kocaeli , 25-05-2020

Vali Aksoy: Hepimiz aynı takımdayız

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ‘Engelsiz Kocaeli İçin Çal’ projesinde vermek istedikleri mesajı paylaştı: “Hepimiz aynı takımdayız”

15:47:08 | 2019-06-25

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, özel gereksinimli bireylere yönelik farkındalık yaratmak için Kocaeli Valiliği öncülüğünde başlatılan ‘Engelsiz Kocaeli İçin Çal’ projesi hakkında bilgi verdi.

Vali Aksoy, özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren öğrencilerilerle birlikte hazırlanan projede verilmek istenen mesajın “Hepimiz aynı takımdayız” olduğunu söyledi, “Engelsiz Kocaeli için Çal projesiyle özel gereksinimli öğrencilerimizin toplumsal hayatın önemli birer parçası oldukları ve üretkenlikleri vurgulanarak normal gelişim gösteren akranlarıyla dayanışma içerisinde olduklarında önemli işlere imza atabilecekleri görülmüş oldu” dedi.

Vali Hüseyin Aksoy, projeyle ilgili merak edilenleri anlattı.

 

 

Engelsiz Kocaeli İçin Çal projesi nasıl ortaya çıktı?

Özel gereksinimli bireylerin eğitim süreçlerinin, eğitim süreci sonrası iş hayatlarına hazırlanmalarının, üreterek ülkesine artı değer katan bireyler olarak toplumsal yaşamın her alanında yer almalarının öneminin farkında olarak onların üretkenliklerini ön plana çıkaracak bir projeye imza atmayı istedik. Bu doğrultuda Kocaeli Valiliği olarak İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile ‘Engelsiz Kocaeli İçin Çal’ video klibini hazırlamaya karar verdik. Projemizi özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdik ve ‘hepimiz aynı takımdayız’ duygusunu her iki grubun da hissetmesini amaçladık. Böylelikle altı ay süren bir projeye başladık.

 

 

Engelsiz Kocaeli İçin Çal projesinin amacını anlatır mısınız?

Günümüzde eğitim anlayışında özel eğitim denilince ayrıştırılmış eğitim ortamları yerine, özel gereksinimli öğrenciler ve normal gelişim gösteren akranlarının aynı eğitim ortamlarında aynı havayı teneffüs ederek eğitim aldıkları, böylelikle empati kurabildikleri, bireysel farklılıkları dayanışma ile artıya çevirebildikleri, bir yapbozun farklı özellikteki parçaları olduklarının farkında olarak eğitim aldıkları “bütünleştirme uygulamaları” akla gelmelidir. Eğitim hayatlarını bu bilinçle tamamlayan yavrularımızın ileride gerek iş hayatlarında gerekse gündelik yaşamlarında bu dayanışmayla yaşamlarını sürdürmeleri kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Zorunlu eğitim sürecini tamamlayan özel gereksinimli bireylerin çalışma hayatında yer almak istemeleri, kendilerinin ve ailelerinin en öncelikli ihtiyaçları durumundadır. Bu ihtiyacı karşılayacak olan işverenlerin özel gereksinimli bireylere yönelik tutumları da istihdam sürecini etkilemektedir.

Engelsiz Kocaeli için Çal’ video klibiyle özel gereksinimli öğrencilerimizin toplumsal hayatın önemli birer parçası oldukları ve üretkenlikleri vurgulanarak normal gelişim gösteren akranlarıyla dayanışma içerisinde olduklarında önemli işlere imza atabilecekleri görülmüş oldu.

Bir diğer önemli konu da özel gereksinimli öğrenciler yaşadıkları şehrin kültürel ve turistik tanıtımını yapmalarıydı. Böylece genç yaşlarına rağmen yaşadıkları şehre önemli bir katkıda bulundular.

 

BÜYÜK BİR EKİPLE ÇALIŞTIK

 

Video klipte müzisyen Bora Duran ve Serhan Yasdıman da yer aldığını görüyoruz. Bunu nasıl sağladınız?

Projede görevli öğretmenlerimiz, Bora Duran ve Serhan Yasdıman’a ulaşarak projemiz hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaptılar. Kendileri büyük bir duyarlılık örneği göstererek projemizde yer almaktan mutluluk duyacaklarını belirterek klibimizde yer aldılar. Ayrıca yine yerel bir çok müzisyen öğretmenimiz de sesleri ve enstrümanlarıyla projemize katkı sağladılar. Toplamda 175 öğrenci, 30 öğretmen, 6 gönüllü müzisyen ve sanatçının yer aldığı büyük bir ekiple çalışıldı.

 

 

Çekimler nerelerde ve ne kadar sürede tamamlandı?

Az öncede belirttiğim gibi amaçlarımızdan birisi ilimizin tarihi ve turistik dokusunu ön plana çıkarmaktı. Video klibe sığdıramadığımız daha birçok önemli mekan olmakla birlikte toplamda 29 tarihi ve turistik mekanda çekimler yapıldı. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Kandıra Pembe Kayalar, Kartepe kayak pisti, Maşukiye, Nicomedia Surları, Kapanca Sokak, Selim Sırrı Paşa Konağı, Gebze Hünkar Çayırı, Eskihisar Kalesi, Ormanya Tabiat Parkı, Yarhisar Müze Gemisi bunlardan birkaçı diyebilirim. Çekimler ilimizin dört mevsimini gösterir şeklide 10 günde tamamlandı. Son sahneyi valilik binamız önünde hep birlikte tamamladık ve engeli olsun olmasın o gün tüm gençlerimizin gözünden haklı gururları okunuyordu. Bizleri de en çok mutlu eden konu bu oldu.

 

Seslendirilen eserler nasıl belirlendi ve nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz?

İlimizin kültürel dokusunu ön plana çıkarmayı hedefleyen bu projede Kocaeli türkülerinin olması gerektiği düşüncesiyle TRT arşivinde de yer alan “Bizim Evin Yanına” (Akmeşe Türküsü) ve “İki Çayır Arasında” türküleri oluşturduğumuz komisyon tarafından seçildi.  Son iki aylık süreçte projede yer alan tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz derslerinden arta kalan zamanda sık sık bir araya gelerek provalar yaptılar. Gençlerimize halk müziğimizi sevdiren bir çalışma oldu ve bu sayede klibi izleyen birçok kişiye yaşadıkları şehrin iki değerli türküsünü bir kez daha hatırlatmış olduk.

 

 

Klibiniz ‘Sanatla aşılamayacak engel yoktur’ gibi çok güzel bir cümleyle başlıyor. Özel eğitim ve sanatı buluşturacağınız başka projeleriniz olacak mı?

Sizin de söylediğiniz gibi klibimizin başlangıcındaSanatla aşılamayacak engel yoktur’ cümlesi yer alıyor. Sanatın yüreklere yumuşak bir dokunuşla zihinlerdeki tüm engelleri kaldıracağını düşünüyoruz ve bu nedenle de bu cümleyi seçtik. İlimizde özel eğitim alanında birçok ilke imza attık ve atmaya da devam edeceğiz. Hâlihazırda üzerinde çalışmalarını sürdürdüğümüz birçok projemiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ‘Engelsiz Kocaeli için Çal’ klibiyle Anadolu’nun diğer güzel şehirlerine bir selam gönderdiler. Temennimiz, yaptığımız çalışmanın diğer şehirlerde de karşılık bulmasıdır.

Ayrıca, Kocaeli Valiliği olarak, Engelli Bilgi Bankası çalışması ile ilimizdeki tüm özel gereksinimlilerimizin yer aldığı bir projeyi de tamamladık. Gereksinim türleri, oranları, ilçelere göre dağılımı gibi birçok bilgiyi havuzda topladık.  Bu bilgiler doğrultusunda özel gereksinimlilere yönelik çalışmaları daha sağlıklı bir şekilde yapmaya devam ediyoruz.

                                                                        

Klibe erişmek için link        : https://www.youtube.com/watch?v=VWb_1dxlyqI

 
ETİKET :   engelsiz kocaeli için çal hüseyin aksoy kocaeli valisi video klip özel gereksinimli çocuklar şarkı müzik sanat proje kocaeli

Tümü