kocaeli , 07-07-2020

Dans ve müziğin mükemmel birleşimi; ritmik cimnastik

Kentimizin tek ritmik cimnastik takımı katıldığı yarışmalarda elde ettiği başarılarla göğsümüzü kabartıyor

11:52:31 | 2019-07-09

HABER: EYLEM SELVİ ARI

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Dünyada en hızlı gelişen, estetik olarak rakipsiz tek bayan salon sporudur, ritmik cimnastik. Hem göze hem kulağa hitap eden spor dallarının başında gelir. Aslında spordan öte bir sanattır... Müzik, dans, bale, atletizm, folklor, akrobasi ve artistik cimnastik karışımı gibi görünse de ruhun bedenle, sevginin müzikle, müziğin beceriyle, becerinin hünerle birleştiği yerdir; ritmik cimnastik. Zevkli olduğu kadar zordur da…  Çocuğunuz eğer müzik ve dansa yatkınsa, yaratıcılık ve orijinalliği seviyorsa, ritmik cimnastik onun tüm vücudunu, kendi fiziksel yeteneğiyle kontrol altına alabileceği en uygun spor dalıdır. Çocuğunuzun yapabileceği en temel spor desek daha doğru olur. Peki, ilimizde bu sporu yapanlar var mı? Elbette. Şimdi sizleri ilimizin tek ritmik cimnastik takımı ile tanıştıracağız.

İlimizin tek ritmik cimnastik takımı, Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü ve cimnastik/ritmik cimanstik branşlarında eğitim veren Berköz Ritmik Cimnastik Spor Kulübü bünyesinde yetişiyor. Berköz Ritmik Cimnastik Spor Kulübü’nün sahibi, baş antrenör Öykü Kaya Berköz, alt yapı eğitimlerini kendi kulübü bünyesinde verdikten sonra başarılı çocukları antrenörlük yaptığı Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü’ne transfer ediyor ve bu çocuklar, yarışmalara katılarak yeteneklerini sergiliyor.

Kocaeli’nin tek ritmik cimnastik takımında, yaşları 4 ile 10 arasında değişen 28 sporcu bulunuyor. Bunların 11’i lisanslı, 17’si ise alt yapıda yetişiyor. Baş antrenör Öykü Kaya Berköz de 7 yaşından itibaren ritmik cimnastik yapan, 32 yıldır yarışmalara katılan, milli takım sporcusu olarak çalışmalarının mükafatını almış bir sporcu. Severek yaptığı ritmik cimnastiği şimdi daha çok kişinin sevmesi için çabalıyor. Kocaeli’nin gözbebeği olan ritmik cimnastik takımına büyük emek veren Öykü Hoca, Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü bünyesinde 4 yıldır antrenörlük yapıyor.

 

 

EMEK VE ZAMAN İSTİYOR

Ritmik cimnastik oldukça zor bir branş.

Emek istiyor.

Zaman istiyor.

Kabiliyet istiyor.

Disiplin istiyor.

Öykü Hoca, “Biz haftanın 6 günü, 4-5 saat antrenman yapıyoruz. Bu spora vakit ayırmadan başarı elde edilmesi imkansız. Çocuklarımızla o kadar çok bir aradayız ki artık aile gibi olduk. Onlarla çok vakit geçiriyoruz. Bu sporu sadece çocuk değil, anne ve baba da isteyecek ki başarı olsun” diyor ve ekliyor: “Ritmik cimnastikçi olmak kolay değil.”

 

 

BALE ÖĞRENİYORLAR

Ritmik cimnastik sporcuları muhakkak bale eğitiminden geçiyor. Bale, sporcuya estetik katıyor, sahnede dans edebilme yeteneği kazandırıyor. Bale eğitiminin ritmik cimnastik için çok önemli olduğunu söyleyen Öykü Hoca, “Bale, çocuğun doğru bir postürle sahnede durmasını sağlıyor. Bale eğitimi alan çocuklarımız; ip, çember, top, labut ve kurdele kullanarak sahnede harikalar yaratıyor” diye konuşuyor. Ritmik cimnastiğin 4 yaş itibariyle yapılmasının uygun olduğunun altını çizen Öykü Hoca, “4 yaşında ritmik cimnastiğe başlayan ve bu alanda sporcu olmak isteyen bir çocuğun önü açık. Dilediği kadar bu sporu yapabiliyor. Bir yaş sınırı yok” diyor.

 

DERECELERİ ÇOK

Emek ve özveri isteyen bunca çalışmanın neticesinde ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldıklarını kaydeden Öykü Hoca, “Kulüp olarak Türkiye derecelerimiz olduğu gibi uluslararası yarışmalardan elde ettiğimiz derecelerimiz de var. Birkaç başarımızı paylaşmak isterim;

Temmuz 2016/2. Ululararası Şavkar Baby Cup &Agean Stars Ritmik Cimnastik Yarışması 1.’liğimiz;

Temmuz 2017/3. Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası Baby Boom & Agean Stars’da 1.’liğimiz;

Kasım 2017 Türkiye Cimnastik Federasyonu Ritmik CimnastLig Final Müsabakaları 3. Lig’de Türkiye 1.’liği ve 7.’liğimiz, ayrıca takım birinciliğimiz;

Ekim 2018/5. Uluslararası Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Ritmik Cimnastik Cumhuriyet Turnuvası’nda top serisinde 5.’lik ve 6.’lığımız var. Bu başarılar emek vererek çalışmanın ürünüdür” diyerek, sporcularıyla gurur duyduğunu ifade ediyor. Ekim ayında başlayacak yarışmalara sıkı hazırlandıklarını söyleyen Öykü Hoca, yeni başarılarla Kocaeli’nin adını daha çok duyuracaklarının altını çiziyor.

 

 

HEDEF; MİLLİ TAKIM

Ritmik cimnastik takımı ekim ayında gerçekleştirilecek yarışmalar için antrenmanlara şimdiden başladı. Çocuklar, antrenmanlarını Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Şehit Emre Kaan Arlı Çok Amaçlı Spor Salonu’nda yapıyor. Haftanın 6 günü salona gelen ve saatlerce çalışan çocukların performansı her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Ritmik cimnastiğin Türkiye’de iyi durumda olduğunu, bu branşta çok fazla sporcu bulunduğunu aktaran Öykü Hoca, hedefini de şöyle açıklıyor: “Yetiştirdiğim çocukların her şeyden önce iyi bir birey ve sporcu olmalarını istiyorum. Bu sporun antrenörü olmaları da en büyük hayalim. Tabii ki çocuklarımı milli takımda görmek beni gururlandırır, onurlandırır.”

 

İLETİŞİM

Instagram: @berkozritmikcimnastik
ETİKET :   cimnastik ritim müzik dans eğitim emek kabiliyet

Tümü