kocaeli , 09-03-2021

Foşa’nın levrek buğulaması başka yerde yok!

Bakır tavada, tereyağıyla, çok özel bir sosun içerisinde pişmiş mis gibi levrek buğulamaya kim ‘hayır’ diyebilir ki? Tam da balık sezonunun ortasındayken, bu enfes yemeği tadabileceğiniz tek adresin, Foşa Restaurant olduğunu biliyor muydunuz?

15:21:10 | 2017-12-21

Haber: Zeynep AKAR • Fotoğraflar: İsmail Hakkı TİMUÇİN

Balık sever misiniz?

Peki, en çok hangi çeşidini tercih edersiniz?

Şu sıralar en bol dönemini yaşadığımız balık, onlarca türü ve çeşitli pişirme şekilleriyle hem soframızdaki hem de restoranların menüsündeki yerini çoktan aldı. Tavada kızartılanı, fırında pişirileni, buğulamasıyla her damak tadına hitap eden bu lezzet ve sağlık deposu gıda, kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği.

Gerek balıkçı tezgahlarında gerekse restoranlarda her çeşidini bulabileceğimiz balığın, hiçbir yerde tadamayacağınız çok lezzetli bir halinden bahsedeceğiz bugün sizlere... Foşa Restaurant müdavimlerinin vazgeçilmez tercihi olan levrek buğulamadan. Başarılı iş adamı Metin Dilek tarafından 2007 yılında hizmete açılan Foşa Restaurant, daha çok Karadeniz lezzetlerinin ağırlıkta olduğu menüsüyle tanınıyor.

Mutfağında Karadeniz’in enfes mıhlamasından Sürmene yağlısına, pide çeşitlerinden balığa kadar pek çok lezzete yer veren Foşa’nın son günlerdeki en popüler ürünü ise levrek buğulama. 

 

Metin Dilek, Foşa Restaurant’ı 2007 yılından beri işletiyor.

 

SADECE FOŞA’DA

Ustasının, çok özel bir sosla pişirdiği levrek buğulamanın en büyük özelliği, bu yemeği Kocaeli’de tadabileceğiniz başka bir adresin bulunmaması.

İşletme sahibi Metin Dilek, “Türkiye’de levrek buğulamayı bu şekilde pişiren iki ustadan biri Trabzon’da, diğeri ise Foşa’da. Levrek buğulamamızı bir tadan bir daha vazgeçemiyor, mekanımıza sadece bu yemeği yemek için gelen ciddi bir müşteri kitlemiz var. Levrek buğulamanın müdavimlerinin sayısı her geçen gün artıyor” diyecek kadar iddialı.

Üstelik, bu iddiasında hiç de haksız sayılmaz. Foşa Restaurant’ın meşhur levrek buğulaması bakır tavanın içerisinde, gizli bir tarifle pişiyor. İçerisinde domates, yeşil biber ve sarımsak da bulunan bu sos taze levrek balığı, baharatlar ve tereyağıyla birleşince, gerçekten tadına doyulmaz bir hal alıyor. Levrek buğulama, Foşa Restaurant’ın menüsünde yaz-kış bulunuyor ve her daim tercih ediliyor.

 

Tahin ve kaymakla birlikte servis edilen kabak tatlısı, Foşa’nın kış menüsündeki yerini aldı.

 

ÇITIR ÇITIR HAMSİ

Mekanın kış aylarında levrek kadar ilgi gören bir diğer çeşidi ise hamsi tava.

Karadeniz usulüyle, mısır ununa bulanıp tavaya dizilerek kızartılan çıtır çıtır hamsiler, lezzetiyle damak çatlatan türden.

Taze mevsim salatasıyla ikram edilen hamsi tava da Foşa Restaurant müdavimlerinin vazgeçemediği lezzetler arasında.

‘Foşa’da balıktan sonra hangi tatlı yenir?’ sorusunun cevabı ise kabak tatlısı.

Kış mevsiminin gelmesiyle menüye eklenen, yine özel pişirme şekliyle enfes bir görünüme ve tada kavuşan Foşa kabak tatlısı, isteğe göre tahin ve kaymakla birlikte servis ediliyor.

Eğer siz de Foşa’nın başka hiçbir yerde tadamayacağınız levrek buğulamasını, hamsi tavasını ve Karadeniz mutfağına has birbirinden özel lezzetlerini denemek isterseniz, Kartepe Yolu no:48 adresinde hizmet veren mekana uğramanız yeterli.

Şimdiden afiyet olsun.

--12--
ETİKET :  

Tümü