kocaeli , 04-07-2020

İş hayatında fırsat eşitliği konuşuldu

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ‘İş Hayatında Fırsat Eşitliği’ konulu bir söyleşi gerçekleştirildi

17:04:12 | 2019-05-06

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

Sepaş Enerji ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle ‘İş Hayatında Fırsat Eşitliği’ konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. İletişim Fakültesi’nde D-7 dersliğinde Prof. Dr. Emel Baştürk’ün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Sepaş Enerji Pazarlama Müşteri Yönetimi Kurumsal İletişim Müdürü Oya Seçkinler ve Sepaş Enerji Kurumsal Gelişim ve Satın Alma Grup Müdürü Ebru Şahan katıldı.

EŞİT HAKLAR İSTİYORUZ

Söyleşinin açılışını Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk yaptı. Baştürk, toplumsal cinsiyet eşitliğine değinerek “Bu farklılıklarımıza rağmen eşit haklarla donatılmayı talep ediyoruz. Toplumsal cinsiyet kavramı, ‘Kadınlar duygusaldır. Erkekler ağlamaz’ gibi algıların doğuştan olmadığını yaşadığımız toplum içerisinde öğrenildiğini gösterir” dedi.

 

EKONOMİST OLMA HAYALİYLE YOLA ÇIKTIM

Prof. Dr. Emel Baştürk’ün ardından konuşan Sepaş Enerji Pazarlama Müşteri Yönetimi Kurumsal İletişim Müdürü Oya Seçkinler “Yaklaşık 3 yıldır Sepaş Enerji’de çalışıyorum. Kadın yöneticilerden biriyim. Bu durum bizim şirkette çok farklı bir durum değil. Bir ekonomist olma hayaliyle yola çıktım. Pazarlamacı oldum. Çalıştığım kurumun insan kaynakları müdürü bana ‘Senden iyi bir pazarlamacı olur’ dedi ve yaklaşık 17 senedir bu sektörde çalışıyorum” şeklinde konuştu.

 

HAYATIN HER ANINA IŞIK TUTMAK İSTİYORUZ

Seçkinler konuşmasının devamında “Sepaş Enerji’de beraber yol aldığım arkadaşlarımla Sepaş’ın vizyonunu hangi aşamalardan geçeceğini tartışıyoruz. Şirketin planını buna göre oluşturuyoruz. Yaklaşık 1.7 milyon kişiye elektrik dağıtan bir kurumuz. Her yılın başında vizyonunu stratejilerini konuşmak için çalıştaylar yapıyoruz. Bu çalıştaylardan birinde ulusal olma hedefi vardı. Biz tüm Türkiye’ye elektrik götürme hedefiyle yola çıktık. Güvenilir olmak, yaptığımız işin arkasında olmak, topluma değer katmak. Biz hayatın her anına ışık tutmak istiyoruz. Biz kadınlar ve erkekler olarak bu toplumda hep birlikte daha huzurlu ve mutlu olabilmek için kafa yoruyoruz. Her şey bir şirketin stratejisini belirlerken ortaya çıkıyor. Yaptığımız her işin temelini oturtmaya gayret ediyoruz. Bir adım atarken fırsat eşitliğini göz ardı etmemeye çok dikkat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

FIRSAT EŞİTLİĞİNE YÖNELİK EĞİTİMLER VERDİK

Seçkinler’in ardından bir diğer konuşmacı Sepaş Enerji Kurumsal Gelişim ve Satın Alma Grup Müdürü Ebru Şahan kürsüye çıktı. Şahan “Biz bu yola çıkarken şirket içerisinde fırsat eşitliğine yönelik eğitimler vermeye başladık. Şuanda topluma çalışanlarına, ailelerine, birlikte çalıştığımız paydaşlarımıza bu mesajları veriyor olmak bize büyük bir haz veriyor. 14 yıldır çalışma hayatındayım. İzmit’te 14 yıldır buradayım. Doğu Marmara’da bir Türk ve yabancı markanın ortaklığındaki şirkette çalışmaktan yerel bir markada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

 

ALGILARI KALDIRMAYI AMAÇLIYORUZ

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Sepaş’ın amacını anlatan Ebru Şahan “Fırsat eşitliği dediğimiz zaman şirket olarak politikamızı belirlemek istedik. Kadın erkek tüm çalışanlarımıza eşit haklar sunmayı, terfi süreçlerinde eşitlik ve çalışanlarla ilgili kararlarda adil davranmayı taahhüt ediyoruz. ‘Erkekler finanstan daha iyi anlar, daha hızlı karar verir. Kadınlar duygusaldır panikleyebilir’ gibi algıların bilinç altında olmadığı ve bunların iş dünyasında yer almadığı bir ortamı yaratmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNDE 130. SIRADAYIZ

Çalışan kadınların eve harcadıkları zamanla ilgili veriler paylaşan Ebru Şahan “Sepaş Enerji olarak iş hayatında çalışan kadınların önündeki engelleri kaldırmak onların hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. TÜİK’in Zaman Kullanım Anketi’ne göre ev bakımına harcanan zaman kadınlar için 3 saat 31 dakika iken bu süre erkeklerde 46 dakika. Küresel cinsiyet eşitsizliği sıralamasında ise Türkiye, 149 ülke arasında 130. sırada” ifadelerini kullandı.

Sepaş Enerji Pazarlama Müşteri Yönetimi Kurumsal İletişim Müdürü Oya Seçkinler ve Sepaş Enerji Kurumsal Gelişim ve Satın Alma Grup Müdürü Ebru Şahan’ın yaptığı sunumun ardından soru cevap kısmına geçilirken söyleşi hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.
ETİKET :   Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Sepaş Enerji Sepaş Enerji Kurumsal Gelişim ve Satın Alma Grup Müdürü Ebru Şahan Sepaş Enerji Pazarlama Müşteri Yönetimi Kurumsal İletişim Müdürü Oya Seçkinler toplumsal cinsiyet eşitsizliği

Tümü