kocaeli , 22-08-2019

Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar kitabı tanıtıldı

Kozanlar Kandıralı Ekmek İşletmecisi Mümin Kozan, yazarlığını Ali Aktaş’ın yaptığı ve Kandıra’nın kültürel değerlerinin anlatıldığı “Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar” kitabını tanıttı

13:01:38 | 2018-07-24

Yazarlığını Ali Aktaş’ın yaptığı Kandıra’nın kültürel değerlerinin ve lezzetlerinin tanıtıldığı “Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar” kitabı düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Kozanlar Kandıralı Ekmek İşletmecisi Mümin Kozan tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan çalışmalar ve geleceğe yönelik yapılması planlanan tanıtımlar hakkında bilgi verildi.

 

DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUZ

Amaçlarının kültürel yapıyı koruyarak değerlere sahip çıkmak olduğunu ifade eden Kozan “Ticaretimizle birlikte kültürümüzü de yaşatmanın mümkün olduğu göstermek amacıyla bölgemizin tarihi tanıtabilmek adına çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda hayata geçirilen Ali Aktaş’ın kaleminden geçen ‘Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar’  kitabı bölgeyi en iyi şekilde anlatmaktadır” dedi.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITIYORUZ

Programda konuşan Kozanlar Kandıralı Ekmek İşletmecisi Mümin Kozan, “Bölgenin yerel bir işletmecisi olarak 2013 yılından günümüze yerel ürünlerimiz üzerine hizmet veriyoruz. Kozanlar Kandıralı Ekmek İşletmesi olarak bizi yaşatan, bizi var eden bu bölgenin insanlarını diğer insanlardan ayıran ve sevdiren ürünlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Süreç içerisinde bölgemizin Mancarlı pidesini, köy ekmeğini, köy lokumunu, elimizden geldiği kadar doğal ve kültürel şekliyle sunmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

EN İYİ ŞEKİLDE ANLATIYOR

“Siz ticareti kültürle yapacağız dediğiniz zaman bu iş sadece sattığın ürünlerle kalmıyor” diyen Kozan, “Ticaretimizle birlikte kültürümüzü de yaşatmanın mümkün olduğu göstermek amacıyla bölgemizin tarihi tanıtabilmek adına kitap çalışmaları yapıyoruz. Bu anlamda hayata geçirilen Ali Aktaş’ın kaleminden geçen “Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar”  kitabı bölgeyi en iyi şekilde anlatmaktadır.  Kendisinin 13 yıldan bu yana bölge ile çalışmaları var. Bu kitap yaklaşık 800 sayfa ama biz biraz daha cep kitabı haline gelsin, herkes okusun diye kendisine teklifte bulunduk. Kendisi de bizim için böyle bir kitap bastı” şeklinde konuştu.

BÖLGEMİZİ ANLATAN TANITAN BİR İŞE İMZA ATIYORUZ

“Bölgede 8 STK, 2 işletme ve 5 tane de gönüllü vatandaş çalışmamıza destek verdi” diyen Kozan “ İlerleyen süreçte bu kitabın bir devamı da olacak. Biz kültürel bir iş yapıyoruz. Bölgemizi anlatan tanıtan bir işe imza atıyoruz. Bir Gazianteplinin baklava yapması ve baklavasını tanıtması ne kadar doğalsa, biz de burada Kandıralılar olarak bir manav olarak bölgemizin 900 yıldan bu yana gelen ürünlerini yapıp tanıtmamız o kadar doğal. Hem anlatıyoruz, hem de rızkımızı kazanıyoruz” ifadelerini kullandı.

DESTEK VERECEĞİZ

Kozan sözlerinin sonunda “Bundan sonraki süreçte tüm bölgede ki STK’lar ve yerel dernekler bir araya gelerek federasyon olmaya niyetlendiler. Biz firmamız adına bu girişimi destekleyeceğiz. Akabinde de bir çatı altında birleştikten sonra araştırmacılarımızın, sanatçılarımızın projelerine destek vereceğiz. Bölgemizin kültürel yapısını tam manası ile gün yüzüne çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca bölgemizin yemek kitabını da ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

 

 
ETİKET :   ali aktaş mümin kozan Yerli-Yerleşik Türkler Manavlar

Tümü