kocaeli , 27-01-2021

Yerel buğday tohumları toprakla buluştu

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde, kentin ziraat ihtiyacına yenilikçi çözümler getiren İzmit Belediyesi, bu alandaki projelerini birer birer hayata geçiriyor

11:38:28 | 2021-01-06

Kentin ziraat ihtiyacını karşılamak adına yaptığı tarımsal üretim hamleleriyle dikkat çeken İzmit Belediyesi, Başkan Av. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğündeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçen projelerle hem 5 farklı türdeki yerel buğday tohumları hem de ‘süper meyve’ olarak anılan aronya meyvesinin fideleri toprakla buluştu. İzmit Ziraat Odası ile el ele vererek, 5 farklı türdeki yerel buğday tohumlarını Ambarcı Mahallesi’nde; Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası ve İzmit Ziraat Odası iş birliğiyle ise aronya fidelerini Emirhan Mahallesi’nde toprakla buluşturan İzmit Belediyesi, ziraat alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

 

TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM KURTARACAK

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in girişimleriyle hayata geçen ilk projede, buğday tohumlarının dikimini Başkan Hürriyet, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve Ambarcı Mahallesi Muhtarı Mustafa Karaboğa birlikte gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada tarımın önemi ve topraklarımızın zenginliği konusunda bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Hürriyet, şunları söyledi: “Yerel buğday tohumu deneme projesi, İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve İzmit Ziraat Odası ile beraber hayata geçirdiğimiz önemli bir konu.

 

GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK

Hiçbir genetik işleme maruz kalmamış yerli tohumlarımızı çoğaltarak işe başlayıp, atalarımızdan miras kalan bu servet için yeniden işe koyulduk. 5 yerli buğday çeşidini İzmit Ziraat Odası’nın belirlediği öncü çiftçimiz ile ekeceğiz. Bölgemiz için en uygun buğday çeşidini çiftçiye tanıtarak, yerel tohum kullanılmasına teşvik etmek ve onlara mali açıdan destek olmak istiyoruz. Gelecek nesillere, sağlıklarını koruyacak ürünler vermek çok önemli. Ekimini yaptığımız buğdaylar hiçbir kimyasal işlemden geçmiyor ve insan sağlığına zararlı maddeler içermiyor. Çiftçimiz bir sene sonrası için ihtiyaç duyduğu tohumu, yetiştirdiği üründen temin edecek ve bu sayede tohumlar nesiller boyunca aktarılacak. Her sene tohum almak zorunda kalmayacak olan çiftçinin, cebine de dost bir proje.

 

SÜPER MEYVE: ARONYA

Tarım alanındaki öncü yatırımlarla kendi kendine yeten bir kent için çalışan İzmit Belediyesi, süper meyve olarak adlandırılan aronya meyvesinin fidelerini de Emirhan Mahallesi’nde toprakla buluşturdu. Başkan Hürriyet öncülüğünde, ‘Tarım Kenti İzmit’ sloganıyla yola çıkan İzmit Belediyesi, İzmit’e sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen aronya meyvesini kazandırdı. Aronya fidelerinin dikimi Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan ve Emirhan Mahalle Muhtarı Turan Aslan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

 

PAZAR PAYI YÜKSEK

İzmit Belediyesi’nin ziraat mühendisleri tarafından Emirhan Alternatif Ürünler Bahçesi’ndeki 4 dönümlük alanda ekimi büyük ölçüde tamamlanan Aronya meyvesi, Başkan Hürriyet’in de bizzat ekim yapmasıyla İzmit halkına armağan edildi. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı konuşmada, “Kentimizi, ekonomiyi üretim kurtaracak, bu zenginliği üretime çevirmezsek kalkınamayız. Biz de toprağa oldukça önem veriyor, çiftçimize yeni yollar gösteriyoruz. Dikimini gerçekleştirdiğimiz aronya, İzmit’te ilk defa denediğimiz bir ürün.

Özellikle antioksidan özelliğiyle insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu bilinen aronya meyvesi bundan böyle İzmit’te de yetişecek. Emirhan Alternatif Ürünler Bahçesi’ni üretim tabanlı bir bahçe olarak ileriye götürmek istiyoruz. Pazar payı yüksek olan alternatif ürünlere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına çalışıyoruz” dedi.

 
ETİKET :   izmit belediyesi fatma kaplan hürriyet belediye başkanı tarım çiftçi aronya meyve ekim toprak tarıma destek yerel üretici köylü izmit kocaeli dijital dergi

Tümü