kocaeli , 21-02-2020

Vali Aksoy: “92 ağacı kesilmekten kurtardık”

5 Haziran Dünya Çevre Günü, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı

12:39:20 | 2018-06-05

HABER: TAHA AHMET ÖZEL

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü, bir dizi etkinliğin düzenlendiği Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde kutlandı. Törene Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve TEMA Kocaeli Başkanı Nermin Tol, İzaydaş Genel Müdürü Muhammet Saraç, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nin giriş katında pek çok kurum ve kuruluş Dünya Çevre Günü’ne özel stand kurdu. Öğrenciler ve veliler stantlara yoğun ilgi gösterdi. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, tüm standları gezerek bilgi aldılar.

Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Darıca Ortaokulu öğrencilerinden oluşan koro, Dünya Çevre Günü’ne özel şarkılar ve marşlar söyledi.

ATIK SULARIMIZ YÜZDE 99 ARITILIYOR

Açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Mehmet Ersan Aytaç, “Halkımızın bütünü duyarlı olmadıkça çevre konusunda çözüm beklenemez. Toplam 13 adet sabit hava kalitesi ölçüm istasyonumuz vardır. Türkiye’de ilk defa kimyasal depolama yapan firmalara kapalı emisyon yapılması uygulamasına geçilmiştir. İlimizde kamerası olmayan firmalara lisanslama işlemi yapılmıyor. İlimizin atık sularının yüzde 99’unu arıtılmaktadır. İlimizde tüm derelerden numuneler alınarak çalışma yapılmıştır. Derelerimizde sanayi kaynaklı bir kirlenme gözlenmemiştir" ifadelerini kullandı.

İZMİT KÖRFEZİ TERTEMİZ OLDU

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç’ın ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kürsüye geldi. Karaosmanoğlu Kocaeli’nin bir sanayi kenti kadar çevre dostu bir kent olması gerektiğini belirterek “Kocaeli, Türkiye’nin en büyük sanayi şehridir. Üretmeye devam edeceğiz. Ancak üretirken çevreye asla zarar vermeden bunu yapacağız. Yapmak zorundayız. Uzun uğraşlar sonucunda İzmit Körfezi temizlendi. Doğayla iç içe yaşamalı zarar vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

92 AĞACI KESİLMEKTEN KURTARDIK

Karaosmanoğlu’nun ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy konuştu. Aksoy, Sıfır Atık Projesi hakkında konuştu ve “Ülke genelinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’ni ilk olarak valilik binamızda hayata geçirdik. 1 Mart-31 Mayıs tarihleri toplamış olduğumuz atıklarla 92 ağacın kesilmesini önlemiş olduk. Yakın zamanda kentimizdeki diğer kurum ve kuruluşların, daha sonrasında ise her hanenin bu projeye katkıda bulunmasını temenni ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na Nermin Tol tarafından çevre nişanı takdim edildi. Daha sonra ise Vali Aksoy ve Başkan Karaosmanoğlu Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması’nda 1. olan Başiskele Kartonsan İlkokulu’na ödüllerini takdim etti.

 

ETİKET :   Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç Dünya Çevre Günü İzmit Körfezi