kocaeli , 27-01-2021

Bel fıtığı (Lomber disk hernisi) hakkında merak edilenler

11:27:22 | 2021-01-05

Yazan: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Rabia Terzi

 

Bel omurlarımız arasında disk adını verdiğimiz oval yapılar mevcuttur. Bu disklerin ortasında çekirdek kısmı, etrafında ise halka tarzında kılıf kısmı bulunur. Çeşitli faktörlerle diskin içindeki kılıf kısmında aşınma ve yıpranma meydana gelirse, ortadaki çekirdek kısmı bulunduğu yerden dışarıya doğru taşarak, fıtıklaşmaya neden olur. Fıtıklaşma nedeniyle sinir dokusuna bası bulguları oluşmaktadır.

Tek veya her iki bacağa yayılan ağrı, ayaklarda uyuşmalar, bel hareketlerinde kısıtlılıklar, yürüme ve oturmada güçlük, bel fıtığının belirtileridir. Ağrı; öksürmekle ve ıkınmakla artabilir. Bacakta uyuşma, hissizlik, refleks kaybı görülebilir. Bel fıtığı ilerlerse idrarını tutamama, yürüyememe, bacaklarda güçsüzlük gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir.

Her bel ağrısı, bel fıtığı değildir. Özellikle omurganın darlıkları, omurganın kayması, kalça eklem hastalıkları, siyatik sinir hastalıkları, priformis sendromu, romatizmal hastalıklar da bel fıtığına benzer bulgular vermektedir. Tanı için klinik bulgularla birlikte bilgisayarlı tomografi MRG gibi tetkiklerden faydalanılmaktadır.

 

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR? 

Aşırı kilo (obezite), gebelik, hareketsiz yaşam, omurga kaslarının zayıf oluşu, postural bozukluklar, sigara kullanımı, bel fıtığında risk faktörleridir. Günlük yaşamda yanlış yapılan hareketler; yerden bir yük kaldırılırken belden öne doğru eğilmek, aşırı yük kaldırmak, bel fıtığı riskini artırır. Ofis ortamında, masa başında yanlış duruş, sandalye ve çalışma masasının ergonomiye uygun olmaması da bel fıtığını artıran hareketlerdir. Mesleki faktörler de önemlidir; ağır fiziksel aktivite ve ağır kaldırma gerektiren meslekler, devamlı öne eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler, uzun süre ayakta durma veya oturma gerektiren mesleklerde bel fıtığı sıklığı artmaktadır.

 

AMELİYATSIZ TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Öncelikle günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi, çalışılan ortamda ergonominin sağlanması, medikal (ilaç) tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, bölgesel enjeksiyonlar ilk seçeneklerdir. Ozon terapi, akupunktur, nöralterapi, kupa (hacamat terapisi), beden-zihin sporları (yoga-meditasyon), proloterapi, bel fıtığı hastalarında uygulanabilecek tamamlayıcı tedavilerdir.

 

ACİL DURUMLAR NELERDİR?

Bacaklarda ani gelişen kuvvet kaybı (felç) veya var olan kuvvet kayıpları, idrar yapmayla ilgili sorunlar (kaçırma, yapamama), genital bölgede ve kalçalar etrafında hissizlik gelişirse, bel fıtığınız ilerlemiş ve ameliyat gerekiyor olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

AMELİYAT NE ZAMAN YAPILMALI?

Bel fıtıklarında ameliyat bazı özel acil durumlar dışında en son seçenek olmalıdır. Bel fıtıklarının %1-2’si ameliyat gerektirir. Maalesef ülkemizde bu oran daha yüksek gibi görünmektedir. Bel fıtığı nedeniyle var olan güç kaybının giderek kötüleşmesi, yürümeyi engelleyecek derecede kas kuvvetsizliği ve his kusurunun gelişmesi (cauda eqiuna sendromu) ameliyat düşünülmesi gereken durumlardır. Bel fıtığına bağlı gelişen ağrıda tüm ameliyatsız tedavi seçenekleri denenmeden ameliyat düşünülmemelidir.

 

BAŞARISIZ BEL CERRAHİSİ SENDROMU NEDİR?

Başarısız bel cerrahisi sendromu; bel cerrahisini takiben ağrının devam etmesi olarak tanımlanmalıdır. Cerrahiye, hastanın bel patolojisine, hastanın yara iyileşme yanıtına bağlı olabilir. Çok tecrübeli cerrahların operasyonlarından sonra bile görülebilmektedir. Cerrahi sonrası aşırı tamir dokusu sinir etrafını sararak ciddi ağrıya neden olabilmektedir. Bu durumu önceden ön görmek mümkün değildir. Başarısız bel cerrahisi sendromu ortaya çıktığında ise ikinci bir cerrahi ile bunu düzeltmek daha da riskli olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar uzun vadede ameliyat olanlar ile olmayanlar arasında klinik iyilik anlamında bir fark olmadığını göstermektedir. Bu nedenle ameliyat kararı; cerrah, fizik tedavi hekimi ve hastayla birlikte verilmelidir.

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mahallesi, Nazer Inn İş Merkezi, No:46/7, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0542 520 00 15
ETİKET :   rabia terzi uzman doktor fizyoterapist fizik tedavi rehabilitasyon bel fıtığı fıtık Lomber disk hernisi) sağlık kocaeli dijital dergi

Tümü