kocaeli , 07-03-2021

'Leyla Hanım' filmine görkemli lansman

İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan, İzmit’in efsane belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatını konu alan “Leyla Hanım” filminin lansmanı görkemli bir programla gerçekleştirildi

12:29:06 | 2021-02-12

Türkiye’nin doğrudan seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan ve 11 Şubat 1971’de görevi başında geçirdiği trafik kazasında ekibiyle birlikte hayatını kaybeden Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan “Leyla Hanım" filmi Atakan’ın vefatının 50’nci yıl dönümünde Ramada Otel’de gerçekleşen lansmanla tanıtıldı.  

Belediye başkanlığı döneminde İzmit’e kazandırdıkları, halkla olan iletişimi, yaşam öyküsü ve ölümüyle efsaneleşen seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan’ın hayatı, İzmit Belediyesi ve Zeta Yapım tarafından film haline getiriliyor. Bu önemli filmin lansmanına İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Yönetmen ve Senarist Mustafa Yılmaz, oyuncular Naz Elmas, Gamze Dar, Ece Müderrisoğlu, Murat Aydın, Mehmet Çepiç, Yapım Koordinatörü Ali Can Taze, Genel Koordinatör İpek Tuğçe Kozak, Yapımcı Serkan Kuşari, Görüntü Yönetmeni Yunus Emre Karadavut da katıldı. 

 

LEYLA HANIM’IN ANILARI, HATIRALARI… 

 

Lansman toplantısında sözlerine Leyla Atakan’ın vefatının 50.yıl dönümünde kendisini anarak başlayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Böylesi önemli bir günde uzun zaman önce Leyla Hanım’ın yaşadıklarını, hatıralarını, anılarını ve kente neler kattıklarını nasıl anlatabiliriz düşüncesiyle başlamış olduğumuz bir belgesel çekimi kararı vermiştik. Ve artık o projenin biçimlendiği başlangıç noktasına geldiği andayız” şeklinde konuştu. 

 

 

LEYLA HANIM KADININ YERİNİ GÜÇLÜ HALE GETİRMİŞTİR 

 

Başkan Hürriyet, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara tanıdığı seçme seçilme hakkını tanıdığı yerel yönetimlerdeki sembolü hale gelen Leyla Atakan kısa süre de olsa kentimize kalıcı hizmetler bırakmıştır. Daha önemlisi kadının temsiliyeti, kadının toplumdaki yeri ve erkek egemen siyasetteki kadının yerini güçlü hale getirmiştir” dedi. 

 

LEYLA ATAKAN’IN ADI İZMİT İLE BÜTÜNLEŞMİŞTİR 

 

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Leyla Atakan’nın anıları, hatıraları kesinlikle genç kuşaklara aktarılması gereken ve rol model olması gereken bir konudur.  Leyla Atakan’ın adı İzmit ile bütünleşmiştir. Bugüne kadar yapılmamasının büyük eksikliğini duyduğumuz Leyla Atakan belgesel filmi artık belgeselden de öteye geçerek bir film olmuştur. Yeni nesillere Leyla Atakan’ı anlatmanın heyecanını yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu. 

 

 

LEYLA ATAKAN FİLM FESTİVALİ 

 

Başkan Hürriyet son olarak, “Bugün yanımızda değerli sanatçılarımız var. Çok kıymetli bir ekiple, çok kıymetli sanatçılarımızla birlikte güzel bir işe imza atacağız.  Bu proje bittiğinde Leyla Atakan Film Festivali’nin başlangıcını yapacağız. Birçok eserin ve filmin bu festivalde ödül alması için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Leyla Hanım’ın isminin hem ulusal hem de uluslararası boyutta duyurulması bizim için önemli olacak. Çok sahiplendiğimiz bir iş. Kentin tanıtımı için önemli bir iş olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.  

 

BAŞKAN HÜRRİYET ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU 

 

Ardından konuşan yönetmen ve senarist Mustafa Yılmaz, “Öncelikle Leyla Atakan’ı ve dava arkadaşlarını ölümlerinin 50.yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Projeden bahsetmek gerekirse yaklaşık 2,5 yıl önce Leyla Atakan ismiyle tanıştım. Leyla Atakan ismiyle tanıştıktan sonra belgesel sinemacı olmanın verdiği reflekse araştırmaya başladım. Başkanımla vekillik döneminde konuştuğumda Leyla Atakan filmi için destek olur musun diye sorduğumda destek olurum demişti. Şimdi Leyla Hanım’dan sonra bu koltuğa oturan kadın belediye başkanı olarak film için kendisi elini taşın altına koydu” dedi. 

 

HEM BELGESEL HEM FİLM 

 

Konuşmalarına devam eden Yılmaz, “Belgesel diye başlamıştık fakat Leyla Hanım’ın anısına saygısızlık yapmamak adına içerik olarak belgesel, biçim olarak ise uluslararası standartlarda bir film halinde senaryoyu oluşturduk. 1960’ların Türkiye’sini ve günümüzü anlatan bölümler var. Yapmış olduğumuz röportajlardan bir belgesel yapacağız. Aslında iki filmimiz olacak. Biri belgesel olacak. Biriside film olacak” ifadelerinde bulundu. 

 

 

BU EKİP YILLARDIR BERABER 

 

Yönetmen Yılmaz, “Projeyi bitirip kadroyu oluşturmaya yola çıktığımda maalesef bu konuda çok söz söyleyen sanatçı dostumun elini taşın altına koymaya geldiğinde hiçte öyle olmadı. Şimdi sevdiğim dostlarımla birlikte bu projeyi devam ettireceğim. Bu projede bir arada olan ekip yıllardır birçok projede birlikte çalıştı. Hep beraber keyifli bir iş çıkartmanın tadını çıkaracağız” dedi. 

 

LEYLA HANIM’I OYNAMAK BÜYÜK BİR ONUR 

 

Ardından konuşan filmde Leyla Atakan’a hayat verecek olan Naz Elmas, “Leyla Hanım’ı oynamak tabiki çok büyük bir onur. Bahsedilen yıllarda kadın erkek eşlitliği tartışılırken Leyla Hanım’ın 30’lu yaşlarda bu mücadeleyi vermesi, ileri görüşlülüğü ve merhameti beni çok etkileyen kısım oldu. Bugün burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum. İnşallah güzel bir iş olacak” dedi. 

 

BU FİLM BAŞKA BİR HEYECAN 

 

Lansmanda son olarak konuşan filmin oyuncularından Mehmet Çepiç, “Çok güzel şeyler söylendi. Sayın Fatma Hanım’a başkan yardımcıları, birim müdürlerine teşekkür ediyorum. Onlar inandığı için bu iş hayata geçiyor. Birlikte daha önce çalıştık ama bu başka bir heyecan tabi. Bu filmlerin festivale dönüşmesi bizleri ölümsüzleştirecek. Sürekli bizim adımız geçecek. Leyla Hanım’a Allah gani gani rahmet eylesin” diyerek sözlerini sonlandırırken lansman toplantısını soru cevap şeklinde devam etti. 

--12--
ETİKET :   leyle atakan fatma kaplan hürriyet naz elmas film sinema leyla hanım kocaeli izmit izmit belediyesi

Tümü