kocaeli , 27-01-2021

Yeni yıla yeni umutlarla...

11:57:22 | 2021-01-06
Serkan Yeşildağ
Serkan Yeşildağ      serkan@kocaelilife.com

Nasıl başlasam bilmiyorum ki... Tüm meslektaşlarım, aşçılar, garsonlar, komiler, barmenler ve daha niceleri adına konuşmam gerekirse, hepimiz çok zor zamanlardan geçiyoruz. Hep ‘anı yaşamak lazım’ derdik ama her an iyi olmayabiliyor işte. İyi olmayan anlardan toparlanmış bir zaman... İçinden ne zaman çıkılacağını bilmediğimiz, bütün planların raflara kaldırıldığı bir zaman... Sektörümüz sanki çok kolaymış gibi bir de bu dış etkenlerle mücadele etmek zorunda kaldığımız bir zaman dilimindeyiz.

Kapanan dükkanlar, cadde ve sokakları adeta savaştan çıkmış sönük şehirlere çevirdi. Sosyal varlık olan insanlar için sosyalleşmenin mimarisi olan mekanlar kapanınca, şehirler adeta hayalet şehirlere döndü. Hiçbir yerde oturup yemek yiyemiyorsunuz, paket yaptırıp ya sokakta ya ofiste ya da iş yerinde yemek zorundasınız. Bu da bir nebze sosyallik ama her nedense restoranlar için oluşan ‘bulaş sosyalliği’ algısı, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Bu sayfada yazıyor olmam, meslektaşlarım adına az da olsa sizi bilgilendirmem, beni bir nebze rahatlatıyor diyebilirim. Sağ olun, siz de okuyup fikir sahibi oluyorsunuz. Zaten bütün psikologlar ‘muhakkak yazın, rahatlarsınız’ demiyorlar mı? İşte ben de bu aralar bunu yapıyorum. Her neyse konuyu fazla dağıtmadan şunu ifade edeyim. Bazen çok duygusal zamanlarda toplamak, toparlamak zor oluyor.

Pandeminin bu pik döneminde serzeniş olmasa bile sektörün kurban olarak seçilmesi, bu işten ekmeğini kazanan binlerce insanı dünya genelinde yeniden düşünmeye itti. Daha ne kadar süreceği belli olmayan ve bir pakete sığdırılmak istenen yemekler, umutlar, hiç de iç açıcı görünmüyor. Sektör zor durumda, hem dükkanlar kapalı hem iştahlar. Bari finalde iştah açıcı bir şey paylaşsam diyorum. 

Paket halinde yeni bir yıla girdiğimiz bu ay umarım son paketimiz olur, sosyal hayatın olmazsa olmazı restoranlarımız ve bizi bir araya getiren yemek yerlerimiz tekrar eski güzel günlerine geri döner. Hem yeni bir yıla girmenin hem de yeniden bir arada olmanın umuduyla tatlı bir tarif veriyorum. Şimdiden afiyet olsun.

 

ZENCEFİLLİ KEK

 

Malzemeler

• 3 adet yumurta

• 1 su bardağı toz şeker

• 1 su bardağı süt 

• 3/4 sıvı yağ

• 1 adet limon kabuğu rendesi 

• 1 silme yemek kaşığı toz zencefil 

• 1 paket vanilin 

• 1 paket kabartma tozu 

• 2,5- 3 su bardağı un

 

Yapılışı 

Yumurtaları ve şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Üzerine sıvı malzemeleri ve limon kabuğu rendesini ilave edip, karıştırın. Toz malzemeleri eleyerek ekleyin ve fazla çırpmadan karıştırın. Yağladığınız kek kalıbına boşaltın ve 160 derecede, önceden ısıtılmış fırında 45 dakika kadar pişirin. Yeni yılınız bu kek kadar kabarık ve tatlı geçsin.
ETİKET :   serkan yeşildağ yazar köşe yazarı köşe yazısı gurme kocaeli dijital dergi kocaeli life

Tümü