kocaeli , 27-05-2019

Kartepe'de hedef sıfır atık

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlara ofislerde kullanılan atık kutularını dağıtmaya başladı

13:00:46 | 2018-10-03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilçe genelinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlara ofis kutularını dağıtmaya başladı.   

 

SIFIR ATIK PROJESİ HAKKINDAN BİLGİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle uygulanan Sıfır Atık Projesi kapsamında Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlara dağıtılmasına başlanılan ofis kutularının yanı sıra bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.   

 

KURUMSAL UYGULAMALAR

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin “İsrafın önlenmesi,  oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Söz konusu yaklaşım atık hiyerarşisine uygun olarak bireysel, kurumsal veya belediye genelinde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılası açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır” açıklamasında bulundu.  

 

SIFIR ATIK KAZANIMLARI

“Proje kapsamında kutular bakanlıkça belirlenen atık renklerine uygun olarak tasarlandı” diyen Şahin “Algıda seçicilik sayesinde atıkların temiz bir şekilde kaynağında ayrı toplanması hedeflenmektedir. Kartepe Belediyesi olarak görev kapsamında yapılan hizmetlerin yanı sıra bilgilendirme toplantıları da yapılmaktadır. Bir ton kağıt 17 ağacın kesilmesini önlerken, 4.100 Kwh enerji tasarrufu, 177 kg daha az sera gazı, 28 m3 su tasarrufu, bir ton plastik 5.744 Kwh enerji tasarrufu, 41 kg daha az sera gazı, 16.3 varil daha az petrol, bir ton atık cam 42 Kwh enerji tasarrufu, 30 kg daha az sera gazı, 0.12 varil daha az petrol, yüzde 30 hammadde tasarrufu sağlarken, bir ton metal 642 Kwh enerji tasarrufu, 95 kg daha az sera gazı, 1.8 varil daha az petrol, 3 m3 depolama alanından tasarruf sağlamaktadır.

 
ETİKET :   Kartepe Belediyesi sıfır atık projesi kocaeli

Tümü