kocaeli , 21-10-2020

Başiskele’de kadın emeği BAŞKEM’de taçlanıyor

Başiskele Belediye Başkanı M.Yasin Özlü, seçim beyannamesinde kadınlara müjdeyi vermişti. Başkan seçildikten sonra ilk işi kadın emeğinin taçlanmasıydı. Özlü, seçilmesiyle birlikte Türkiye’de emsali olmayan bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirerek bir ilke imza attı

12:00:36 | 2020-07-01

İlimizin en gözde ilçelerinden biri olan Başiskele doğal güzellikleri eşsiz manzarası ve herkesi hayran bırakan coğrafi konumuyla göz kamaştırıyor. Bu güzel işlerin mimarları arasında kuşkusuz belediye başkanları yer alıyor. Her yıl bir basamak atlayan ve emin adımlarla zirveye ilerleyen Başiskele’de son zamanlarda kadın emeğinin nasıl değer bulduğu çok sık konuşulmaya başlandı.

 

BAŞKAN ÖZLÜ SÖZ VERMİŞTİ

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, geçtiğimiz yıl gerçekleşen yerel seçimlerde Başiskele halkına vermiş olduğu vaatler arasında en önemlisi “Başiskeleli kadınların ve Başiskele’nin kazanması” mesajıydı. Yani Başkan Özlü, Başiskeleli kadınların ne kadar şanslı olacağını her fırsatta dile getiriyordu. Seçim sonrası kadın emeğine verdiği öncelik gün yüzüne çıkarak bir sosyal sorumluluk projesi olan Başiskele Kadın El Emeği Mağazası (BAŞKEM) hayata geçti.

 

 

KENTİN TÜMÜNE HİTAP EDİYOR

Geçtiğimiz ay “Güzel İşler” sloganıyla lansmanı yapılan ve yeni yolunu kamuoyuyla paylaşan Başiskele Belediyesi, doğrusu güzel işlerini taçlandırmaya önceden başlamıştı. Başiskeleli kadınların aile ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günde Symbol AVM’de BAŞKEM’i açarak kadın emeğini vitrine çıkardı. Sadece Başiskele değil kentin tümüne hitap eden bu mağaza, Başiskeleli kadınların aile ekonomisine de büyük destek sağladı.

 

KAZANAN BAYANLAR VE BAŞİSKELE

Başiskele Kadın El Emeği Mağazası, isminden de anlaşıldığı gibi birçok bayana istihdam sağlıyor. İlçede yaşayan özellikle ev hanımlarının ürettiği; aksesuar, dekorasyon ürün, mefruşat, el işi örgü, dantel, dokuma, takı, resim, tezhip ve hat, minyatür ve çini, ebru, ahşap ürün, cam obje, süsleme sanatı, işleme ve hediyelikler alıcıyla buluşuyor ve ürün yelpazesi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Açıldıktan kısa bir süre sonra pandemi sürecinin başlaması ve mağazaların kapanmasıyla hizmete ara veren BAŞKEM’de, normalleşmeyle birlikte yeniden satışlara başlandı. 10 gün gibi kısa bir süre sonra da M. Yasin Özlü, BAŞKEM mağazasında el emeği göz nuru ürünleri satılan tüm maharetli kadınları makamında ağırlayarak ilk ödemelerini gerçekleştirdi. Örnek projenin birçok kentte hayata geçmesini dilediğimiz bu BAŞKEM projesi ile kuşkusuz kazanan Başiskele ve Başiskeleli kadınlar oluyor.
ETİKET :   kocaeli BAŞKEM başiskele Yasin Özlü Başiskele Kadın El Emeği Mağazası mağaza kocaeli kadın

Tümü