kocaeli , 27-01-2021

Gölcük Belediyesi'nden geçmişi geleceğe bağlayan etkinlik

Pandemi nedeniyle kültürel etkinliklerini salonlardan online ortama taşıyan Gölcük Belediyesi, ‘Sırat-ı Müstakîm - Sebilürreşat ve Mehmet Akif Sempozyumu’nu tamamladı

14:56:28 | 2021-01-06

Gölcük Belediyesi, tarihe ışık tutan sempozyumlarına bir yenisini daha ekledi. Başkan Av. Ali Yıldırım Sezer’in öncülüğünde geçtiğimiz yıl düzenlenen Uluslararası Türk Dili Edebiyatı ve Servet-i Fünûn Sempozyumu ile çok ses getiren Gölcük Belediyesi, bu yıl da ‘Sırat-ı Müstakîm - Sebilürreşat ve Mehmet Akif’ konulu sempozyumu online olarak gerçekleştirdi. Sempozyuma ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerde görev yapan çok sayıda değerli akademisyen katıldı.

 

İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Gölcük Belediye Başkanı Sezer, online sempozyumun açılış konuşmasında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Türk Dili Edebiyatı ve Servet-i Fünûn Sempozyumu’ndan bahsederek şunları paylaştı: “Gölcük’te yapacağımız nitelikli sempozyumlara Türk edebiyatı ve basın tarihinin kült dergilerinden Servet-i Fünûn dergisi ile başlamıştık. Aslında hedefimiz, Servet-i Fünûn ile başlayan ve geleneksel hale getireceğimiz, dergilerle alakalı sempozyumlar yapmaktı.

 

TOPLUMA YÖN VERDİ

Bu yıl da özellikle II. Meşrutiyet’in ilanından sonra dergiciliğin yaygınlaşması ve belli fikirler etrafında birleşerek toplum hayatına yön vermeye başlamasıyla ortaya çıkan en önemli dergilerden birini, Sırat-ı Müstakim-Sebilürreşad dergisini ele almak istedik. Yayın hayatına 27 Ağustos 1908 yılında başlayan dergide ‘siyasi, edebi, ahlaki, dini ve ilmi’ konular işlenmiştir. Dergi 182 sayıdan sonra, Sebilürreşad adıyla yayınını sürdürmüştür.

 

ÇOK DEĞERLİ EDEBİYATÇILAR

Eşref Edip ve Ebülula Mardin’in kurucusu olduğu derginin, en önemli yazarı İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif’tir ve dergi adeta onunla anılmaya başlamıştır. Mehmet Akif’in dışında dergide; Türk fikir, edebiyat ve sanat hayatında yeri doldurulamayacak Bereketzade İsmail Hakkı, Manastırlı İsmail Hakkı, İzmirli İsmail Hakkı, Babanzade Ahmet Naim, Bursalı Mehmet Tahir, Halim Sabit, Mithat Cemal, Ahmet Ağaoğlu, Yusuf Akçura, Ispartalı Hakkı, Ömer Ferit Kam, Şemsettin Günaltay, Şerefettin Yaltkaya, Ahmet Hamdi Asekili gibi isimler de yer almıştır.

 

MİLLETİMİZİN SESİ OLDU

Sırat-ı Müstakim - Sebilürreşat dergisi II. Meşrutiyet döneminden başlayarak, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı ile özellikle Kurtuluş Savaşı yılarında milletimizin sesi ve umudu olmuştur. Bosna’da, Makedonya’da Arnavutluk’ta, Kırım’da Romanya’da, Mısır’da Pakistan’da, Uzakdoğu İslam ülkelerinde yakından takip edilmiş ve mazlum milletlere kurtuluş reçeteleri sunmuştur. Mehmet Akif; Balkan, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında toplumu ayakta tutan, ümit aşılayan, zafere taşıyan mensur ve manzum yazılarıyla bu dergi de ayrı bir yere sahiptir. Safahat, ilk olarak bu dergide tefrika edilmiştir.”

 

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF

Düzenlenen sempozyumla Sırat-ı Müstakim - Sebilürreşat’la beraber milli şairimiz Mehmet Akif’in edebi ve fikri yönü üzerinde durmayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Sezer, “Mehmet Akif, Çanakkale Zaferini şiirle ebedileştiren, İstiklal Marşı’nı Türk milletine armağan eden ve milli şair sıfatını kazanan yegane isimdir. Sempozyumunun hayırlara vesile olmasını diliyor, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının sene-i devriyesinde rahmet anıyorum” diyerek tüm katılımcı akademisyenlere de teşekkür etti.

 

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Yapılan konuşmalarının ardından Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, “Dininin ve milletimizin ruhunu karakteri yapan Mehmet Akif’ konulu bir sunum yaptı. Sempozyum, 4 oturum halinde gün boyunca devam etti. Konuşmacılar, böylesi bir dönemde kültürel etkinleri aksatmayan Başkan Sezer ve ekibine teşekkür ederek sempozyumdan mutlu ayrıldılar. Başkan Sezer, sempozyum sonunda elde edilen sonuç bildirgelerini kitaplaştıracaklarını ve geleceğe bir doküman olarak bırakacaklarının da müjdesini verdi.
ETİKET :   gölcük belediyesi ali yıldırım sezer sempozyum mehmet akif ersoy akademisyen geçmiş gelecek online kocaeli gölcük dijital dergi kocaeli life

Tümü