kocaeli , 28-11-2020

Hamza bebeğe nefes olun!

Ölümcül bir kas hastalığı olan SMA Tip 1 hastası Hamza bebek, yardım bekliyor. 20 aylık Hamza bebeğin hayata tutunması için ise sadece 4 ayı kaldı…

16:16:51 | 2020-11-03

Başiskele'de yaşayan ve talihsiz bir hastalıkla boğuşan 20 aylık Hamza Abuljoud, yaşama tutunmak için destek bekliyor. Henüz 2 aylıkken ölümcül bir kas hastalığı olan SMA Tip 1 hastalığı teşhisi konulan ve şu an Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın SMA’llı çocuklar için yurt dışından 125 bin dolar ödeyerek getirttiği, 4 ayda bir omurilikten verilen ilaçla yaşamaya çalışan Hamza bebeğin durumu giderek ağırlaşıyor. 6 aylıkken yoğun bakıma kaldırılan, 2 kez kalbi duran, 2 aylık yoğun bakım sürecinden sonra destekleyici solunum cihazıyla yaşamaya başlayan Hamza bebek ölümün pençesinde.

 

 

DERMANI AMERİKA’DA

Omurilikten verilen ilacın artık fayda etmediği Hamza bebeğin daha kapsamlı bir gen tedavisine ihtiyacı var. Minik Hamza’nın dermanı ise Amerika’da uygulanan ve 2.4 milyon dolar tutarındaki Zolgensma adlı gen tedavisinde. Aslen Medineli olan, Hamza’nın tedavisi için Türkiye’ye gelen ancak çocuklarına bakabilmek için çalışmayan, hayatlarını da Medine’deki ailelerinin gönderdiği parayla idame ettirmeye çalışan Şeyma-Raif Abuljoud çifti, Hamza bebeğin tedavisi için hayırseverlerden yardım bekliyor.

 

ÖLÜME YAKLAŞIYOR

Zamanın aleyhine işlediği Hamza bebek, kasları eridiği için nefes alamıyor, yutkunamıyor, yemek yiyemiyor. Karnından takılan tüple sadece mamayla beslenen Hamza bebek, her geçen gün ölüme yaklaşıyor! Bir an önce Amerika’da gen tedavisine başlaması gereken Hamza Bebek için bir araya gelen bir grup İzmitlli gönüllü, yardım kampanyası başlattı. Daha önce SMA’lı Ada bebek için bağış toplayan ve Ada bebeğin yaşama tutunmasını sağlayan İzmitli gönüllüler, şimdi de Hamza bebeğin yeniden nefes alması için kolları sıvadı. Başiskele'de yaşayan Şeyma-Raif Abuljoud çifti, çocuklarının sağlıkla büyümesi için duyarlı vatandaşları desteğe davet ediyor.

 

4 AYI KALDI

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Mesut Güngör tarafından durumunun takip edildiği öğrenilen ve 2 yaşına girmeden gen tedavisine başlaması gereken minik Hamza’nın sadece 4 ayı kaldı. Hamza bebeğin yaşama tutunması için bir hesap açıldı ve hayırseverlerin yardımı bekleniyor. Başlatılan kampanyaya destek bekleniyor.

 

HAMZA’YA NEFES OL

‘Haydi Sende Hamza’ya Nefes Ol!’ adıyla başlayan kampanya için  KuveytTürk Bankası’nda anne Şeyma Abuljoud adına bir hesap açıldı.

IBAN numarası: TR30 0020 5000 0966 7265 5000 01 olan hesaba para yatırmak isteyen hayırseverlerin açıklama kısmına ‘Hamzaya nefes’ yazması yeterli olacak.

 

Aile ile iletişime geçmek isteyenler için anne Şeyma Hanımın telefon numarası: 0 539 715 70 38

 

KAMPANYAYI BAŞLATAN GÖNÜLLÜLER

 

Erman Aslan - Özel sektör

Nazlı Aslan - Pilates trainer

Salih Yücel - Tiyatro 262

Sinem Karaca - Bankacı

Saliha aslan sezgin- Uzman hekim

Gül Çelenlioğlu - Fizyoterapist

İbrahim Sarı - Kocaeli Korunmaya Muhtaç Çocuklar Derneği Bşk

Barış Mirzaoğlu - Özelsektörde yönetici

Gülşah Işık İçsöz - Bale-dans-drama eğitmeni

 
ETİKET :   hamza bebek sma hasta gen hastalığı gen tedavisi amerika yardım kampanya hamzaya nefes ol kocaeli gönüllü izmitli gönüllüler

Tümü