kocaeli , 14-12-2019

Yürüyüş parkurları artık cebinizde

Mobil uygulamayı indirin, yürüyüş yapacağınız parkurla ilgili her türlü bilgiyi anında edinin, rotanızı önceden inceleyin, yürüyüşünüzü daha keyifli hale getirin

16:53:35 | 2018-02-01

Kocaeli her ne kadar bir sanayi kenti olarak anılsa da tarihi dokusu, doğal güzellikleri, plajları, yaylaları ve kayak merkezi ile turizm potansiyeli açısından da büyük bir zenginliğe sahip. Bunun bilincinde olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘sanayinin başkenti’ imajını yıkıp, Kocaeli’nin bir turizm şehrine dönüşmesi için yıllardır büyük çaba harcıyor. Bu doğrultuda atılan en büyük adımlardan biri de doğa turizminin gelişmesi için yapılan yatırımlar oldu.

 

DOĞA TURİZMİ

Kocaeli’ye yönelecek doğa turizminin bölge halkının ticaretine yapacağı olumlu katkıyı da hesaba katan Büyükşehir Belediyesi, yıllarca görmezden gelinen ve ihmal edilen doğal güzellikleri koruyarak, bölge halkı yararına sermayeye çevirmeye başladı. Doğa turizmini canlandırmak için yapılan çalışmaların başında yürüyüş parkurları geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin titiz bir çalışmayla ortaya çıkardığı parkurlar, Kocaeli’yi doğa sporlarının başkenti yapacak.

 

PARKUR SAYISI 52 OLDU

Yuvacık, Akçat, Avcıköy, Karamürsel, Gölcük, Paşasuyu, Çenesuyu, Eşme gibi başlıca dağ yürüyüş (trekking) parkuru olan yerlerle ilgili çalışma başlatan ve ilk etapta 46 parkuru fotoğraflatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, parkur sayısını 102’ye, uzunluğunu da 1200 kilometreye çıkarmıştı. Son yapılan fotoğraflama ve düzenleme çalışmalarıyla bazı yürüyüş noktalarının birleştirilmesi sonucu parkur sayısı 51 olarak belirlenirken, parkur uzunluğu da 1500’e çıktı.

 

 YOL TABELALARI ASILDI

Kocaeli’de, İzmit başta olmak üzere Kartepe, Karamürsel, Yuvacık, Eşme, Paşasuyu, Uzunçiftlik, Akmeşe, Bahçecik, Balaban, Gölcük, Saraylı Köyü, Nüzhetiye, Derince, Çınarlıdere, Körfez Taşköprü, Gebze Ballıkayalar ve Denizli Köyü, Kandıra’da Kerpe’den Seyrek’e kadar uzanan alandaki dağ yürüyüş (trekking) parkuru çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla güzergahlar için GPRS ve navigasyon kaydı hazırlandı, yol tabelaları asıldı.

 

ÜCRETSİZ İNDİRİN!

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’nin baskısını yaptığı Türkçe-İngilizce ‘Doğa Yürüyüş Parkurları’ ve ‘Turizm Rehberi’ kitapları Kocaeli’yi daha yakından tanıyabilmeleri için vatandaşlara, yerli ve yabancı turistlere dağıtılmaya başlandı. Bununla da yetinmeyen Büyükşehir, bu rotaları mobil uygulama ile cep telefonlarında görülebilir hale getirdi. Cep telefonuna ücretsiz indirilen ‘Kocaeli Yürüyüş Parkurları’ uygulamasıyla kentin tüm yürüyüş rotalarını görebilecek, istediğiniz bölgeye navigasyon yardımıyla ulaşabileceksiniz.

 

4 ANA BAŞLIK ALTINDA

Gelişen teknoloji düşünülerek hayata geçirilen mobil uygulamada Kocaeli rotaları 4 ana başlık altında toplandı. Uygulamada yer alan rotalar; yürüyüş ve bisiklet etkinliklerinden oluşuyor. Kocaeli’nin ‘doğal’ ve ‘kültürel’ rotaları; Tematik Parkurlar (Trekking), Günübirlik Yürüyüş Parkurları (Hiking), Kanyon Geçişleri (Kanyoning) ve Dağ Bisikleti Parkurları (Mountain Biking) şeklinde kategorize edildi. Cep telefonunuza indireceğiniz uygulamada parkurlarla ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz.

 

HER TÜRLÜ BİLGİ VAR

Mobil uygulamayı cep telefonunuza indirip dilediğiniz parkuru seçtiğinizde karşınıza ilk olarak ‘parkur bilgisi’ çıkıyor. Burada parkurun uzunluğundan yapısına, nerede başlayıp nerede bittiğine, yürüyüş için tavsiye edilen mevsime, yol güzergahında içme suyu bulup bulamayacağınıza kadar ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilendirmeler mevcut. Hava durumunu bile buradan takip edebilir, yürüyüş yapacağınız parkurun fotoğraflarını ‘galeri’den görebilirsiniz.

 

ROTAYI TAKİP EDİN!

Mobil uygulamanın ‘parkur ve harita bilgileri’ kısmında ise seçtiğiniz rotayı önceden inceleme şansına sahipsiniz. Yürüyüşünüzü hangi güzergahta yapacaksınız, yol boyunca nelerle karşılaşacaksınız, hepsini önceden görebileceksiniz. Aynı bölümde ‘parkura git’ kısmını ‘tık’ladığınızda navigasyon sizi direk parkurun başına götürecek. Yola çıktığınızda, navigasyon yardımıyla istediğiniz bölgeye rahatça ulaşabileceksiniz. Şimdiden keyifli yürüyüşler!

 
ETİKET :   Doğa Yürüyüş Parkurları Turizm Rehberi kocaeli büyükşehir belediyesi kocaeli doğa Trekking doğa turizmi mobil uygulama

Tümü