Çiböreğin tek adresi!

Çibörek sever misiniz? Peki, annenizin yaptığı kadar lezzetlisini nerede bulabileceğinizi biliyor musunuz? Eğer siz de yediğiniz her çibörekte, uzun süredir hiçbir yerde rastlayamadığınız, çocukluğunuzdaki o tadı arıyorsanız, şanslısınız... Artık, KONAKBAY var!

15:51:45 | 2016-08-05

 

 

  • Ezgi Ece BAKIRÖZÜ 

sahibi

Çibörek, bin 500 yıllık tarihiyle Türk mutfağının en özel lezzetlerinden biri...

Maya ve yumurta kullanılmadan yapılan hamuru ve çiğ kıymadan hazırlanan iç malzemesiyle yüzyıllardır damağımızı şenlendiren çibörek, pek çok evde pişirilse de kıvamının ve lezzetinin tutturulması zor bir börek çeşidi.

Çocukluğumuzdan beri tadı damağımızda olan bu nefis börek her yerde hakkıyla pişirilemiyor olsa da bazı işletmeler var ki çibörek konusunda gerçekten iddialı...

Yabancı isimlerin, dünyaca ünlü markaların ve fast food kültürünün popüler olduğu günümüzde, klasik Türk ailesi tarzı mutfağıyla uluslararası markalarla rekabet eden Konakbay da bu işletmelerin başında geliyor.

‘Misafir ağırlayan’ anlamına gelen öz Türkçe ismi, mütevazı ama şirin mekanıyla Konakbay, misafirlerini adeta bir ev ortamında, muhteşem lezzetleriyle ağırlıyor.

 

çi

 

BAĞIMLILIK YARATIYOR

Mehmet Anıl Koca tarafından yaklaşık 14 ay önce İzmit’te açılan Konakbay, merkezi Ankara’da olan markanın ikinci şubesi.

Mehmet Bey, kendisine annesi Sema Dasıl’dan geçen yemek tutkusu nedeniyle hobi olarak başladığı bu işi, şimdi büyük bir keyifle ve profesyonel olarak sürdürüyor.

Mekanın en büyük özelliği, kapısından girdiğiniz anda, sanki uzun süredir beklenen bir misafirmiş gibi karşılanmanız.

Hemen içeriye buyur ediliyor ve kendinizi bir aile ortamında buluveriyorsunuz.

Mehmet Bey ve Sema Hanım’ın hoş sohbetiyle başlayan bu tanışıklık, nefis yemekleri tattıktan sonra önce alışkanlığa, daha sonra da bağımlılığa dönüşüyor.

Çünkü, Konakbay’da yediğiniz kadar lezzetli çibörekleri, o nefis mantıyı, anne eliyle hazırlanan ev yemeklerini başka bir yerde bulabilmeniz zor.

Sema Hanım’ın sırrı, Allah vergisi el lezzeti ve yılların getirdiği mutfak tecrübesi... Tabii bir de kullandığı malzemelerin kalitesi.

 logo

 

HER ŞEY DOĞAL, HER TAT ORGANİK

Konakbay’da kullanılan tüm malzemeler, tamamen doğal... Sema Hanım, mutfağı için aynı annelerimiz gibi pazara çıkıp alış veriş yapıyor;

Her şeyin en tazesini, en lezzetlisini, en kalitelisini seçiyor;

Hatta misafirlerine ikram ettiği yoğurdu bile çoğu kez kendi elleriyle mayalıyor.

Çibörek ve mantı için kullanılan un ise Çorum’dan özel olarak getiriliyor.

Sema Hanım, misafirlerine ikram ettiği çiböreğin hamurunu her gün taze taze hazırlıyor ve mutfağındaki özel bir makineyle açıyor.

İdeal kıvamda açılan hamur, içine çiğ kıyma, soğan, tuz ve karabiber konularak kapatıldıktan sonra kızgın yağda nar gibi kızarıyor; Konakbay misafirlerinin beğenisine sunuluyor.

 

mantı

EV YEMEĞİ DE VAR

Mantıya gelince… Türk mutfağının en bilinen ve özel yemeklerinden olan mantı, Konakbay’ın bir diğer spesiyali.

Özel kıyması, unu, tereyağı ve pişirme yöntemiyle yiyenin bir daha vazgeçemediği mantı da yine Sema Hanım’ın becerikli ellerinden çıkıyor.

Konakbay mantısı, gerek lezzeti gerekse kıvamıyla damaklarda iz bırakıyor.

Konakbay’da çibörek ve mantının yanında her gün bir kaç çeşit ev yemeği de pişiriliyor.

En taze mevsim sebzeleriyle ve tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanan sıcacık yemekler, zeytinyağlılar, kızartmalar ve pilav çeşitleri yine Sema Hanım’ın tarif defterinden...

Antalya Serik’ten getirilen iki çeşit özel acılı sosla ikram edilen yemeklerin yanında, ev yapımı ayranı da unutmamak lazım.

Mehmet Anıl Koca ve annesi Sema Dasıl’ın omuz omuza vererek işlettiği bu sempatik mekana bugüne dek uğramadıysanız;

Sema Hanım’ın birbirinden leziz yemeklerinin tadına hala bakmadıysanız, daha fazla geç kalmayız deriz...

Çünkü, Konakbay’da hoş sohbet her daim devam etse de nefis yemekler akşama doğru tükenmiş olabilir.

 

 

içeriden

Çibörek hakkında...

  • 1500 yıllık tarihi olan çibörek, Orta Asya’dan göç eden atalarımızın en çok sevdiği yemektir ve Kırım Tatarlarının vazgeçilmez lezzetlerindendir

 

  • İyi bir çiböreğin hamuru ne çok ince ne de çok kalın olur

 

  • İçini hazırlarken kıyma, soğan, tuz, karabiber ve su dengesine dikkat edilmelidir

 

  • Çiböreği kızgın yağa attığınız zaman kıymanın içindeki su buharlaşır ve kıymayı bu buhar pişirir. Siz tavadan alsanız bile kıyma buharla pişmeye devam eder, çiböreğe bütün lezzeti veren de budur

 

  • Hamurunda yumurta ve maya olmadığı için yağ hamurun dışında kalır ve düşünülenin aksine, çibörek diğer kızartmalar gibi ağır olmaz, yağı içine çekmezİLETİŞİM:

Adres: Mehmet Ali Paşa Mahallesi, Erkan Sokak, No: 25/A İzmit/KOCAELİ

Telefon: 0262.325 75 95 – 0536.288 12 81

 

börek
ETİKET :   Çiğbörek Konakbayi Mantı yemek

Tümü