kocaeli , 21-01-2020

Yaşlanmayı geciktirin!

Ameliyatsız estetik uygulamaların başında gelen botoks, kırışıklıklarınızı azaltır ve derinleşmesini engeller, bir diğer deyişle yaşlanmanızı geciktirir

11:32:18 | 2019-11-06

Merhaba sevgili okurlar. Bu ay botoksla ilgili yazmak istedim. Yazılarımı takip edenler arasında botoksu duymayan hatta daha önce botoks yaptırmayan belki de kalmamıştır. Botoks şu anda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yapılan en popüler ameliyatsız estetik işlem. Bu yazıyı botoksla ilgili yanlış bilinenleri açıklamak ve botoksu daha iyi tanımanızı sağlamak için yazıyorum.

Yıllar geçtikçe mimiklerimiz ve güneş ışınlarının da etkisiyle yüzümüzde, belli bölgelerde daha fazla olmak üzere kırışıklıklar oluşur. Mimiklerimizle beraber kullandığımız kaslarımız kırışıklıklara neden olur. Botoksu estetik cerrahide en sık olarak kırışıklık tedavisinde kullanıyoruz. Yüzde, özellikle ‘glabella’ dediğimiz iki kaş arasındaki bölgede, alın çizgileri ve kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıklarda tedavi amacıyla uyguluyoruz. Bunun dışında burun ucu kaldırılmasında ve ‘gummy smile’ dediğimiz gülerken üst diş etlerinin görünmesini engellemek için de uygulanabilir.

Aşırı terleme tedavisinde koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanına senede 2 defa botoks uygulayarak sosyal kısıtlılık oluşturan bu sıkıntıları giderebiliyoruz.

 

DİŞ SIKMA VE MİGREN

Botoksun bir diğer kullanım alanı ise özellikle uyurken dişleri aşırı sıkmaya bağlı olarak gelişen; diş hastalıkları ve çene eklemi hastalıklarına yol açan çiğneme kası aşırı aktifliği (masseter hipertrofisi) durumudur. Masseter hipertrofisi olan kişiler gün boyunca farkında olmadan, geceleri uyurken dişlerini sıkar ve gün içinde şiddetli çene ve baş ağrıları yaşayabilir. Botoks dramatik olarak bu şikayetlerde de düzelme sağlar. Alın bölgesine yapılan ilaç enjeksiyonunun migren ağrılarını hafiflettiği de görülmüştür.

Botoks aslında ‘C. Botilinum’ denen bir bakterinin toksini. 1920’lerden beri tıpta ilaç olarak kullanılan botoks, ilk olarak şaşılık tedavisinde uygulanmış. Ardından nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış ancak esas kullanım alanını estetik uygulamalardan sonra bulmuştur. Estetik amaçlı botoks enjeksiyonu, dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmekle beraber son 10 yılda kullanımı yüzde 600 oranında artmıştır.

Botoks etkilediği kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır. Kas kasılamayınca üzerindeki cilt de kırışmaz. Mimikler tamamiyle yok edilmez ve ‘ifadesiz yüz’ oluşturulmaz! Botoksa karşı tepkisi olan insanların en çok çekindiği nokta ifadesiz kalmak. Tüm estetik ameliyatlarda ve uygulamalarda olduğu gibi botoksla da doğallığı yakalamaya çalışıyoruz. Doğal ve kırışıksız görünmenizi istiyoruz mesela.

 

ETKİLİ VE BAŞARILI

Ne yazık ki sizler gibi benim de karşıma çıkıyor ifadesiz yüzler. Bunun oluşmaması için botoks; yetkili doktor tarafından, uygun anatomik bölgeye ve uygun dozda yapılmalı. Çok etkili bir tedavi olan botoksu lütfen emin olduğunuz yerlerde yaptırın. Uygulama basit ve kısa sürer. Doğru uygulandığında çok etkili ve başarılıdır.

Uygulama sonrasında rahatlıkla günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Botoks 3-7 gün arasında etkisini göstermeye başlar. Etkisi geçicidir ve ilk uygulamada 4-6 ay etkilidir. Tekrarlayan uygulamalarda etki süresi 12 aya kadar uzayabilir. Botoksun etkisinin geçici olmasını itici bulanlar; evet haklısınız, keşke geçici olmasaydı etkisi ya da daha uzun süre sürseydi, size katılıyorum. Bununla birlikte bu, botoksa ihtiyaç duyup da yaptırmamak için yeterli bir neden değil bence çünkü şu anda elimizdeki en güçlü ajan bu. Bir de şöyle düşünelim; kolay ve kısa süren bir uygulama, alternatifi yok ve etkisi mucizevi bir şekilde belirgin.

 

ÇİZGİLERİNİZ DERİNLEŞMESİN

Kaygı uyandıran bir diğer konu ve sık duyduğum bir soru da şu: ‘Etkisi geçince daha kötü olur muyum?’ Hayır. Botoksun etkisi geçince uygulama günündeki halinize dönersiniz. Yani aslında botoks hem kırışıksız görünmenizi sağlar hem de etkili olduğu süre boyunca kırışıklıklarınızın derinleşmesini engeller, bir diğer deyişle yaşlanmanızı geciktirir. Botoks uygulaması için derin kırışıklıklarımız olmasına gerek yok. Yani botoksa başlamanın bir yaşı yok. Daha erken dönemlerde yapılan uygulamalar kırışıklıkların derinleşmesini de engellediği için önemlidir. Son olarak özellikle üzerinde durmak istediğim asıl konu ameliyatsız estetik yöntemler arasında en sık tercih edilen yöntem olan kırışıklık tedavisi, uzman doktorlar tarafından, uygun madde kullanılarak, etkin dozda ve uygun ortamda yapılmalıdır.

 

İLETİŞİM

Yahya Kaptan Mah., Şehit Ergün Köncü Sok., No:23, K:2 D:2 İzmit/Kocaeli

Web: www.ilgidincok.com

Telefon: 0505 154 46 48

Facebook: /drilgidincok

Instagram: @drilgidincok
ETİKET :   ilgi dinçok doktor estetsiyen estetik botoks dolgu ameliyatsız estetik yaşlanmayın yaşlanmayı geciktirin gençlik güzellik kadın erkek kocaeli kocaeli life

Tümü