kocaeli , 26-09-2020

Jinekomasti canınızı sıkmasın!

Op. Dr. İlgi Dinçok, erkeklerin korkulu rüyası jinekomastinin tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi

11:12:11 | 2019-05-08

Jinekomasti, erkeklerde kadınsı tip meme büyüklüğüne verilen isimdir.

Jinekomastide meme başı altında ve memenin alt kısmında dolgunluk olur.

Toplumumuzda genç, sağlıklı erkeklerin yüzde 40’ında bulunan jinekomasti, giysi seçiminde zorluk yaratması ve sosyal çevre tarafından dikkat çekici olması nedeniyle kişilerin özgüvenini zedeleyebilir.

 

Jinekomastinin nedeni nedir?

Bebeklerde, anneden geçen hormonlar nedeniyle; ergenlikte, hormon dengesizliği yüzünden; yaşlılarda, testesteronun östrojene dönüşümü sebebiyle jinekomasti görülebilir ve tedavi gerektirmez. Jinekomastiye, nadiren altta yatan çeşitli hastalıklar, hormonal bozukluklar eşlik eder. Çeşitli ilaç kullanımları, uzun süreli alkol kullanımı ya da düzenli spor yapan bir kişinin aniden sporu bırakması da neden olabilir. Buna rağmen erkekte meme büyümesi, genellikle nedensizdir.

 

Ameliyat öncesi neler yapılır?

Muayene ile birlikte, altta yatabilecek hastalıkları tanımlayabilmek için hormon, karaciğer ve böbrek testleri yapılır. Tedavi seçeneğini etkileyeceği için ameliyat öncesi mutlaka meme ultrasonu çekilmeli ve değerlendirilmelidir. Ultrason sonucu ile memedeki fazlalığın yağ dokudan mı fibröz doku dediğimiz sert dokudan mı oluştuğu belirlenebilir. Uzun süreli jinekomasti varlığı ve yapılan tahlillerde anormallik olmaması sonucu, ameliyat planlanabilir.

 

 

Ameliyat nasıl gerçekleşir?

İki tedavi seçeneğimiz var: Liposuction ya da cerrahi eksizyon. Her ikisi de genellikle genel anestezi altında yapılan ve ortalama 1,5 saat kadar süren ameliyatlardır. Fazla meme dokusu yağ dokudan zenginse, uygun olan liposuction yani yağ emme yöntemidir. Liposuction’da, önce özel hazırlanan bir miktar sıvı dokuya verilir, sonra bu sıvı ve yağ doku, kanül dediğimiz özel borucuklar yardımı ile geri çekilir. Yardımcı cihazlarla kombine edilen liposuction’da daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Bu cihazlar hem çekilecek olan yağ dokunun parçalanması hem de cildin sıkılaşmasında etkilidir. Cerrahi eksizyon ise meme başı altından yapılan yarım ay şeklindeki kesik ile fazla meme dokusunun çıkarılmasıdır.

 

İyileşme süreci uzun mu?

Jinekomasti düzeltme ameliyatı sonrası, kişi ameliyat akşamı taburcu olabilir. İlk bir kaç gün basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen ağrılar olması normal; 2-4 gün sonra işe dönülebilir. Ortalama 3-4 hafta kadar korse kullanılması önemlidir. Etki, anında ve gözle fark edilir şekilde görülür; 2-3 ay sonra daha da iyi bir görüntü sağlanır.

 

Ameliyat için en uygun zaman hangisidir?

Jinekomasti düzeltme ameliyatları; jinekomastiye neden olabilecek altta yatan bir sebep saptanmayan, anestezi almasında risk olmayan kişilere uygulanabilir. Ameliyat her mevsim yapılabilir. Tatil planlarının yapıldığı bu günlerde; giysi seçiminde ve sahillerde daha rahat olmak istendiği için bu dönem ameliyatlara talebin arttığı ve yılın diğer aylarına göre daha sık uygulandığı söylenebilir.
ETİKET :   ilgi dinçok doktor estetsiyen jinekomasti erkekte mem büyümesi cerrahi müdahale canınızı sıkmasın ameliyat estetik

Tümü