kocaeli , 19-06-2019

İSM gösterisinde Tan Sağtürk sürprizi

Bu sezon 11. yılını kutlayan İzmit Sanat Merkezi geleneğini bozmadı ve Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği, üç gün süren gösterilerde yine çok konuşulan bir farklılığa imza attı. Kurumun bale ve dans bölümü başkanı Tan Sağtürk yıllar sonra ilk kez sahneye çıktı ve özel bir koreografiyle İSM öğrencileriyle dans etti

14:29:47 | 2018-07-07

Bale, dans, müzik, tiyatro, yaratıcı drama ve kişisel gelişim alanlarında eğitim veren İSM’nin alametifarikasıdır, ‘Sen Varsan Sanat Var’ adını verdikleri yıl sonu gösterileri. Bale-dans ve müzik bölümlerinin öğrencileri, kendileri için hazırlanan sahnede profesyonellere taş çıkaran performanslar sergileyerek müthiş bir deneyim yaşar. İSM her yıl çok konuşulan yenilikler hazırlayarak hem öğrencileri hem de velilerden oluşan misafirleri için bu gösterileri eşsiz kılmayı başarır. Son iki senedir Sakarya Sanat Merkezi’ni de İzmit’te, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ağırlayan İSM, her iki okul için üç gün süren gösteri maratonunu bu yıl da başarıyla tamamladı.

 

TAN SAĞTÜRK SAHNEDEYDİ

Bu yılın merakla beklenen sürprizi, dünyaca ünlü baletimiz Tan Sağtürk’ün İSM öğrencileriyle aynı sahneyi paylaşması oldu. Kurulduğu günden bu yana İSM’nin bale ve dans bölümü başkanlığını yürüten Tan Sağtürk, kendi koreografisi olan eserle yıllar sonra ilk kez İzmit’te dans etti. Bir yıl boyunca bu performans için çalışan, yaşları 10-12 arasında değişen İSM öğrencileri başarılarıyla Tan hocalarından büyük övgü alırken, ailelerden oluşan izleyenler çocuklarının böylesi bir isimle aynı sahnede olmasından dolayı duygusal anlar yaşadı.

 

UNUTULMAZ BİR ANI

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız İSM Kurucusu Nurhan Deniz Dolgun, “Öğrencilerimize bu deneyimi yaşattığımız için çok mutluyuz çünkü dünya çapında tanınan Tan hocalarıyla aynı sahneyi paylaşmak eminim ki onlar için unutulmaz bir anı ve motivasyon kaynağı oldu” dedi. Yalnızca klasik bale değil, karakter dans, street jazz, jazz dans gibi zengin bir çeşitlilikle performans sergileyen tüm öğrencilerini kutlayan Dolgun, “Öğrencilerimizin çoğu klasik bale temelini de okulumuzda aldıkları için baleden türeyen diğer tüm danslarda çok iyi işler başarıyorlar. Üstelik bu başarı okul hayatlarındaki başarıyı da arttıran bir etken oluyor” diye konuştu.

Bale ve dansta olduğu kadar müzik eğitiminde de iddialı olan İSM, çeşitli yaş gruplarındaki öğrencilerinin sahne aldığı bir de konser düzenledi. Klasikten yakın dönem pop ve rock’a kadar geniş bir yelpazede seçilen eserleri seslendiren öğrenciler sahnede göz doldurdu. Solo ve grup performanslarının yanı sıra İSM Çocuk Korosu’nun da sahne aldığı konser izleyenlerce dakikalarca alkışlandı.

 

OKUL AÇABİLİRLER

Eğitim verdikleri branşlarda MEB sertifikalı mezun veren bir kurum olan İSM, bu yıl da klasik bale, dans ve müzik bölümlerinde birçok mezun verdi. Beş ila sekiz yıl eğitim alarak hak kazandıkları sertifikalarıyla öğrencilerinin, öğretmen olma ve okul açma şansı yakaladığına dikkat çeken Nurhan Deniz Dolgun, ülkemizin aydınlık geleceği olan bu genç sanatçılarla gurur duyduğunu ifade etti.

Kuruluşundan bu yana İSM’nin en büyük amacının öğrencilerine üst düzey eğitim sunmak ve sahnede profesyonel kalitede bir deneyim yaşatmak olduğunu ifade eden Dolgun, “Bunun için yıllardır ses ve ışık altyapısını özenle seçip sahnelerimizi bu şekilde kuruyoruz. Bu sahneler İstanbul’dan özel olarak gelen ekipler tarafından kurulup yönetiliyor. Son birkaç senedir dev LED ekranlarla sahne tasarımını birkaç adım daha ileriye taşıdık. Amacımız çocuklarımızın heyecanı ve heveslerini bu detaylarla arttırarak sahne sanatları konusunda eğitim almalarına vesile olmak. Aynı zamanda velilerimize de çocuklarının ne denli yetenekli olduğunu, onların geleceklerine yaptıkları yatırımın nasıl meyve verdiğini daha güzel bir sahnede sergilemek için yapıyoruz tüm bunları” dedi. Gösterilere verdikleri özeni sahne tasarımının yanında kostüm tasarımına da taşıdıklarını ifade eden Dolgun, “Bu konuda yıllardır PeriDK Atölye ile çalışıyoruz ve her yıl bolca övgü alıyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKET :   İzmit Sanat Merkezi ism Süleyman Demirel Kültür Merkezi Tan Sağtürk sdkm