kocaeli , 09-03-2021

En küçük motorcu; POYRAZ BOR

Küçücük yaşına rağmen tam bir adrenalin tutkunu olan Poyraz Bor, Kocaeli’nin en küçük motocross ve süpermoto yarışçısı olarak ilimizi temsil edecek

10:54:11 | 2020-10-09

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

Biraz azim, biraz tutku, çokça cesaret ve büyük bir yetenek… İşte, 5 yaşındaki Poyraz Bor’u tanımlayan kelimeler. İş hayatının başarılı isimlerinden Merve Bor ve tam bir motosiklet aşığı olan Ali Bor’un minik oğulları Poyraz, küçücük yaşına aldırış etmeden yetişkinlerin bile zor cesaret ettiği bir spor dalına merak sardı. Tam bir motor aşığı olan Poyraz, bu tutkusunu hayatının bir parçası haline getirmeyi de başardı.

 

ÜÇÜNCÜ KUŞAK MOTORCU

Poyraz’ın babası Ali Bor, 18 yaşından beri motor kullanan bir isim. “Motor benim en iyi yol arkadaşım. Eşim Merve ile beraber motor üzerinde kilometrelerce yol gidip yeni ülkeler keşfetmeyi çok severiz. Babam da bir motor aşığıydı.

Ben onun yolundan gittim, şimdi Poyraz da aynı yolda ilerliyor. O, ailemizin en küçük motorcusu. Benim hayalim, oğlum büyüdüğünde birlikte motora binmekti ancak Poyraz bu işe biraz erken başladı. Üstelik, hedefine dünya şampiyonu olmayı koydu” diyor.

 

 

ÜSTÜN SÜRÜŞ YETENEĞİ

Minik Poyraz, motorla henüz iki yaşındayken tanışmış. Babası, ona bir Vespa almış ve Poyraz, ilk kaskını o zaman takmış. 3 yaşında iki tekerlekli bisikleti rahatlıkla kullanırken, 4 yaşına geldiğinde neredeyse akrobatik hareketler yaparak hünerlerini sergilemeye başlamış. Bu anlamda akranlarından üstün bir sürüş yeteneği olduğu herkesin dikkatini çekince, ailesi onun bu tutkusunu desteklemeye karar vermiş ve motosiklet denemelerine başlamasını uygun görmüş.

Ali Bey, o süreci şöyle anlatıyor: “Poyraz’ı alıp Motocross Park Kartepe’ye götürdüm. Orada Mevlüt Kolay hocasının gözetiminde motora bindi. Motor üzerindeki denge kabiliyeti ve sürüş yeteneği bir anda hepimizi şaşırttı. 6 saatlik sürüş eğitimi sonrasında, Mevlüt Hoca Poyraz’a bir motor almamızı önerdi. Hocamızın tavsiyesine uyarak Poyraz için special yarış motoru aldık ve motosiklet serüveni böylece başladı.” Motosikletle haziran ayında tanışan Poyraz, kendi motoruyla çalışmalara başlamış ve kısa sürede gösterdiği büyük gelişmeyle motosiklet camiasının da dikkatini çekmiş. Motocross Park Kartepe’de, Mevlüt Kolay tarafından takıma alınarak eğitime başlayan küçük motorcu, 3 aydır hummalı şekilde çalışıyor; haftanın 4 günü yaklaşık 5 saat süren motor sürüşleri yapıyor.

 

HEDEF: TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Poyraz’ın bu kadar yoğun çalışmasının nedeni, Mart 2021’de yapılacak Türkiye Motokros Şampiyonası MX 50cc ve Supermoto 50cc yarışlarına katılacak olması. Poyraz, Kocaeli’nin en küçük motocross ve supermoto yarışçısı olarak ilimizi temsil edecek. Motor üzerindeki yarış heyecanını hem kendisi yaşayacak hem de motor tutkunlarına yaşatacak. Poyraz’ın hocası Mevlüt Kolay da bu alanda nam salmış bir isim. Kolay, 3 kez üst üste Türkiye şampiyonu olmuş; Dünya Enduro Şampiyonası’nda 4 gümüş, 2 bronz madalya almış ve Avrupa’da da pek çok başarıya imza atmış bir isim. Mevlüt Kolay’ın, Poyraz için koyduğu hedef ise 2021-2022 yarış sezonunda Türkiye şampiyonluğu. Poyraz, bu doğrultuda oldukça yoğun bir antrenman programı uyguluyor ve ona göre besleniyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun organize ettiği Türkiye Motokros ve Supermoto şampiyonaları, toplam 13 ayaktan oluşuyor. Bu yarışlarda iyi derecelerle, en yüksek puanı toplamayı hedefleyen Poyraz, Kartepe Motosiklet Spor Kulübü’nün lisanslı, en küçük ve başarılı sporcusu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Poyraz Bor’un getireceği kupa ve başarılar ile ilimizi gururlandıracağına inanan Mevlüt Kolay ‘’Yetiştirdiğimiz sporculardan birçoğu başarılı oldu ve Poyraz’ın da Türkiye, Avrupa ve dünya çapında büyük başarılara imza atacağından, adını çok kısa sürede duyuracağından hiç şüphem yok” diyor.

 

 

DOĞRU SEÇİMLER YAPIYOR

Poyraz’ın annesi Merve Bor, motor kullanmaya başladıktan sonra Poyraz’da gözlemlediği değişimleri şöyle anlatıyor: “Motor kullanmaya başladıktan sonra Poyraz’ın koordinasyonu çok çok arttı. İleriki hayatında ani bir şekilde iki yoldan birini seçmesi gerekirse hızla, en doğru kararı vereceğine inanıyorum çünkü motor kullandığında da ani kararlar veriyor ve doğru seçimler yapıyor. Bu nedenle hayat yolunda her zaman başarılı olacağına çok inanıyorum.

 

FARKINDALIĞI ARTTI

Bunun yanında Poyraz, denge sağlama konusunda da ustalaştı. Çok emek veriyor, yorulana kadar çalışıyor, pes etmiyor. Bir şeyin çalışılarak elde edilebileceğini; bir işi başarmak için sadece yeteneğin yeterli olmadığını ve çalışması gerektiğini görüyor. Bunun farkında olan bir birey olarak yetişiyor. Ayrıca adrenalin düşkünü bir çocuk oldu. Çok pozitif, sevecen ve gözü kara. Ekstrem sporların diğer dallarına da ilgi duyup başarılı olabileceğine inanıyorum.”

Gününün büyük bir bölümünü motor üzerinde geçiren ve kalan zamanında da 50cc yarışlarını izleyen Poyraz’ın en çok etkilendiği  isimlerin başında, Türk motor yarışçısı Kenan Sofuoğlu geliyor. Sofuoğlu’nun bütün yarışlarını izleyen Poyraz, tutkusuyla arkadaşlarına da ilham vermiş. Poyraz’ın motor üzerindeki başarısını gören  yakın arkadaşları, motora ilgi duymaya ve motora binmeye başlamış. Siz de Poyraz’ın çalışmalarını daha yakından takip etmek ve ona destek olmak isterseniz, Instagram’da @poyraz_bor hesabını takibe alabilirsiniz.

--12--
ETİKET :   poyraz bor motorsiklet motocross süpermoto yarış küçük motorcu merve bor ali bor kocaeli

Tümü