kocaeli , 27-05-2019

İzmit aşkıyla şair oldu; RECEP KARAASLAN

İzmitli Recep Karaaslan, görevi nedeniyle uzaklaştığı Kocaeli’yi o kadar çok özledi ki memleket hasretini duygu dolu dizelerde dile getirdi. 28 yaşındaki Karaaslan, İzmit aşkıyla 4 şiir kitabına imza attı

14:44:17 | 2018-02-06

Röportaj: Semra ÇELİK – Fotoğraflar: İ. Hakkı Timuçin

 

Recep Karaaslan, İzmitli genç bir şair… İzmit’te doğup büyüyen ve lise yıllarından beri şiire ilgi duyan Karaaslan, aynı zamanda yaşadığı kente aşık biri. Bu aşk o kadar büyük ki görevi nedeniyle il dışına tayin olunca memleket hasretiyle kalbinden taşan duygular mısralarda dile gelmiş. Kocaeli’den uzakta görev yaptığı süre boyunca ailesine ve İzmit’e duyduğu özlemle sayısız şiir yazan Karaaslan, bu şiirlere lise yıllarından itibaren yazdıklarını da ekleyince ortaya birbirinden güzel eserler çıkmış. Yazdığı duygu dolu şiirleri 4 kitapta derleyen Recep Karaaslan ile şiirlerini ve doğduğu kente duyduğu sonsuz aşkı konuştuk. 

 

Recep Bey, öncelikle sizi tanıyalım…

1989 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü ile Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Devlet memuruyum. Aynı zamanda Türk İmar-Sen İl Temsilcisiyim. İzmit’te Kozluca Köyü’nde yaşıyorum. Ailem çiftçilikle meşgul. İşim dışında hafta sonu aileme yardımcı oluyorum. Şiir ve edebiyat ilgi alanıma giriyor, 4 tane şiir kitabım var.

Şiir yazmaya ne zaman başladınız?

Lise yıllarımdan itibaren yazıyorum. 2011 yılında Ordu’ya atandım ve o dönem aile özlemi, memleket özlemi çektim. Şiirlerimi bir araya toplamam da bu memleket hasretiyle başladı. Özlemler birikince yazmaya başladım. 2014’te İzmit’e tayin olduğumda yazdıklarımı kitaplaştırmak için bir girişimim oldu.

İlk şiirinizi hatırlıyor musunuz?

Lise dönemlerinden beri yazıyorum ama 6. sınıftayken hocamız bir şiir yarışması yapmıştı ve ben o yarışmada birinci olmuştum. O, benim ilk şiirimdi. Belki de bu nedenle şiir bilinç altıma yerleşti.


MUTLU ŞİİR YOK

Şiir yazmaya sizi teşvik eden birileri oldu mu?

Türk Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi’nin yazarlık kursu vardı. Ben de bu kursa katıldım. Kurstaki hocalarım Ali Ural ve Naime Erkovan’a şiirlerimi gösterdim, tavsiyeleriyle hevesim daha da arttı, cesaret buldum. Aynı zamanda kursta eğitim de aldık, bize yol gösterdiler. Hocalarımın eserleri ve onların tavsiye ettiği klasikleri, dünya şairlerini okuyarak beslendim. Türk Dil ve Edebiyatı Derneği’nin İstanbul Şubesi’nde hala eğitim almaktayım.

 

Şiirlerinizde daha çok hangi duyguyu öne çıkarıyorsunuz?

Özlem ve hasret duygularını ön plana çıkarmak istedim. Onun dışında aforizmalara yer verdim.

Şairlerin en güzel şiirlerini aşk acısı çektiklerinde yazdıklarına dair bir inanış vardır. Sizin için de öyle mi?

Belki de doğruluk payı vardır çünkü okuduğum kadarıyla mutluluk şiiri pek yok. Benim okuduklarım daha çok acı, yalnızlık, özlem, hasret, memleket üzerine şiirlerdi. Acı ve aşk şairi besliyor, yazmaya itiyor olabilir. Benim için şiir memleket özlemiyle başladı ve diğer duygularla devam etti.

Yayınlanmış kaç kitabınız var?

2015 Mart ayında ‘Bir Elif Miktarı Aşk’ isimli kitabımı çıkardım; 2016 Mayıs ayında ‘İstanbul’um Olur musun?’ yayınlandı; 2017 Ocak ayında ‘O Gemi Bir Gün Gelecek’ ve ardından da ‘Bazı Şiirler Çok Şey’ isimli kitaplarım basıldı. Kitaplarımın tam anlamıyla içime sinmesini istediğim için kapak tasarımlarını da kendim yaptım. Daha önce bir grafik tasarım kursuna katıldığım için bu konuda fazla zorlanmadım.

 

EN BEĞENDİĞİM ŞİİR

En beğendiğiniz şiiriniz hangisi?

‘Güzel İnsan’ hitabıyla başlayan bütün şiirlerimi beğeniyorum ama en beğendiğim şiirim, ‘Bir Elif Miktarı Aşk’ kitabımdaki şu şiir;

Gurbet ağır geldi bu bedene

Memleketin kokusu kalbimi ısıtırken

Üşüyorum şimdi o sıcaktan ırakta

İzmit’i özlüyorum

Köyümü özlüyorum

Körfez’i özlüyorum

Denizi özlüyorum

Özlüyorum…

Bu şiirimi Ordu’da yazmıştım. O an İzmit’in fabrika dumanını bile özlüyordum. Yalnızlık ve inzivadaki halim, bu şiiri yazmamda etken oldu.

 

Beğendiğiniz şairler hangileri?

Etkilendiğim şairler arasında Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek’i sayabilirim. Cahit Zarifoğlu, Nazım Hikmet, Nurullah Genç gibi şairleri de okuyorum. Hepsinden etkileniyorum.

Peki, esinlendiğiniz isimler var mı?

Şiirlerimi genelde kısa yazdım. Bunda Necip Fazıl Kısakürek’in etkisi var. İlhan Berk de etkilendiğim isimler arasında.

 

YAZDIKLARINI PAYLAŞMIYORLAR

Şiirleriniz neden ‘Güzel İnsan’ hitabıyla başlıyor. Kimdir ‘Güzel İnsan’?

Aslında ‘Güzel İnsan’ hitabı, ilk başta birine hitaben başladı fakat sadece bununla sınırlı kalmadı. Şiirlerimi okuyanlar, o şiirde farklı bir hisse, duyguya kapılabilir. Hani farklı bir ortama girdiğinizde kılık kıyafetinizle karşılanırsınız ya… Okuyucu da şiirlerimi okurken daha naif, tatlı bir şekilde karşılansın diye ‘Güzel İnsan’la başladım.

Herkes şiir yazamaz, duygularını kelimelere dökemez… Buna dair neler söylemek istersiniz?

Aslında pek çok kişi şiir yazıyor ama yazdıklarını paylaşmaktan imtina ediyor, çekiniyor. Şair kendini ya da duygularını gönüllü olarak teşhir ediyor. Yazdıktan sonra da zaten o şiir kendisinin değil herkesin oluyor. Eğer kişi, gelecek olan eleştiri, tepki, övgüye katlanabiliyorlarsa yazmaya devam etmeli.

Eleştirildiğinizde ne hissediyorsunuz?

Aslında okuyucularımdan gelen eleştiriler beni daha çok teşvik ediyor. Ne olursa olsun edebiyatın, sanatın ve kültürün olması gerektiğine inancım var.

 

 

BİR KUTU ŞİİR

Şiirlerinizi, sosyal medyadan ya da başka bir mecradan şiir severlerle buluşturuyor musunuz?

Şiirlerimi ‘Karaaslan Recep’ kullanıcı adıyla facebook ve instagram’daki hesaplarımdan paylaşıyorum. Daha çok instagram’ı kullanıyorum. Okurlara ulaşmak adına ‘Bir Kutu Şiir’ isimli bir tasarım yaptım. Bu kutunun içinde 4 kitabım ve tasarımını kendi yaptığım kitap ayraçları var. Bunları isteyen okuyucularıma gönderiyorum. Bu şekilde bireysel çabam var.

Şiirlerinizi okumak isteyenler, kitaplarınıza başka nerelerden ulaşabilir?

Kitaplarım internet üzerinden satılıyor. Ayrıca şiirseverler kitaplarımı İdefix, D&R ve Kitap Yurdu’nda bulabilirler.

Yazarlık kariyeriniz için hedefiniz nedir?

Kısmet olursa bu sene bir kitabım daha çıkacak. Yine bir şiir kitabı olacak. Bunun dışında 2018 yılının hayırlı ve güzel haberler getirmesini ve şiirle geçmesini temenni ediyorum.
ETİKET :  

Tümü