kocaeli , 27-02-2021

Baş döndüren lezzet; SARAYLI KÜNEFE

Çıtır çıtır kadayıf, Antep fıstığı, mis gibi tereyağı ve karşı konulmaz bir lezzet… Yuvam Akarca’da, Yıldız Konutları’nın altında hizmete açılan Saraylı Künefe, ilk günden itibaren pek çok kişiyi bu baş döndüren lezzete bağımlı hale getirdi

10:35:50 | 2018-06-04

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: İsmail Hakkı Timuçin-Emre Yılmaz

 

Nar gibi kızarmış çıtır çıtır kadayıf; arasında ister mis gibi sahan kaymağı ister bol Hatay peyniri; üzerinde lezzet bombası Antep fıstığı, bol tereyağı ve tam kıvamında pişirilmiş leziz şerbet… Böyle bir lezzet senfonisine kim ‘hayır’ diyebilir ki?

Eğer siz de bu baş döndüren tatlının büyüsüne kapılanlardansanız, artık gerçek Gaziantep künefesini yemek için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Yuvam Akarca’da Yıldız Konutları’nın altında hizmete açılan Saraylı Künefe, aradığımız lezzeti ayağımıza getirdi.

Maçka İşkembe ve Maçka Kokoreç markalarının sahibi Yüksel Mandıralı ile ilimizin başarılı işletmecilerinden Ahmet Toraman’ın ortaklığında ilimize kazandırılan Gaziantep’in meşhur markası Saraylı Künefe, açılalı kısa bir süre olmasına rağmen pek çok kişide bağımlılık yarattı.

Gaziantep’in meşhur künefe ve katmer ustası Yusuf Horuz tarafından üretilen ve sektöre 33 yıl önce Yusuf Usta adıyla giren bu nefis lezzet, 2014 yılından beri yoluna Saraylı Künefe markasıyla devam ediyor. Türkiye genelindeki 7’nci şubesi ilimizde açılan Saraylı Künefe, künefe ve katmer söz konusu olduğunda, lezzet avcıları tarafından tek geçiliyor.

 

NEDEN BU KADAR LEZZETLİ?

Peki, Saraylı’nın künefesini bu kadar özel yapan, lezzetini benzerlerinden ayıran ne? Bu soruyu tek kelimeyle yanıtlamak zor çünkü Saraylı Künefe’yi özel kılan pek çok sebep var.

Saraylı Künefe için özel olarak hasat edilen nefis Antep fıstığı, organik yöntemlerle üretilen mis gibi Şanlıurfa ‘sade yağı’, doğal şekerle hazırlanan leziz şerbet ve elbette kendi üretimi olan çıtır çıtır kadayıf bu sebeplerden bir kaçı.

Özel bir tarifle yapılan Saraylı künefesinin kaymağı da çok farklı. Künefeyi lezzetin doruklarına taşıyan bu kaymak, ‘sahan kaymağı’ olarak tabir ediliyor ve nefis tadıyla pek çok yerde görmeye alıştığımız ‘irmik kaymağı’ndan hemen ayrılıyor.

Bütün bu özellikler Yusuf Usta’nın kendine has formülüyle bir araya getirildiğinde ise ortaya yemeye doyamayacağınız bir lezzet çıkıyor.

İçine konulan bol malzemeyle daha da karşı konulmaz hale gelen Saraylı Künefe, içerdiği malzemelerin tamamının doğal olmasından dolayı yenildikten sonra şişkinlik yapmıyor, mideyi rahatsız etmiyor.

 

12 ÇEŞİT KÜNEFE

 

Saraylı Künefe, ürünlerinin lezzetiyle olduğu kadar şık dekorasyonuyla da adından söz ettiriyor. 250 metrekarelik bir alanda hizmet veren mekan, özel bir tasarım ve Antep evleri konseptiyle dekore edilmiş. Yıldız Konutları’nın altında hizmet veren Saraylı Künefe’nin misafirleri otopark sıkıntısı da yaşamıyor.

Mekana gittiğinizde; önce tazecik meyveler, Antep fıstığı ve süt ikramıyla karşılanıyorsunuz… Sipariş vermek ise işin en zor tarafı çünkü Saraylı Künefe’nin çeşit çeşit künefesi ve nefis dürüm katmeri arasından seçim yapmak neredeyse imkansız.

Saraylı Künefe’nin menüsünde tam 12 çeşit künefe var. İçi bol peynirli, peynirli ve fıstıklı yarı yarıya, peynirli ya da kaymaklı çıtır, cevizli paşa, fıstıklı sade, fıstıklı ve kaymaklı billuriyeli, peynirli ve kaymaklı ottoman, içi kaymak üzeri fıstık ve cevizli sultanzade, kaymak-peynir-fıstık ve cevizli şehzade, ezme, sarma ve yarı billuriye yarı fıstıklı şeklinde isimlendirilen çeşitlerden hangisini seçerseniz seçin, aklınız diğerinde kalıyor. Bu muhteşem tatlara bir de kesme dondurmayı eklediğinizde lezzet iyice doruğa tırmanıyor.

Yuvam Akarca ve Yahya Kaptan çevresine paket servisi de bulunan Saraylı Künefe’nin, en az künefesi kadar meşhur olan dürüm katmeri ise İzmit’te gerçek Antep katmeri lezzetini arayanlar için ideal. İncecik yufkanın içine konulan nefis Antep fıstığı ve tazecik kaymak, dürüm şeklinde sarılarak pişiriliyor; arzuya göre dondurmayla ya da sade olarak ikram ediliyor.

Eğer siz de Antep künefesini en orijinal haliyle denemek isterseniz, Saraylı Künefe’de yiyeceğiniz künefenin tadına doyamayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. Her gün sabah 03.30’a kadar hizmet veren Saraylı Künefe’ye gidin, bu lezzetleri deneyin. Vazgeçemeyeceksiniz…

 

 

İLETİŞİM

Adres: Akarca Mahallesi, Alb. Karaosmanoğlu Cad. Yıldız Konutları 4M, İzmit/Kocaeli

Telefon: (0262) 502 12 11
ETİKET :   saraylı künefe Yusuf Horuz Yüksel Mandıralı Ahmet Toraman yahya kaptan yuvam akarca izmit

Tümü