kocaeli , 09-03-2021

Lezzet ve hijyen arıyorsanız: SEVİMLİ BALIK

Balığın en tazesi ve en lezzetlisini ev rahatlığında, sıcak ve samimi bir ortamda yemek istiyorsanız, adresiniz Sevimli Balık olsun

09:58:25 | 2018-12-31

HABER: Serpil ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin

 

Beyaz etin en sağlıklısı, kışın sofraların baş tacıdır balık. Hazır tam da mevsimindeyken sadece lezzet için değil muhabbet için de tercih edebileceğiniz bir mekana götüreceğiniz sizi bu ay.

Sevimli mi sevimli bir mekana...

Sevim Balaban’ın sahibi olduğu ‘Sevimli Balık’ kapılarını Kocaeli Life okurları için açıyor. Protein, mineral ve vitamin deposu olan balığın en tazesini ve en lezzetlisini bulacağınız Sevimli Balık’ta şömine başı sohbetlerini kaçırmayın!

İlimizin tanınmış esnaflarından, Balaban Cam’ın sahiplerinden Sevim Balaban, ‘girişimci’ kadınlara örnek yaşantısıyla her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Doğma büyüme Kocaelili olan, 4 kızını üniversitede okutan, kendisi de açık öğretim fakültesine devam eden Sevim Balaban, hem iş yaşamında hem de siyasette aktif rol almaya devam ediyor. Yaklaşık 15 yıl boyunca Balaban Sanat Evi’ni işleten, daha sonra organizasyon işine giren ve insanların en mutlu günlerine imzasını atan Sevim Balaban, 5-6 yıl bu işi yaptıktan sonra ‘yoruldum’ dedi ancak yine de boş duramadı. Girişimcilik ruhu içine işleyen Sevim Balaban, bambaşka bir sektörde karşımıza çıktı. Balaban, Kartepe’ye bağlı Rahmiye Mahallesi’nde bulunan evinin ön bahçesini sevimli mi sevimli bir restorana dönüştürdü. Karadeniz kökenli olan ve balığı çok seven Sevim Balaban, ‘Sevimli Balık’ adını verdiği restoranını 4 yıldır başarıyla işletiyor.

 

 

 

BALIK SEZONUNDA AÇILIYOR

Sevim Balaban, Sevimli Balık’ın hikayesini şöyle anlatıyor: “Benim babam sabah kahvaltıda bile balık yiyen bir insandı. Biz, ailece balığı çok severiz. Eşimle birlikte hep dışarıda balık yerdik. Bir gün eşime ‘Ben buraya bir balık restoranı açacağım’ dedim. Hiç bilmediğim bir sektör olduğu için doğal olarak tereddütleri vardı ancak ben kararlıydım. Evimin ön bahçesini restorana dönüştürdüm. 

İşletmenin kuruluşu aşamasında her ayrıntıyla bizzat kendim ilgilendim. İç dizaynını da ben yaptım, yeri geldi tabloları da duvara ben astım. Bitirdiğimde bir pazar günü tüm dostlarımı yemeğe davet ettim. İşte o gün Sevimli Balık’ta startı vermiş olduk. Sevimli Balık olarak 4. yılımızdayız. Balık sezonunun açılmasıyla birlikte biz de kapılarımızı açıyoruz, av yasağının başlamasıyla birlikte kapatıyoruz. Sezonluk olarak hizmet veriyoruz.”

Sevim Balaban, Sevimli Balık’ta ev sıcaklığında ve rahatlığında bir ortam oluşturmuş. Mutfakta çalışan hanımları da özellikle ev hanımlarından seçmiş. Balaban, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Mutfaktan en iyi kadınlar anlar. Burada tüm yemekler ev hanımları tarafından hazırlanıyor. Ev hanımı titizliğinde... Çünkü benim için lezzet kadar hijyen de önemli. Burada balıkların içi teker teker fırçayla yıkanır. Bunun için özel diş fırçaları alırım. Ayrıca alışverişi de bizzet kendim yaparım. Sabahın erken saatlerinde giderim, balıkları tek tek kendim seçerim. Balığın ve yeşilliklerin en tazesini, en iyisini alırım. Yaptığımız işin püf noktası; taze balık, temiz sunumdur. Bunları yakaladınız mı gerisi gelir zaten.”

 

YAZIN TURŞULAR KURULUYOR

Sevimli Balık’ta, balık çeşitleri arasında seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Siz siparişinizi beklerken masanıza getirilen mezeleri ve yeşillikleri gördüğünüzde de şaşırabilirsiniz. Sevim Balık’ta ikram edilen mezeler tamamen el yapımı ve organik. Sevim Balaban, köydeki bahçesine ektiği fasulyeden yazın turşu kuruyor, balık sezonu açıldığında da turşu kavurması olarak misafirlerine ikram ediyor. Aynı şekilde domates sosu ve acı biber turşusu da yazın kuruluyor, kışın sofraları süslüyor. Közlenmiş biber ve patlıcan da mevsiminde alınıyor, balık sezonu için aylar öncesinden hazırlanıyor. Sevim Balaban, balıktan önce masaya gelen mezeler için “Hepsi doğal, organik, müşterilerime gönül rahatlığıyla ikram ediyorum. Zaten kendim yemeğim bir şeyi misafirlerime yedirmem” diyor.

 

MISIR EKMEĞİ HARİKA

Sevimli Balık’ta her gün mısır ekmeği ve ev ekmeği pişiyor. Balığın yanında ikram edilen mısır ekmeğinin tadına doyum olmuyor. Sevimli Balık, adından da anlaşılacağı gibi bir balık restoranı ancak balık yemeyenler için alternatifler de var. Özellikle çocuklar için her daim sucuk ve köfte bulunduruyorlar. Aynı anda 60-70 kişiyi ağırlayabilen Sevimli Balık’ta 4’ü mutfakta olmak üzere 6 kişi çalışıyor. Sevim Balaban ise vaktinin büyük bir bölümünü işinin başında geçiriyor. Restorandaki her ayrıntıyla bizzat ilgileniyor, müşterilerin memnun ayrılabilmesi için elinden geleni yapıyor, örnek bir ev sahipliği sergiliyor.

 

SABAH BALIK ÇORBASI

Sevimli Balık kapılarını sabahın erken saatlerinde açıyor çünkü güne balık çorbası içerek başlamak isteyenler bu sevimli mekanın yolunu tutuyor. Öğle ve akşam yemeklerinde ise balığın yanında kabak tatlısı ve ev baklavası ikram ediliyor. Baklavayı da kendileri yapıyorlar. Balığın olmazsa olmazlarından helva ise Sevimli Balık’ın ikramı. Yemeğinizi yedikten sonra şömine başındaki koltuklarda çayınızı ya da kahvenizi yudumlayabilir, Sevimli Balık’ın sıcacık ortamında eşinizle dostunuzla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hem fiyatlar da oldukça uygun. Hamsi menü; mezeler, salata, yeşillikler, helva ve çay ikramıyla 25 TL.

 

 

HER YERDEN GELEN VAR

Sevimli Balık’a Kocaeli’de uzun yıllardır esnaflık yapan Balaban çiftinin dostlarının yanı sıra Maşukiye’den de gelen var, Değirmendere’den de. Sevimli Balık’ın Derince’den de müşterisi var, Körfez’den de. Sevim Balaban, “Sevimli Balık’ta bir kere balık yiyen, bağımlısı oluyor” diyecek kadar iddialı. Siz de balık yemeği seviyorsanız, Sevimli Balık’a mutlaka uğramalısınız. Vaktiniz yoksa atıştırmalık olarak balık-ekmek imkanından da yararlanabilirsiniz. Unutmayın! Sevimli Balık’ın yakın çevreye paket servisi de bulunuyor.

 

İLETİŞİM

Adres: Rahmiye Mahallesi, Alim Sok. 2-A, Kartepe/Kocaeli

Rezervasyon: sevimlibalikrestoran.com

Telefon: (0262) 349 32 61

--12--
ETİKET :   sevimli balık Sevim Balaban balık restoran kartepe sevimli balık

Tümü