kocaeli , 14-08-2020

Uluslararası akreditasyona sahip: Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi

Uluslararası Psikologlar Derneği ile Uluslararası Ruh Sağlığı ve Psikoterapi Derneği’nin akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek aile danışma merkezi birinci yılını geride bıraktı

11:34:37 | 2020-01-06

HABER: Eylem Selvi ARI

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Toplumu meydana getiren en küçük ama en önemli birlikteliktir aile. Aile içi iletişim ve etkileşim ne kadar iyi ise bireyler o kadar pozitif, o kadar mutlu ve o kadar başarılı olur. Aile içi mutluluk, toplumsal mutluluğun da temelini oluşturur. Ancak zaman zaman yaşamın getirdiği olumsuzluklar, değişimler, dönüşümler, iletişimi ve etkileşimi azaltabilir ya da ortadan kaldırabilir.

İşte o zaman sorunlar baş gösterir. Peki, bu sorunlar aileye zarar vermeden çözülemez mi? Elbette çözülür. Hem de yeni yeni tanıştığımız ‘aile danışmanlığı’ kavramıyla…

Son yıllarda aile içi sorunların panzehri olarak işaret edilen ‘aile danışmanlığı’ giderek hayatımızın daha çok içine giriyor. Aile danışmanları sadece aile fertlerinin birbirleriyle ilişkilerini düzenlemekle kalmıyor; bireyin yaşayabileceği her soruna eğiliyor. Bu bazen çiftler arasındaki anlaşmazlıklar, bazen cinsel sorunlar, bazen ergenlik çağı problemleri, bazen çocuktaki öğrenme güçlüğü, bazen okula adaptasyon sorunları, bazen bireysel sorunlar olabiliyor. Aile fertlerinde ya da fertler arasında artan sorunlar, aile danışmanlığı merkezlerinin varlığını da kaçınılmaz kılıyor. İzmit, bu anlamda çok özel bir merkeze sahip.

 

 

İZMİT’TE BİR İLK

İzmit’in ilk aile danışma merkezi, bundan bir yıl önce Tanju Ekinci tarafından ‘Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’ adıyla kuruldu. Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi, ‘Mutlu birey, mutlu evlilik, mutlu çocuk’ sloganıyla çıktığı yolculuğunda gerek danışmanlık hizmeti gerekse sosyal sorumluluk projeleriyle bir yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyor. İş insanı Tanju Ekinci, lise çağlarındayken, İzmit’te olmayan bir hizmeti hayata geçirme hayalini kurduğunu ve bunu da Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’ni İzmit’e kazandırmanın mutluluğunu yaşayarak başardığını söylüyor.

 

 

İLHAM VERİYOR

Aile bütünlüğünün korunması; sağlıklı, mutlu, kaliteli aile içi ve bireysel ilişkilerin sağlanması; ailelere, çiftlere, yetişkin ve çocuklara psikolojik destek, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilerek bireylerde olumlu farkındalıklar oluşturulması amacıyla kurulan Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi, sektöre ilham da veriyor. Tanju Ekinci, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalıştıklarını, sektöre öncülük ettikleri için gururlu olduklarını ve yeni yıl itibariyle ilimizde aile danışmanlığı merkezilerinin artacağını söylüyor.

Uluslararası Psikologlar Derneği ile Uluslararası Ruh Sağlığı ve Psikoterapi Derneği’nin akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek aile danışma merkezi olan Kocaeli Aile Danışma Merkezi, Yenişehir Mahallesi’ndeki 220 metrekarelik modern binasında hizmet veriyor. Merkez 8’i ruh sağlığı danışmanı olmak üzere 12 kişilik ekibiyle danışan kabul ediyor, seminerler düzenliyor. Ayrıca 1’i çocuk, 3’ü yetişkin danışan olmak üzere toplam 4 danışman odası, seminer salonu ve danışan çalışma odası da bulunuyor.

Kocaeli Aile Danışma Merkezi, Çocuk danışmanlığı, ergen danışmanlığı, aile danışmanlığı (çift danışmanlığı, cinsel danışmanlık), bireysel danışmanlık hizmetlerinin yanında; Moxo dikkat testi, Wisc-r zeka testi, Gessel gelişim testi, görsel algı testi, disleksi testi, sınav kaygısı ölçeği, Minnesota kişilik envanteri testi gibi 17 branşta uyguladığı uluslararası testlerle de farkını ortaya koyuyor.

 

 

KARİYER PLANLAMASI

Kurucu müdür Tanju Ekinci, Kocaeli Aile Danışma Merkezi’nin toplumdaki bir direnci kırdığını söyleyerek, “Bizim insanımız psikoloğa ya da psikiyatra gittiğini saklıyor ancak ‘aile danışmanına gittim’ diyebiliyor. Bu bir direnci kırmaktır” diyor. Ekinci, ailede yaşayan her bireye danışmanlık yaptıklarını; çift danışmanlığı, cinsel danışmanlık, ergen ve çocuk danışmanlığı, evlilik öncesi danışmanlık ve evlilik danışmanlığının yanı sıra yeni bir kavram olan ‘sağlıklı boşanma süreci danışmanlığı’ hizmeti verdiklerinin de altını çiziyor.

Kocaeli Aile Danışma Merkezi, ailelere yönelik kariyer planlamaları da yapıyor. Ailenin gelecekle ilgili yatırımları, çocukların kariyer planlamaları, ailedeki bireylerin iş değişikliğinin psikolojilerine etkileri üzerinde de danışmanlık hizmeti veriliyor. Kocaeli Aile Danışma Merkezi; siyasilere, üst düzey yöneticilere ve ailelerine, gizlilik protokolü esasıyla da danışmanlık yapıyor. Ekinci, “Siyasiler ve üst düzey yöneticiler yoğun stres altında çalışır ve bu da onları yıpratır. Bu tür kilit noktalardaki insanlarda gizlilik büyük önem arz eder. Biz onlara ve ailelerine danışmanlık yapıyoruz” diyor.

 

HEDEFİ; İŞ DÜNYASI

Aile danışmanlığı merkezlerinin sorun çıkınca gidilen yerler olmadığını da özellikle vurgulayan Ekinci, “Hiç sorunu olmayan ancak farkındalığını geliştirmek için danışmanlık alan ailelerimiz var. Unutulmamalı ki küçük sarsıntılar, büyük depremleri engeller” diye konuşuyor. Ekinci’nin ilk hedefi, iş dünyası. Ekinci, çalışanların daha verimli ve daha başarılı olması için özel hayatlarındaki sağlıklı ilişkilerin büyük bir etken olduğu bilincinin tüm iş dünyasına benimsetilmesi noktasında çalışmalar yapmak istiyor. İkinci hedefi ise Kocaeli’de en az 20 aile danışmanının çalıştığı, hastane konseptinde bir aile danışmanlık merkezi açmak. Kurucu müdür Ekinci, her ay ücretsiz aile bilgilendirme ve bilinçlendirme seminerleri yaptıklarını hatırlatarak, bahar aylarında da Kocaeli’de bugüne kadar yapılmamış büyüklükte bir seminere imza atacaklarını belirtiyor. Ekinci, şöyle devam ediyor: “Mart ya da nisan ayında büyük bir seminer vereceğiz. Aile içi iletişim, ergenlik, çocukluk ve evlilik süreciyle ilgili bir seminer olacak. 30’ar dakikalık uzman sunumlarından sonra soru-cevap kısmına geçilecek ayrıca uzmanlarımız katılımcılarla atölye çalışması yapacak.”

 

İLETİŞİM

Adres: Yenişehir Mahallesi, Dönmez Sk. Sağlık Park İş Merkezi No:8 Kat:1 İzmit

Telefon: 0262 332 18 41

WhatsApp: 0530 799 73 41

Instagram: Kocaeli_aile_danişma_merkezi

Facebook: Kocaeli Aile Danışma Merkezi
ETİKET :   Türkiyede ilk aile danışma merkez Tanju Ekinci Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi izmit kocaeli aile mutluluk

Tümü