kocaeli , 21-10-2020

Vali Hüseyin Aksoy, Dünya Çevre Günü'nü kutladı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Aksoy, 'yaşanabilir bir dünya bırakmak herkesin insani görevidir' mesajını verdi

14:38:00 | 2020-06-04

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un mesajı şöyle;

Doğayla uyum içinde yaşamak, kaynakların tükenir olduğunun bilinciyle hareket etmek, sürdürülebilir kalkınma politikalarını benimsemek, desteklemek ve uygulamak, günlük hayatta alınabilecek küçük tedbirlerle çevre kirliliğiyle mücadele etmek gelecek nesillere yaşanabilir, yeşil ve temiz bir dünya bırakmanın en önemli adımlarındandır. Günümüzde; dünya nüfusunun hızla yükselişi, çarpık kentleşme, sanayileşme, atıkların çevreye saçılması, hava, toprak ve su gibi doğal kaynakların israf edilmesi gibi faktörlere bağlı olarak, iklim değişikliğinden toprak, su ve havanın kirlenmesine ve biyolojik zenginliğin azalmasına kadar baş gösteren çeşitli önemli sorunlar, tüm insanlığı tehdit eden bir boyuta ulaşmıştır. Dünyanın bizlere emanet olarak bırakıldığının farkında olarak tabiatı korumak, küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin insani görevidir.

 

DOĞANIN KORUNMASI

Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarını sağlanmasıdır. Unutulmamalıdır ki, çevreye verdiğimiz zarar aslında insanlığa verilen zarardır. Bu nedenle, çevreye verilen önem insan varlığına verilen önemle eşdeğerdedir. Biyolojik çeşitliliğin korunduğu, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yöneltildiği, çevreyle dost, planlı kentleşmenin esas alındığı ve çevre kirliliğinin önlendiği bir gelecek için öncelikle çevre konusunda hassasiyetin ve bilincin artırılması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan ilimizde de, tabiat varlıklarımızı korumak, çevre kirliliğine önlemek, oluşan kirliliği gidermek, doğal kaynakların ve zenginliklerin muhafazası ve kamuoyunda çevre bilincinin oluşması için tüm kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle, eğitim kurumlarımızla, basın-yayın organlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve vatandaşlarımızla  işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

TASARRUF ÖNEMLİ

Yaşadığımız bu salgın günleri de göstermiştir ki dünyanın tüketim alışkanlıklarını değiştirerek, daha az atık oluşturma ve atıkların yönetimi ve teknikleri yolunda yeni alışkanlıklara ihtiyaç bulunduğu ortaya çıkarmıştır. İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayeleri ve öncülüğünde 2018 tarihinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında valiliğimiz kompleksinde; 23 Şubat 2018 - 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında  29.210 kg atık kağıt, 3.600 kg atık cam, 1.555 kg  atık metal ve 2.680 kg atık plastik toplanmış ve geri kazanım firmasına teslim edilmiştir. Bu sayede 497 ağaç kesilmekten kurtarılmış, atık cam, plastik ve metal toplanması il de %95 hammadde tasarrufu sağlanmıştır.

 
ETİKET :   vali hüseyin aksoy 5 haziran çevre günü doğa yaşam kocaeli

Tümü