kocaeli , 28-10-2020

Yeryüzündeki cennet: Eriklitepe Tabiat Parkı

Gölcük Belediyesi’nin yatırımıyla muhteşem bir tabiat parkına dönüştürülen Eriklitepe, cennet gibi doğasıyla yılın 4 mevsimi konuklarını ağırlıyor

14:15:44 | 2020-04-05

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin…  Bir ormanın tam kalbindesiniz. Dört bir yanınız gökyüzüne kavuşmuş ulu kayın ağaçlarıyla çevrili. Tabiat yeşilin, sarının, kırmızının en güzel tonlarına bezenmiş. Berrak, tertemiz, serin havayı içinize çekerken mis gibi toprak kokusu doluyor genzinize. Gözleriniz kapalı, rüzgarla dans eden dalların şarkısını dinliyor; koşarak yanınızdan geçip ağaçların arasında kaybolan telaşlı sincabın arkasından huzurla gülümsüyorsunuz… Artık gözlerinizi açabilirsiniz, Eriklitepe’desiniz.

Adım atıldığı andan itibaren insana, kendisini bir yağlı boya tablonun içerisinde gibi hissettiren Eriklitepe Tabiat Parkı; Samanlı Dağları’nın eteğindeki Erikli Düzü Yaylası içinde, kayın ağaçlarıyla kaplı, olağanüstü güzellikte bir doğal yaşam alanı. 1000 rakımda bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı, doğal güzelliği kadar bünyesinde bulunan 10 bin kayın ağacından kaynaklanan üstün hava ve su kalitesiyle de ayrıcalıklı bir bölge.

 

 

İSTER GÜNÜBİRLİK İSTER KONAKLAMALI

Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 630 dönümlük orman arazisinde; Gölcük Belediyesi’nin yatırımıyla 100 dönümü muhteşem bir tabiat parkına dönüştürülen Eriklitepe, şimdi yurdun dört bir yanından gelen konuklarını ağırlıyor. İlkbaharda, yeşile duran kayın ağaçları altında doğanın uyanışına şahitlik edebileceğiniz; yaz aylarında, gökyüzünü kaplayan gür yaprakların gölgesinde serinleyebileceğiniz; sonbaharda doğanın tüm renklerini bir arada görebileceğiniz ve kışın kar altındaki ormanın dantel gibi görüntüsüyle büyüleneceğiniz bu yeryüzü cenneti, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Günübirlik geziler, piknikçiler ve kampçılar için her türlü konforun sağlandığı Eriklitepe Tabiat Parkı’nda; modern hayatın keşmekeşinden uzakta birkaç gün geçirmek isteyenler için konaklama imkanı da bulunuyor. Tesiste 15 adet bungalovun yanı sıra restoran, kafeterya, bakkal, toplantı salonu, çadır kampı alanı, piknik ve mangal alanı, kızak alanı, 2 kilometrelik yürüyüş parkuru, spor alanı, çocuk oyun parkurları, macera parkı ve mescit de var.

 

 

15 ADET BUNGALOV

Gölcük Belediyesi, Eriklitepe Tabiat Parkı’nın günübirlik misafirleri için her ayrıntıyı incelikle düşünmüş. Aynı anda 1.000-1.500 kişiyi ağırlayabilen ve doğanın korunması için gereken tüm önlemlerin alındığı piknik alanında, mangal için güvenli bölgeler oluşturulmuş. Eriklitepe Tabiat Parkı’nın genelinde de belirlenen ‘ateş alanları’ dışındaki bölgelerde, mangal ve ateş yakmak kesinlikle yasak. Piknik alanında su, tuvalet ve lavabo gibi piknikçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayan hizmetler de veriliyor. Bu şiirsel ambiyansı daha uzun süre yaşamak; doğanın sesini, gecenin sessizliğinde dinlemek ve bir orman sabahına kuş cıvıltılarıyla uyanmak isteyenleri de unutmayan Gölcük Belediyesi; tesis bünyesinde konaklama imkanı oluşturmuş. Tamamen doğal yapıya uygun dizayn edilmiş toplam 15 adet 2+1 bungalovla hizmet veren tesis, doğa aşıklarına 4 mevsim ev sahipliği yapıyor. Mutfak, banyo, sıcak su, su ısıtıcı, mini buzdolabı, mutfak gereçleri, televizyon ve 3 adet elektrikli ısıtıcının bulunduğu bungalovlarda 4 yetişkin ve 1 çocuk rahatlıkla kalabiliyor. Bungalov misafirleri, istedikleri süre boyunca Eriklitepe’nin muhteşem güzelliğinde konaklayabiliyor. Talep o kadar yoğun ki önümüzdeki dönemde, bölgeye 15 adet daha bungalov konulması planlanıyor. Bungalovlara giriş saati 14.00’te, çıkışlar ise sabah 11.00’de gerçekleşiyor. Tesis, doğada can dostuyla birlikte vakit geçirmek isteyenleri de kırmıyor, bungalovların içine alınmadığı sürece evcil hayvan kabul ediliyor.

 

 

RESTORAN DA VAR

Eriklitepe Tabiat Parkı’nda, her bungalovun önünde mini bir ateş yakma alanı bulunuyor. Misafirler, dilerlerse yiyeceklerini yanlarında getirip ateş yakma alanlarında küçük tüp kullanabiliyor, mangal keyfi yapabiliyor. Bununla birlikte tesisin kafe ve restoranı da misafirlerin her daim hizmetinde; mangalda kullanılacak et ürünleri de tesisten temin edilebiliyor.

Eriklitepe’de, doğanın içinde kamp yapmak isteyenler de düşünülmüş ve tesiste 50 ila 100 adet çadırın kurulabileceği ayrı bir alan oluşturulmuş. Çadırda konaklayıp, kamp ateşi eşliğinde keyifle vakit geçirmek isteyenlerin elektriği, tesis tarafından sağlanıyor. Ayrıca kampçılar, kendilerine ayrılan bu alanda bulunan mutfak, tuvalet, duş ve diğer imkanlardan faydalanarak sorunsuzca tatil yapabiliyor.

Tesis bünyesinde faaliyet gösteren kafeterya ve restoran da belli saatler içerisinde Eriklitepe misafirlerinin hizmetinde. Çay, kahve, salep, tost, sandviç ve diğer atıştırmalıkları bulabileceğiniz kafeteryanın yanı sıra; kahvaltı ve diğer öğünler için restoranı tercih edebilir, ızgara ağırlıklı nefis yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

 

 

AKTİVİTE ALANLARI

Peki, Eriklitepe Tabiat Parkı’na gelenler, ormanın içinde bir günlerini nasıl geçiriyor? Elbette, Eriklitepe ziyaretçilerinin ilk amacı, şehrin karmaşasından uzakta; sessiz, sakin, dingin ve huzurlu bir ortamda doğayla iç içe olmak… Bnunla birlikte, farklı aktiviteler yapmak da mümkün. Tesis bünyesinde bulunan parkurda yürüyüş yapabilir, ormanın içindeki spor aletlerinden yararlanabilir, karlı dönemlerde kızak kiralayarak çok eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN...

Gölcük Belediyesi, çocukları da unutmamış; temiz havada, güven içinde zaman geçirmek isteyen çocuklar için çeşitli aktivite alanları yaratmış. Küçükler için düşünülmüş oyun parklarının yanı sıra, gençlerin en sevdiği alan macera parkı. Ağaçlar arasına gerilmiş halatlardan oluşan bu parkurda, özel kıyafetleri ve güvenlik görevlileri eşliğinde macera dolu anlar yaşayan çocuklar için Eriklitepe bambaşka bir anlam kazanıyor. Kısa bir süre içinde tesisin paintball, survivor ve ATV parkurlarının da kullanıma açılması planlanıyor.

 

 

TAMAMEN GÜVENLİ

 Eriklidere Tabiat Parkı’nın etrafı, tamamen çevrilmiş durumda. Tek girişi bulunan ve görevlilerce korunan alanda, güvenlikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Genellikle ailelerin tercih ettiği ve bekar misafirin kabul edilmediği Eriklitepe Tabiat Parkı’nda her yaş grubundan kişi huzur içinde doğanın tadını çıkarabiliyor.

Eriklitepe, sadece doğasıyla, havasıyla değil suyuyla da ünlü bir yer. Bölgede bulunan doğal kaynak suyu, pek çok vatandaş için vazgeçilmez derecede önemli. Çevre köylerden, Gölcük’ten hatta il dışından gelenler, bidonlara doldurdukları suyu evlerine götürüyor ve birçoğu, “Bundan başka su içemiyoruz” diyor.

 

 

ULAŞIM KOLAY

Havasıyla, suyuyla, doğasıyla insanı bambaşka bir aleme taşıyan Eriklitepe Tabiat Parkı’na ulaşmak da çok kolay. İzmit’e 30 kilometre, Gölcük merkeze ise yaklaşık olarak 12 kilometre mesafede bulunan bölgeye, Gölcük İhsaniye Mahallesi üzerinden çok keyifli bir yolculukla kısa sürede ulaşılabiliyor. Eğer siz de dostlarınız ve ailenizle birlikte huzur dolu bir tatil hayal ediyorsanız, Eriklitepe Tabiat Parkı’nı bir an önce keşfetmelisiniz. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 0538.045 80 00 numaralı telefonu aramanız yeterli.
ETİKET :   eriklitepe gezi mekan doğa konaklama tatil orman yaşam tabiat parkı gölcük

Tümü