kocaeli , 28-05-2020

Gölcük’te çeyrek asırlık heykel sempozyumu başladı

Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun 26.’sı Gölcük’te başladı

13:59:33 | 2019-07-17

 

HABER: CANDAR TÜMEĞ

Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iş birliğiyle bu yıl 26.’sı düzenlenen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu başladı. Gölcük Belediyesi ev sahipliğinde, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleşen sempozyum açılışına; Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Kocaeli KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş davetli olarak katılım sağladı.

 

 

4 FARKLI ÜLKEDEN SANATÇI

2 Temmuz'da sona erecek sempozyuma sanatçı olarak; Rusya'dan Vadim Polin, İran'dan Bahman Chegeni, İspanya'dan Pedro Jordan, Türkiye'den ise Şenol Bora, Sanem Tufan ve Şahin Karakuş katıldı.

 

 

DAHA UZUN YILLAR DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM

Programın açılış konuşmasını yapan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, “Bugün sempozyumumuzda çeyrek yüzyılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gerçekten çok büyük bir başarıdır. Bu sempozyumun arkasında büyük bir ekip var. Kentimize çok önemli bir katkı sunan bu projeyi bu yılda en güzel şekilde hayata geçireceğiz. Ulusal ve Uluslararası anlamda ilimizin ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunan bu projenin daha uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

İŞ BİRLİĞİ VAR

Şentürk’ün ardından konuşan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, “Burada güzel eserler üretileceğini ve Değirmendere’yi güzelleştireceğine inanıyorum. Herkese keyifli bir 15 gün diliyorum” dedi. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak ise  “Burada gerçekten üniversite ve belediye arasında örnek bir iş birliği yapılıyor. İnşallah bu örnek çalışmamız diğer belediyelere de emsal teşkil edecektir. Burada Değirmendere ile bütünleşmiş olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun en güzel yanlarından bir tanesi de insanalar ile iç içe bir şekilde hayata geçiriliyor olmasıdır” dedi.

 

 

HAYAT KISA FAKAT SANAT UZUN

Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren bir belediye olduklarını dile getiren “Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı konuşmada  “ Bir kentin kimliğinin oluşmasında en önemli faktörlerin kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda sanatsal faaliyetleri çok önemsiyoruz. Değirmendere’de 26 yıldan bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu sempozyumu olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan 20 yıl önce asrın felaketi olan 17 Ağustos depremini yaşadık. Ama o günlerde bu günlere kesintisiz bir şekilde sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Sanatçılarımızın çalışmalarını burada gençlerimiz ve Değirmendereli hemşerilerimiz bir birde izleme şansı yakalıyor. Hayat kısa fakat sanat uzun. Gençlerimizin sanata olan ilgilisini merakını artırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda sanatçılarımıza, üniversitemize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sanatçıların yapacağı eserler, sempozyumun sonunda Değirmendere Yalı Evleri Ağaç Heykel Müzesi'nde sergilenecek.
ETİKET :   Gölcük belediyesi kocaeli üniversitesi gölcük kent konseyi ahşap heykel sempozyum Değirmendere

Tümü