kocaeli , 21-02-2020

Kartepe Zirvesi başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.kez düzenlenecek 'Göç, Mültecilik ve İnsanlık' temalı Kartepe Zirvesi’nin tanıtımı gerçekleşti

13:34:47 | 2018-10-23

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Göç, Mültecilik ve İnsanlık ana temalı Kartepe Zirvesi 2018 Basın Toplantısı, Kocaeli Sekapark Maide Restaurant'ta gerçekleştirildi. 26-28 Ekim tarihleri arasında Kartepe Greenpark Otel’de 31 ülkeden 336 önemli ismin katılacağı zirvenin tanıtım toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Sakarya Üniversitesi Prof. Dr. Haluk Selvi, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Şirin, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman katılım sağladı.

DEVLET ADAMLARI KATILACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Onur Kurulu Başkanı olduğu Kartepe Zirvesi'ne; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü  Irena Vojackova Sollorano, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in de aralarında bulunduğu, 31 ülkeden, 336 önemli isim katılacak. Kartepe Greenpark Otel'de 26 Ekim Cuma günü, açılış konuşmaları ile başlayacak olan Kartepe Zirvesi 2018, 28 Ekim Pazar akşamı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılacağı kapanış oturumuyla tamamlanacak.

BÜTÜN BOYUTLARIYLA ANLATILACAK

Kartepe Zirvesi 2018, Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla toplanıyor. 2 çalıştay, 2 açılış oturumu, 46 panel, 11 vaka kritik, 12 akademik panelde; Suriye, Filistin, Irak, Meksika, Filistin göçleri başta olmak üzere, göç bütün boyutlarıyla ele alınacak. Tespitler yapılarak çözüm önerileri geliştirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada zirvenin hedefini anlatırken “Suriye, Afganistan, Irak, Myanmar, Meksika... Türkiye, Avrupa, Amerika, Kanada... Göç farklı boyutlarıyla bütün dünyanın, insanlığın meselesidir. Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018 de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

 

31 ÜLKEDEN 184 TEMSİLCİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde üniversite, sivil toplum kuruluşu, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 22 paydaşın ortaklığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi'nde bu yıl 31 ülke, 184 kurum temsil edilecek. Yurt içinden 62 yurt dışından 31 üniversiteden akademisyen görüş ve düşüncelerini dünya kamuoyu ile paylaşacak. Zirveye gösterilen yoğun ilginin altını çizen Karaosmanoğlu, “Kartepe Zirvesi,  programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, dünya'nın bir markasıdır. Küresel bir zirvedir” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ İSİMLER ZİRVEDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Onur Kurulu başkanlığını yaptığı zirvede Türkiye'den ve dünyadan çok önemli isimler yer alıyor.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil AYDIN,  Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Dimitris Avramapoulos, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Gaziantep Belediyesi ve UCLG- MEWA Dönem Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Kamil Aydın, Mete Çubukçu, Muharrem Sarıkaya, Coşkun Aral , Deniz Kilislioğlu, Güven İslamoğlu, İhsan Aktaş, Nuh Albayrak, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Nedim Şener, Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, Prof. Dr. Jeffrey Cohen, Prof. Dr. Murat Erdoğan,Prof. Dr.  İlter Turan,  Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da aralarında bulunduğu 336 çok değerli isim Kartepe Zirvesi'nde ana konuşmacı olarak yer alacaklar.

ULUSLARARASI KONGRE MERKEZİNİ HİZMETE ALACAĞIZ

İnternetten yapılan Kartepe Zirvesi izleyici başvuruları, yoğun talep üzerine zirve tarihinden 10 gün önce başvuruya kapatıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ve paydaşlara yapılan doğrudan izleyici taleplerinin dışında internet üzerinden yapılan başvurulardan 300'ü kabul edildi. Bu ilginin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Zirveye gösterilen talep beklentilerimizin çok üzerinde gerçekleşti. Bazı izleyici taleplerini maalesef kabul edemedik. Ana salondaki programları canlı yayınlayacağız, diğer salonlardaki programları ise, programdan sonra video olarak zirvenin web sitesine yükleyeceğiz. İlgililer web üzerinden program içeriğine erişebilecekler.” dedi. Bu talebin Kocaeli'nin Kongre Turizmi potansiyelini gösterdiğini ifade eden Karaosmanoğlu; “2019 yılında Uluslararası Kocaeli Kongre Merkezi'ni hizmete alacağız. Kapasitemizi artıracağız. Karşılaştığımız talebi, Kocaeli'nin kongre turizmi potansiyelini göstermesi bakımından da önemli buluyoruz” dedi.

İNSANLIĞIN SESİ KARTEPE’DEN YÜKSELECEK

Kartepe Greenpark Otel'de 26 Ekim Cuma günü, açılış konuşmaları ile başlayacak olan Kartepe Zirvesi 28 Ekim Pazar akşamı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılacağı Kapanış oturumuyla tamamlanacak. Çalıştay raporları ve bildiriler kitaplaştırılacak. Hazırlanacak deklarasyon Zirve'den sonra dünya kamuoyuna ilan edilecek. Basın Toplantısı'nda yaptığı konuşmayı paydaşlar ve emeği bulunan herkese teşekkür ederek tamamlayan Karaosmanoğlu, “26-28 Ekim'de, insanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek, dünya kamuoyunu, bu sese kulak vermeye davet ediyorum” sözleriyle, ulusal ve uluslararası kamuoyunu, zirveyi dikkatle takibe davet etti.

BU İŞ KARTEPE ZİRVESİ’NE YAKIŞIRDI

Ardından toplantıya katılan isimler de birkaç cümle ile zirvenin önemine değindi. İlk olarak Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Prof.Dr. İbrahim Şirin, “Gelecek 40 yılda göçmen olabilecek tahmini rakam 1 milyar. Küresel sorun haline gelmiş bu sorun karşısında birtakım önlemler alınmalı” dedi. Ardından İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Musa Duman, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik diyorum. Değişik kurumlar, bu sorunu ele alan ulusal uluslararası çalışmalar yaptılar. Bu işin zirvesi Kartepe Zirvesi’ne yakışırdı. Göç insanlıkla başlayan bir konu. Her milletin hayatında bir şekilde var. Göçler, insanlığın zalimleri ve melekleri de ortaya çıkmasına vesile oluyor” dedi.

Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Prof.Dr. İbrahim Şirin

 

ÖRNEĞİNE AZ RASTLANILAN BİR ZİRVE

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, “Bu yılki kitapçığı incelediğimizde dünya çapında örneklerini az gördüğümüz bir zirve olacak. Ben 30 yıldır akademinin içindeyim. Sosyal alanda bu kadar yoğun katılımcının olduğu bir zirve görmedim” dedi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan, “Türkiye bildiğiniz gibi yakın zamana kadar transit göç ülkesiydi. Ancak kişi başına düşen gelirin artmasıyla gittikçe barış ülkesi hakine dönüştü. Tabi beyin göçü veren bir ülkeydik. Şimdi ise bu durum değişti” şeklinde konuştu. 

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi

 

GÜNEYDOĞU’YA YÜZDE 25 SURİYELİ EKLENDİ

Genel Sekreter İlhan Bayram ise, “İkincisini düzenlediğimiz bu zirvede Türkiye’nin dünyanın problemlerinin konuşulduğu bir zirve yaratmaya çalışıyoruz. Bu zirvenin gerçekleşmesinde önemli katkıları olan tüm kurumlara, çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Zuhuri Sarıkaya, “Üniversitemizden katılımcı arkadaşlarımız bilhassa bu sene göçmenlerin göç ettikleri ülkelerin lisanını öğrenmekte çektiği sıkıntı ve adaptasyon süreci için çalışma yürütüyor. Güneydoğu illerimizde yüzde 20-25 arasında mevcut nüfusun üzerine eklenen Suriyeli misafiri var. Dünya kamuoyuna duyurulması bakımından önemli bir zirve” ifadelerini kullandı. Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyesi Haluk Selvi, “Bu çalışmalar sonucunda iki açılış oturumu iki çalıştay, 48 panel oturum, 12 akademik oturum ortaya çıktı. Sonucunda ise Mültecilik ve İnsanlık adlı sonuç bildirgesi yayınlanacak” şeklinde konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram

 

MALİYET ÖN PLANA ÇIKMAMALI

Son olarak basın mensuplarının Kartepe Zirvesi’nin maliyetiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Başkan Karaosmanoğlu, “Bu tür sosyal olaylarda maliyet ön plana çıkarılmamalı. Çok büyük bir maliyeti yok. Asla israf olarak bakılmamalı, insanlık adına bir görevdir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kabiliyeti var” açıklamalarında bulundu.

 
ETİKET :   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kartepe Zirvesi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Göç Mültecilik ve İnsanlık

Tümü