 saatlik ameliyat sonrasında, hastalar genellikle 1 gün hastanede takip edilir. Ameliyattan sonra ağrı kesicilere cevap veren ve birkaç günde gerileyerek kaybolan ağrıları olabilir. Ameliyattan 3-5 gün sonra işe dönülebilir.

 

Meme küçültme ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?

Meme küçültme ameliyatlarında ameliyat tekniği memenin büyüklüğü, hastanın yaşı, ek hastalık varlığı göz önünde bulundurularak belirlenir. Genel olarak ameliyat tekniklerini, meme başı korunarak yapılan ve meme başının çıkarılıp ameliyat sonunda memeye tekrar adapte edildiği yöntemler olarak 2 gruba ayırabiliriz. Meme başı çıkarılmadan yani meme beziyle bağlantısının devam ettiği; çevredeki ve alt bölgedeki fazla meme dokusunun çıkarıldığı teknikleri daha sık tercih ediyoruz. Aşırı büyük memelerde, fazla miktarda sigara kullanımı, kontrolsüz şeker hastalığı gibi yara iyileşmesini bozan durumlarda ise meme başı koruyucu küçültme ameliyatları uygun olmayabilir. Bu hastalarda meme başının fazla meme dokusuyla beraber çıkarılıp, meme küçültme ameliyatının sonunda yeni yerine deri yaması şeklinde adapte edildiği küçültme teknikleri uygulanmalıdır.

 

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel mi? 

Meme başının korunduğu meme küçültme ameliyatlarında süt bezleri, süt kanalları ve meme başı arası bütünlük korunur. Ameliyat sonrası dönemde emzirme devam eder.

 

Meme küçültme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası dikiş hatlarına, yara dudaklarını bir arada tutan özel bantlar yerleştirilir ve cerrahi sütyen takılır. Cerrahi sütyenin ortalama 1- 1.5 ay takılması önerilir. 4 hafta ağır aktivitelerden kaçınılması gerekir. Meme şeklindeki değişim ameliyattan hemen sonra bile fark edilir, memenin son şeklini alması 2-6 ay sürebilir. Meme küçültme ameliyatı, kişilerin ağırlıklardan kurtularak fiziksel olarak rahatlamasını sağladığı; kendilerine uygun kıyafet seçimini kolaylaştırdığı; giydiklerini kendilerine yakıştırmalarına ve vücut hatlarındaki orantıyı sağlamaya yardımcı olduğu için hem sağlık hem özgüven açısından memnun edici ve sık tercih edilen bir ameliyattır.

 

 

İLETİŞİM

Yahya Kaptan Mah. Şehit Ergün Köncü Sk.

No:23 K:2 D:2 İzmit

Web: www.ilgidincok.com

Telefon: 0505 154 46 48

Facebook: /drilgidincok

Instagram: @drilgidincok
ETİKET :   ilgi dinçok doktor estetsiyen meme protez meme küçültme meme dikleştirme protez meme ameliyat estetik

Tümü