kocaeli , 29-09-2020

Yarım asırlık teleferik projesi için ilk kazma vuruldu

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe için projelendirilen teleferik hattının temel atma töreni gerçekleştirildi

16:16:04 | 2018-12-10

HABER:TAHA AHMET ÖZEL

 

İlimizin kış turizmi açısından en önemli noktalarından biri olan Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan teleferik projesi hayata geçiriliyor. Eylül 2017’de ihalesi gerçekleştirilen, Mart 2018 tarihinde de yer teslimi yapılan 71 Milyon TL'lik Kartepe Teleferik Projesi’nin ilk kazması Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda düzenlenecek törenle vuruldu.  Törene ev sahibi Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

100 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Kartepe'de ‘50 yıllık hayal’ olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak dev projenin ihalesi 2017 yılının eylül ayında gerçekleştirilmiş, ihaleyi en yüksek teklif ile Valter Asansör firması almıştı. Mart 2018'de de yer teslimi yapılan Teleferik Projesinin yaklaşık 71 Milyon TL’ye mal olması beklenirken çevresinde kurulacak tesislerle birlikte bu maliyet 100 Milyon TL'yi bulacak.

 

YAP İŞLET DEVRET MODELİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yıllığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan teleferik hattı çift yönlü ve 3 halatlı olacak. Kartepe'nin vizyonunu değiştirecek dev proje, yılda en az 500 bin kişiye hizmet vererek, hem ilçenin hem de ilimizin turizm potansiyelini artıracak.

 

YAKLAŞIK 5 KİLOMETRE

Derbent Turizm Bölgesi’nden (Hikmetiye) başlayan Teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacak. Teleferik hattı 4.67 km uzunluğunda olurken, proje kapsamında 15 direk, 2 adet istasyon binası yapılacak. Taşıyıcı halat genişliği 10 metre olacak teleferik de toplam 24 adet 10’ar kişilik kabinler yer alacak. Teleferik hattı 11.06 metre ile 45.95 metre arasında değişen direkler üzerinde gidecek. Hikmetiye İstasyonu 20.000 m2, Kuzuyayla İstasyonu da 3644 m2 alanda hizmet verecek.

 

ZAMANINDA YETİŞTİRECEĞİZ

Programın açılış konuşmasını  yüklenici firma Valter Genel Müdürü Murat Ağcabay yaptı. Ağcabay, “Bu büyük proje Kartepe’nin 50 yıllık hayaliydi. Bize verilen süre içerisinde projeyi tamamlayıp değerli halkımızın hizmetine açacağız. Bu proje sadece doğa severlere değil, yerli ve yabancı turiste hizmet edecek, gençlere istihdam sağlayacak” dedi.

 

TURİZM BÖLGESİ OLMA YOLUNDAYIZ

Daha sonrasında söz alan İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Kartepe turizmin parlayan yıldızı. Artık buraya gelen turistler rahatlıkla Kartepe’ye çıkabilecekler. Kartepe. Kocaeli bir sanayi kenti olarak bilinse de Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile kentimiz kültür ve turizm bölgesi olma yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.

 

KARTEPE’NİN VİZYONU DEĞİŞECEK

Göreve geldiği günden bu yana en büyük projesi olan Teleferik'i hayata geçirmenin mutluluğunu yaşayan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “50 yıllık hayali gerçekleştirmeyi Rabbimiz bize nasip ediyor. Bu proje ile Kartepemizin vizyonu değişecektir. Teleferik Projesi için ilk günden itibaren ısrarlı ve kararlı girişimlerimiz ile Sayın geçmiş dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun destekleri ile bu aşamaya geldik” şeklinde konuştu.

 

3,5 YILLIK MÜCADELENİN SONU

Başkan Üzülmez, "Her seçim gündeme geliyordu ama geçen seçimlerde biz bunun vaadini vermiştik. Bunu başarabilmek için büyük mücadeleler sarf ettik. Alınması gereken yasal izinler, prosedürler, hem yerel hem de merkezi anlamda uzun sürdü; ama 3,5 yıllık bir mücadelenin sonunda ihale süreci tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere çok büyük desteği oldu. Teleferiğin hizmete girmesinin, hem yerel, hem ülke genelinde hem de uluslararası olarak katkısı büyük olacak” ifadelerine yer verdi.

2020’DE TAMAMLANACAK

Daha sonrasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “2020 yılının Şubat ayında umarım hep beraber açılışında buluşuruz. Bunun sözünü de firmamızdan alıyoruz. Bunu belediyeler yapabilir ama bu işi ehline vermek lazım. Biz belediye olarak yapsak bir sürü masraf ve işletme sorununa yol açıyor. Yap-işlet-devret modeli en sağlıklısı olan. Valter Firması’nı işletme yaptığı yerlerde gördüm, umarım aynı kaliteyi bulacaklar. Doğayı bozmayıp, tahrip etmeyeceklerini düşünüyorum. Ben çevreye çok duyarlıyım, buranın doğasıyla uyumlu bir eser olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 
ETİKET :   Kartepe Teleferik Projesi Kartepe Belediyesi Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu teleferik kocaeli

Tümü