kocaeli , 07-03-2021

13 yaşında kitap yazdı: Bilge Çolak

On yaşında yazdığı ‘Atatürk ve Ben’ adlı tiyatro oyununu kitaba dönüştüren Bilge Çolak’ın en büyük hayali, dünya çocuklarına Atatürk’ü tanıtmak

11:00:24 | 2021-02-09

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Bilgi Çolak, henüz 13 yaşında. 7 yaşından beri tiyatro eğitimi alan, tiyatroya tutkun, okumayı seven, yazmaya sevdalı bir isim o. Yaşıtları daha bebeklerle oynarken, ‘Atatürk ve Ben’ adlı bir tiyatro oyunu yazdı ve Milli Mücadele’yi bir çocuğun gözünden anlattı.

Atatürk sevgisiyle dolu bir ailede yetişen Bilge, Ata’sına olan sevgisini tüm çocuklarla paylaşmak istediğinde ise yazdığı oyunu kitaba dönüştürdü. Bilge Çolak’ın ‘Atatürk ve Ben’ adlı kitabı geçtiğimiz ocak ayında piyasaya çıktı, raflardaki yerini aldı.

Atamızın ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez’ sözünü düstur edinen Bilge’nin en büyük hayali Atatürk’ü ve kültürümüzü tüm dünyaya tanıtmak.

Gelin, şimdi Bilge’ye kulak verelim, ‘Atatürk ve Ben’in doğuş hikayesini kendisinden dinleyelim.

 

Sevgili Bilge, Kocaeli Life okurları seni www.kocaelilife.com sitesi için yaptığın röportajlardan tanıyor. Seni daha yakından tanımak isteriz, bize biraz kendinden bahseder misin?

On üç yaşındayım. Sekizinci sınıf öğrencisiyim. Altı yıl boyunca tiyatro eğitimi aldım, son üç senemi Ankara Sanat Tiyatrosu öğrencisi olarak geçirdim. Altı tiyatro oyununda yer aldım. Babamın, Türk Kara Kuvvetlerinde helikopter pilotu olması nedeniyle bu yıl Isparta’ya tayin olduk. Bu nedenle, tiyatro eğitimime bir müddet ara verdim. On yaşındayken kırk üç sayfalık, ‘Atatürk ve Ben’ adlı tiyatro oyununu yazdım. Birçok kıymetli isme gönderdim ancak benim yazdığıma inanmadılar. Ben de kendimi ispatlayabilmek amacıyla dergilerde yazmaya başladım. Yazma serüvenim, ‘Atatürk ve Ben’ ile; dergilerde yazma serüvenim ise Kocaeli Life dergisinin internet sitesinde başladı.

 

Yarı Kocaelili olduğunu sanırım çoğu kişi bilmiyordur. Kocaeli ile nasıl bir bağın var, kısaca anlatır mısın?

Babam, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden. İzmit’te doğmuş, büyümüş. Bu sebeple; tatillerde sık sık Kocaeli’ye geliyorum. Bu arada babam, çok koyu bir Kocaelispor taraftarı. Kardeşim ve beni de Kocaelisporlu yaptı.

 

Kocaeli Life’ta şimdiye kadar çok sayıda ünlü ismi ağırladın. Tiyatrocular, yazarlar, sanat camiasının tanınmış isimleriyle röportajlar yaptın. Her biri kendi alanında zirvede olan isimlere nasıl ulaştın, karşılarında bir çocuk bulduklarında tavırları nasıl oldu?

İki yıldır, Kocaeli Life dergisinin internet sitesinde; bir yıldır, basılı dergiler olan edebiyat dergisi Kıyı’Da ve İstasyon’da yazıyorum. Şu âna kadar; Nazan Şoray, Ediz Hun, Nükhet Duru, İsmail Küçükkaya, ‘Atatürk’ün leblebilerini yiyen çocuk’ olarak bilinen Hanri Benazus, Atatürk’ün amcazadesi Selin Söğütlügil, Agatha Christie’nin torunu Mathew Prichard gibi birçok kıymetli isimle röportaj yaptım.

Instagram sayfalarından onlara, kendileriyle röportaj yapmak istediğimi yazıyorum. Kimi zaman menajerlerine ulaşmaya çalışıyorum. Çocuk olduğum için biraz yadırgayabiliyorlar.

 

 

BENİM YAZDIĞIMA İNANMADILAR

 

Yazmak, sende bir tutkuya dönüştü sanırım.

Evet. Aslında, on yaşındayken ‘Atatürk ve Ben’ adlı tiyatro oyununu yazmamla birlikte başladı yazma sevgim. Birçok kıymetli isme gönderdim: Yılmaz Gruda gibi. Yılmaz Gruda, bu tiyatro oyununu benim yazdığıma inanmadığını söyledi. Tiyatro oyunumu kime gönderdiysem hep aynı tepkiyi aldım. Daha önce de dediğim gibi kendimi ispatlayabilmek için öncelikle Kocaeli Life dergisinde, sonrasında; Kıyı’Da, Müzik On Air ve kısa bir zaman önce de İstasyon dergisinde yazmaya başladım.

 

13 yaşında olmana rağmen Türk dilini çok güzel kullanıyorsun, imla kurallarına da inanılmaz riayet ediyorsun. Bu alt yapıyı nasıl edindin?

Çok teşekkür ederim. Aslında, olması gereken bu. Türkçemize sahip çıkmamız gerekiyor. Yabancı dillerden önce; kendi dilimizi, güzel Türkçemizi güzel kullanmalıyız. Yazmaya başladıktan sonra yani ‘Atatürk ve Ben’ ile birlikte, daha çok dikkat etmeye başladım yazım kurallarına, noktalama işaretlerine… Hatta o kadar çok dikkat etmeye başladım ki çevremdekileri bile bir yazım hatası yaptıklarında uyarıyorum.

 

Tiyatro ile yakından ilgilendiğini biliyorduk, peki tiyatro oyunu yazmak nereden aklına geldi?

Tiyatroyu çok sevmemin yanında yazmayı da çok seviyorum. Bu iki hobi birleşince ‘Atatürk ve Ben’ çıktı ortaya. Biraz tersten başladım ben tiyatro oyunumu yazmaya. Önce başlığını yazdım, sonra devamı geldi.

 

 

ATATÜRK’E SEVGİM ÇOK BÜYÜK

 

Atatürk’e sevdalı bir genç olarak tanıyoruz seni, Büyük Önder Atatürk ile nasıl tanıştığını, bu sevginin kaynağını bize anlatır mısın?

 

Atatürk sevgisinin çok büyük olduğu ve anlatıldığı bir ailede büyüyorum ben. Atatürk sevgim henüz yedi veya sekiz yaşlarındayken Anıtkabir’i ilk gezdiğimde ve Anıtkabir’in mağazasından Atatürk ile ilgili bir çocuk kitabı aldığımda kendini daha çok göstermeye başladı. O kitabı defalarca ve hiç sıkılmadan okudum. Atatürk ile ilgili yeni bilgiler edindikçe daha çok okumak, daha çok öğrenmek istedim. Gün geçtikçe Atatürk sevgim büyüdü ve hâlâ da büyümeye devam ediyor.

 

Neden Atatürk? Vermek istediğin mesaj neydi?

Benim, ‘Atatürk ve Ben’i yazmamın nedeni; “Millî Mücadele; 19 Mayıs 1919’da, Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla başladı. Üç yıl sonra, 30 Ağustos 1922’de zafer kazanıldı”dan ibaret olmadığını anlatmaktı. 19 Mayıs’tan önce Kurtuluş Savaşı için hazırlıklar yapıldığını, üç yıl boyunca açlıklarla geçen savaşın ardından da zorlu yılların geçtiğini bilmeliyiz. Kurtuluş Savaşı’nı, öncesindeki hazırlıkları elimden geldiğince anlatmaya, bu büyük zaferi yüz sayfaya sığdırmaya çalıştım. Ata’mızın da dediği gibi ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.’ Biz geçmişimizi çok iyi bilelim ki geleceğimize yön verebilelim.

Daha sonra bu oyunu kitaba dönüştürdün ve kitabın geçtiğimiz ay piyasaya çıktı, neler hissediyorsun? Kitap sahibi genç bir yazar olmak nasıl bir duygu?

‘Atatürk ve Ben’i basılı bir şekilde görmek, elbette çok büyük bir mutluluk ve gurur benim için… Aynı zamanda da büyük bir sorumluluk; kitap yazmak ve Atatürk gibi büyük bir lider ile ilgili bir kitap yazmak… Ama bunların hepsi çok güzel şeyler. Sonuçta mutluluk elde edebilmek için birtakım zorluklara göğüs germemiz ve birçok sorumluluğu üstlenmemiz gerekiyor.

 

Kitabını yazarken alt yapıyı nasıl oluşturdun, kimlerle görüştün, hangi kaynaklardan yararlandın?

Kitabımı yazarken çok okudum, çok araştırdım, birçok kıymetli isimden birçok kıymetli bilgi edindim: İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ve İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü’den. Bu kıymetli görüşmeler dışında ‘Nutuk’, ‘Ateşten Gömlek’, ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’, ‘Millî Savaş Hikâyeleri’ gibi birçok kitap okudum. Öğrendiklerimi ve hayal gücümü harmanladım, ‘Atatürk ve Ben’e aktardım.

 

 

AİLEM HER ZAMAN DESTEK OLDU

 

Bu arada öğrencisin, bir yandan eğitim hayatı bir yandan kitap, zor olmadı mı? Motivasyonu nasıl sağladın?

Evet, zordu ama bir şeyleri başarmak için bazı şeyleri göze almak gerekiyor. Benim motivasyonum, okumak ve yazmak. Aslında ikisi, birbiriyle bağlantılı. Kişi, okudukça edindiği bilgileri başkalarına da ulaştırmak istiyor. Birilerine yeni bilgileri aktarabilmenin mutluluğuyla, daha çok okumak ve yazmak istiyor. Bu döngü, sürekli devam ediyor.

 

Ailen de bu konuda sana çok destek oldu sanırım.

Evet, desteklerini her zaman hissettiriyorlar; gerek maddi gerek manevi olarak… Bu sebeple, tekrar çok teşekkür ederim onlara...

 

Bundan sonraki hedefini de öğrenmek isteriz, ikinci bir kitap gelecek mi?

Bu sorunun yanıtı, “Atatürk ve Ben”in sonunda…

 

 

ATAMIZI TÜM DÜNYAYA ANLATMAK İSTİYORUM

 

Eğitim hayatına nasıl bir yön vermeyi planlıyorsun, hayalinde ne var?

 

İlerde, Almanya’daki Köln Üniversitesinde hukuk okuyup büyük şirketlerin avukatlığını yapmak istiyorum. Ama en büyük hayalim hangi mesleği yaparsam yapayım, Atatürk’ü tüm dünyaya anlatmak ve kültürümüzü dünyaya tanıtmak.

 

Kocaeli Life okurlarına vermek istediğin bir mesaj var mı?

Ata’mızın çok kıymetli sözlerinden biri olan ve kitabımı en güzel şekilde özetleyen bu söz, çok şey anlatıyor bence: “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.”

 

Kitabını okumak isteyenler nereden bulabilir?

‘Atatürk ve Ben’, Mahlas Yayınları’ndan çıktı. Yayınevi’nin internet sitesinden ya da internetteki alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz.

 

--12--
ETİKET :  

Tümü