kocaeli , 23-09-2020

MEDAR’dan büyük işbirliği

İlimizin başarılı sağlık kurumlarından MEDAR Hastaneleri, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ile çok anlamlı bir iş birliğine imza attı, kapılarını tıp öğrencilerine açtı

13:00:34 | 2020-09-04

HABER: EYLEM SELVİ ARI

 

 Başarılı çizgisi, tecrübeli hekim kadrosu ve güçlü teknolojik alt yapısıyla Kocaeli’nin en güvenilir sağlık kuruluşlarından biri olan MEDAR Hastaneleri, çok önemli bir iş birliğine imza attı. Gölcük ve Gebze’de hizmet veren MEDAR Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şahin Talus ve başarılı ekibi, ilimizde açılan ilk vakıf üniversitesi Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi (KOSTÜ) ile uzun soluklu bir yol arkadaşlığı için ilk adımı attı. ‘Sağlığınız el üstünde’ sloganı ile insan sağlığına verdiği değeri ortaya koyan MEDAR Hastaneleri, KOSTÜ öğrencilerine kapılarını sonuna kadar açtı.

 

TIP EĞİTİMİ VERECEK

2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Kocaeli’nin üçüncü üniversitesi olarak eğitim vermeye başlayacak olan, Avrupa Eğitim Kurumları tarafından ilimize kazandırılan KOSTÜ’de; öğrenciler, uygulamalı tıp eğitimlerini MEDAR Hastaneleri bünyesinde alacak. Şimdiden yüzlerce öğrencinin dikkatini çeken KOSTÜ, ilimizdeki ilk eğitim faaliyetine diş hekimliği fakültesi ile başlayacak. Kapatılan Kocaeli Tıp Merkezi’nin eski binasını öğrenciler için yeniden tasarlayan KOSTÜ, öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri için sağlıkçılar tarafından kurulan  MEDAR Hastaneler Grubu’nu tercih etti.

 

 

KOCAELİ’YE HAYIRLI OLSUN

Bu önemli haberi duyurmak ve iş birliği protokolünü imzalamak için Tryp by Wyndham Otel’de bir araya gelen MEDAR Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şahin Talus, Avrupa Eğitim Kurumları Mütevelli Heyeti Başkanı Talip Emiroğlu, KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram, mütevelli heyeti üyesi Dr. Ömer Ballıbey ve KOSTÜ Danışmanı Recep Beyazkılıç, iş birliğinin tüm Kocaeli halkına ve tıp öğrencilerine hayırlı olmasını diledi.

Basın toplantısında ilk sözü alan MEDAR Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şahin Talus, tıp eğitimine verecekleri katkı nedeniyle oldukça gururluydu. Dr. Talus konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Biz 21 yıldır kentimizde hizmet veren bir sağlık grubuyuz. Aile Konak adıyla çıktığımız yola MEDAR markamızla devam ediyoruz. Hekim kökenli olmamız, hastane grubumuzun başarısını kat be kat artırdı. Tecrübemize ve bilgimize çok güveniyoruz. İlimizde açılan ilk vakıf üniversitesi olan KOSTÜ’nün de eğitimci bir kadro tarafından kurulması, bu birlikteliğin çok iş başaracağını ortaya koyuyor.

 

MÜJDEYİ VERDİ

Ayrıca pandemi döneminde sağlığın önemini daha iyi anladık diyebilirim. Kocaeli, vakıf üniversitesi ile eğitimde atağa geçerken bizler de sağlık alanında kentimize hatta ülkemize daha çok katkı sunacağız. Bu iş birliğiyle birlikte kendimizi daha da geliştireceğiz.” Dr. Talus, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi MEDAR Hastanesi olarak sağlık hizmetlerine devam edeceklerini söyledi ve müjdeyi verdi: “Üniversite ile yaptığımız işbirliği neticesinde ileride bir araştırma ve uygulama hastanesi de olacağız.”

Dr. Şahin Talus’un ardından söz alan Avrupa Eğitim Kurumları Mütevelli Heyeti Başkanı Talip Emiroğlu, böylesi tecrübeli bir kadroya sahip sağlık kuruluşu ile yaptıkları iş birliği nedeniyle çok mutlu olduklarını dile getirdi. Emiroğlu şunları söyledi: “35 yıldır eğitimden başka iş yapmayan bir kurumuz. Avrupa Eğitim Kurumları olarak, 2009 yılında İstanbul’da Avrupa Meslek Yüksek Okulu’nu kurduk. Sağlık ağırlıklı bir yüksek okul olarak, 16 bölümde öğrenci yetiştirdik. Kıbrıs’ta da sağlık ağırlıklı Ada Kent Üniversitemiz ile hizmetimiz devam ediyor. Meslek yüksek okulumuzun üniversiteye dönüştürülme sürecinde büyüklerimiz tarafından Kocaeli’ye yönlendirildik. Bunu memnuniyetle karşıladık.

 

İYİ Kİ GELMİŞİZ

İyi ki gelmişiz. Avrupa Meslek Yüksek Okulu’nun 12. yılında lisans eğitimini Kocaeli’de vereceğiz. Pandemi dolayısıyla sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bu yıl kapılarımızı açmak için sınıf mevcudu en az fakültelerle başlamak istedik. Diş hekimliği fakültesi ile lisans eğitimimize başlayacağız. Bir dahaki yıl ise teknoloji ve sağlık alanındaki tüm bölümleri açacağız. Bu yıl meslek yüksek okulumuzun 16 bölümünün birinci sınıflarını da Kocaeli’ye alacağız. İkinci sınıflarımız İstanbul’da mezun olduktan sonra İstanbul’u, yüksek öğretim adına kapatmış olacağız.” Kocaeli’de bir ana kampüs kuracaklarını kaydeden Emiroğlu, “Sağlık ve teknoloji üniversitesi olduğumuz için tıp fakültesini mutlaka açacağız. Bu süreçte MEDAR Hastaneler Grubu, işimizi kolaylaştırdı. Sağlık alanında başarılı bir kurumla işbirliği yapmak bizi rahatlattı. Bir kurumun başındaki kişilerin aynı meslekten geliyor oluşu çok önemli. Biz eğitimciyiz, eğitim işi yapıyoruz, diğerlerinden daha iyi yapacağımızı düşünüyoruz. MEDAR Hastaneleri’nin kurucuları da hekim arkadaşlardan oluşuyor ve 21 yılda çok da başarılı olmuşlar. Hekim olmasalardı bu başarıyı bu kadar kısa sürede elde edeceklerini zannetmiyorum. Geleceği olan bu kurumla akademik olarak birleşmek çok güzel oldu” dedi.

 

 

HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Toplantıda son sözü alan KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram, “21 yıllık bir geçmişi olan MEDAR ile 35 yıllık geçmişi olan Avrupa Eğitim Kurumları’nın ortaklığı, Kocaeli ve ülkemiz için hayırlı olsun. 11 yıldır sağlık bilimleri alanında ön lisans eğitimi veren bu yapı, artık lisans ve lisans üstü eğitimler verecek. KOSTÜ bir sağlık bilimleri üniversitesi olmasına rağmen bunu teknolojiyle destekleyecek. Türkiye’de nitelikli sağlık personeliyle ilgili bir problem yok ancak bunun teknolojiyle de desteklenmesi gerekiyor. Türkiye’nin sanayi merkezi olan Kocaeli’de bunu sanayi işbirliğiyle gerçekleştirmeye çalışacağız. Sağlıkta ithalata dayalı sağlık modelinden artık patenti bize ait yerli üretim noktasında üniversite olarak üzerimize düşeni yapacağız” dedi. Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imza altına alındı.
ETİKET :   medar kostü kocaeli sağlık ve teknoloji üniversitesi şahin talus fuat bayram talip emiroğlu kocaeli

Tümü