kocaeli , 23-09-2020

Çocuklarıyla çocuk oluyor; Esin Ünlüsoy

Yoğun çalışma hayatına rağmen çocuklarıyla çocuk olmayı başarabilen Esin Ünlüsoy, sevgi dolu bir anne

12:43:34 | 2020-09-11

HAZIRLAYAN: ESİN ALÇIOĞLU

 

Özel bir kuruluşta finans yöneticisi olarak görev yapan Esin Ünlüsoy, yoğun iş temposuna rağmen her zaman çocuklarına vakit ayırmayı başarabilen, sevgi dolu bir anne.

Çocuklarıyla zaman geçirmeyi ve oyunlar oynamayı çok seven Esin Hanım, 9 yaşındaki kızı Ece ve 4 yaşındaki oğlu Emre’nin en iyi oyun arkadaşı.

Çocuklarının ‘sen çocuk annesin’ dediği Esin Hanım ile Ece ve Emre’yi büyütürken nelere dikkat ettiği üzerine konuştuk.

 

Esin Hanım, kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Duygusal bir yapım var, bu özelliğim çocuklarımla olan ilişkime de yansıyor. Çocuklarıma karşı olan duygularımı her fırsatta ifade ederim. Onları sevdiğimi sık sık söyler; sevgimi sürprizlerle, küçük notlarla, resimlerle anlatmaya çalışırım. Bu durum çocuklar büyüdükçe karşılıklı olmaya başlıyor ve ilişkimiz daha da keyifli hale geliyor. Çocuklara sorduğumda ise eğlenceli ve komik bir anne olduğumu söylüyorlar. Oğlum ve kızım bana ‘sen çocuk annesin’ diyorlar. Onlarla oynamaktan keyif alıyorum. Bunun yanı sıra aynı zamanda kontrolcü ve kuralcı olduğum da söylenebilir. Çocukların her istediğini yapan bir anne değilim.

Çocuklarla birlikteyken neler yaparsınız?

Ece 9 yaşında, Emre ise 4. Ortak noktada buluşmaları her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle ikisiyle beraber vakit geçirdiğim gibi onlara ayrı ayrı zaman ayırmaya da çalışıyorum. Ece ile resim yapmaktan, dans etmekten ve mutfakta farklı yemek tarifleri denemekten keyif alıyoruz. Emre ile en keyifli zamanlarımızı uykudan önce kitap okuyup birbirimize masal anlatırken geçiriyoruz. Üçümüzün ortak eğlencesi ise dans etmek. Dansın ve müziğin aramızdaki bağı güçlendiren bir sihir olduğuna inanıyorum. Birlikte yolculuk yapmayı, yeni yerler görmeyi ve doğada vakit geçirmeyi de çok severiz. Çocuklarla kalabalık ve kapalı mekanlara gitmekten keyif almıyorum.

Çocuklarınızı büyütürken hangi noktalara dikkat ediyorsunuz?

Beslenme ve uyku düzenleri önemli benim için. Ayrıca günümüz koşullarında çok kolay olmasa da teknoloji kullanımlarını yaşlarına uygun bir şekilde sınırlandırmaya gayret ediyorum. Bir anne olarak; duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, insanlara ve çevreye saygılı, iyi kalpli, mutlu bireyler olmaları için çocuklarıma yol gösterebilmek en büyük dileğim.

Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Ece el sanatlarına, spora ve dansa ilgi duyan bir çocuk. 5 yaşından beri jimnastik yapıyor. Sporun diğer dallarına da meraklı, fırsat buldukça farklı şeyler deniyor. Pandemi nedeniyle jimnastiğe ara verdi ve bu yaz motokrosa başladı. Adrenalini seviyor. Bir anne olarak biraz kaygılansam da onu kısıtlamamaya çalışıyorum. Emre’nin ise her sabah şarkı söyleyerek uyanmasından ve gün boyu sürekli şarkılar mırıldanmasından anladığımız kadarıyla özel ilgi alanı müzik  Geliştirmek için ona bol bol farklı müzikler dinletiyorum, ritim oyunu oynuyoruz. Flüt çalıyorum, piyanoda sesleri tanımasına yardımcı oluyorum. Zamanı geldiğinde o da isterse müzik eğitimi almasını isterim. Çocukların sporla ve sanatla ilgilenmesi beni çok mutlu ediyor. 

Çocuklarınızı yetiştirirken faydalandığınız kaynaklar var mı?

Doğan Cüceloğlu ve ‘Akademisyen Anne’ Saniye Bencik Kangal’ın kitaplarını çok severek okuyorum ve herkese tavsiye edebilirim. Kitapların yanı sıra sosyal medyadaki yazılarını da takip ediyorum. Çocuklar için de takip ettiğimiz yayınlar var. Meraklı Minik, Bilim Çocuk gibi dergileri beğeniyorum. Bunun yanında 9-10 yaş çocukları için Çıtır Çıtır Felsefe serisini, 4 yaş için ise Feridun Oral ve Sara Şahinkanat’ın bütün çocuk kitaplarını tavsiye edebilirim. Bir de ODTÜ Yayıncılık’ın bilim kitapları çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayan çok beğendiğim bir seri.
ETİKET :   esin alçıoğlu esin ülüsoy çocuk anne kocaeli çocuğum ve ben

Tümü