kocaeli , 28-05-2020

AVM’lerin yeni yıldızı ‘Food Court’lar

12:59:26 | 2018-03-05
Serkan Yeşildağ
Serkan Yeşildağ      serkan@kocaelilife.com

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ev dışında yemek yeme alışkanlıkları her geçen gün artıyor. Alışveriş merkezleri de dışarıda yemek yemek isteyenlerin başlıca uğrak noktalarından biri haline geldi.

Araştırmalar, önümüzdeki yıllarda AVM’lerdeki yeme-içme alanlarının daha da fazlalaşacağını gösteriyor. Araştırma şirketlerinden biri olan Jones Lang LaSalle’ye göre, yiyecek ve içecek işletmecilerinin alışveriş merkezlerinde yer alma oranı son 10 yılda neredeyse iki katına çıktı.


JLL’ye göre, Avrupa’daki alışveriş merkezlerinde yeme-içme alanları şu anda brüt kiralanabilir alanın yüzde 15’ini oluşturuyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu oranın en az yüzde 20’ye çıkacağı öngörülüyor.

Rakamlar, bir alışveriş merkezi ziyareti esnasında konukların yemek için alışverişten 27 dakika daha fazla zaman harcadığını ve genel işletmelere oranla yüzde 18 daha fazla harcama yaptığını gösteriyor.

JLL, Çin ve diğer Asya ülkelerinden gıda işletmecilerinin de kendilerine has lezzetleriyle alışveriş merkezlerinin yeme-içme bölümlerine önemli yatırımlar yapmayı planladıklarını belirtiyor. Vize verme koşulları ile ülkelerdeki sosyal ve ekonomik koşulların (özellikle ülkemiz adına) biraz esnemesiyle, Çinli seyahat severlerin ziyaretlerinin artması muhtemel görünüyor.

Bu durum, ülkemizde de gün geçtikçe sayıları çoğalan AVM’lerde hareketin artacağı anlamına geliyor. Fakat bir şeyi unutmamak gerek. Kiraların dolar bazında olduğu, doların da yüksek seviyede seyrettiği merkezlerde işletmecilerin çok dikkatli davranması gerektiği kanısındayım.

Mart ayının dert ayı sayıldığı bu ay dertlerinizi hafifletmek adına bir tatlı tarifi vereceğim. Şimdiden afiyet olsun.

***

FIRINDA SÜTLAÇ

MALZEMELER

1 litre süt
2 çay bardağı toz şeker (200 gr civarı)
Yarım çay bardağı baldo pirinç
4 yemek kaşığı mısır nişastası (nişastayı açmak için 1 çay bardağı süt
1 çay kaşığı şekerli vanilya
1 yemek kaşığı tereyağı

 

YAPILIŞI

Bir litre süte 2 çay bardağı toz şeker ilave edin, şerbetlenene kadar kaynatın. Diğer taraftan yarım çay bardağı baldo pirince yine kendi kütlesi kadar su ilave ederek haşlayın. 4 yemek kaşığı nişastayı bir tabakta, bir çay bardağı çiğ sütle topaklanmayacak şekilde açın, sonra bu karışımı kaynamakta olan süte azar azar yedirin ve karıştırmaya devam edin. Hafif koyulaşmaya başladıktan sonra sırasıyla haşladığınız pirinci, tereyağını ve vanilyayı ekleyerek jel kıvamına gelene kadar karıştırın, sonra fırın kaplarına alın. Önceden ısıttığınız fırında üstü yanık olana kadar pişirip, 30 dakika oda sıcaklığı, 3 saat de buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Dilerseniz üst süslemesi için fındık ya da yaz aylarında dondurma kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
ETİKET :  

Tümü