kocaeli , 31-05-2020

Türkiye’nin tek dil okulu MENTORA COLLEGE artık Kocaeli’de

BAU Global bünyesinde, yaklaşık 8 yıl önce Washington’da kurulan Mentora College, artık Kocaeli’de. Türkiye’nin ilk ve tek dil okulu olan Mentora, verdiği eğitim ve tüm dünyada geçerli sertifika programlarıyla yabancı dil konusunda son derece iddialı

11:44:39 | 2019-11-01

RÖPORTAJ: Zeynep AKAR

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Üç kıtada ve yedi ülkede 4 üniversite, 2 dil okulu ve 6 uydu kampüsüyle eğitim veren BAU Global’in dil eğitimi alanındaki kuruluşlarından biri de Mentora College. BAU Global bünyesinde yaklaşık 8 yıl önce Washington merkezli olarak kurulan Mentora, 2 yıldır Türkiye’de de eğitim veriyor. Eğitim içeriği, dil sınavlarına hazırlık programları, tüm dünyada geçerli sertifika programları ve öğrencilerine sağladığı yurt dışında eğitim imkanlarıyla yabancı dil alanında oldukça iddialı bir marka olan Mentora College, aynı zamanda ülkemizin ilk ve tek dil okulu.

Türkiye genelinde 13 şubesiyle eğitim veren Mentora College; eğitimci Yaşar Kemal Keskin, İsmail Kocatürk, Galip Kocaman ve iş adamı Hakan Akar’ın yaptığı yatırımla son şubesini ilimizde açtı. İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki binasında öğrenci kabul etmeye başlayan Mentora College’in eğitim sistemini, sertifika programlarını ve Mentora öğrencisi olmanın getirdiği avantajları İzmit şubesi kurucularından olan Hakan Akar’dan dinledik.

 

Hakan Bey, bize kısaca Mentora College’den bahseder misiniz?

Mentora College, BAU Global bünyesinde yaklaşık 8 yıl önce Washington’da kurulmuş bir dil okulu. Genel merkezimiz Washington’da. Dünyanın 9 ülkesinden sonra, iki yıl önce Türkiye’deki şubeleriyle de eğitim vermeye başladı. Şu anda ülkemizin tek dil okulu olan Mentora’nın, çeşitli illerimizde 13 şubesi bulunuyor. Biz de ilimizde yabancı dil eğitimi noktasında bir boşluk olduğunu görerek bir dünya markası olan Mentora College’i Kocaeli’ye getirmeye karar verdik. Verdiğimiz yabancı dil eğitimi ve tüm dünyada geçerli sertifikalarımızla öğrencilerimizi birer dünya vatandaşı yapma konusunda iddialıyız.

 

Mentora College’de, hangi dillerin eğitimi veriliyor?

Merkezimizin Amerika’da bulunması nedeniyle çıkış noktamız İngilizce. Kurumumuzda Cambridge University Press kaynakları kullanılıyor. Bununla beraber Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve talebe göre diğer tüm dillerin eğitimini veriyoruz. 7 yaşından itibaren her yaş grubundan öğrenci kabul ediyoruz.

 

 

DİL SINAVLARINA HAZIRLIK

 

Kurumun eğitim sisteminden de biraz bahseder misiniz? Örneğin, Montera’da eğitim süresi ne kadar?

12 rating’li bir sistemimiz var. Bu sistemle öğrencilerimizin seviyelerini net bir şekilde tespit ederek yabancı dil konusundaki eksikliklerini en kısa sürede tamamlamayı ve onları dil eğitimi kariyerlerinde ileri seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Eğitim süresi öğrencinin seviyesine ve varmak istediği noktaya göre değişiyor. Her rating ortalama 1,5 ay sürüyor. Yani başlangıç düzeyinde olan öğrencilerimiz için toplam eğitim süremiz 18 ay. Bununla birlikte, yurt dışında kendisini ifade edebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmek isteyen birisinin, bu beceriyi kazanması için 8 rating yeterli oluyor. Ya da kişi zaten yabancı dile hakimdir ama bir dil sınavına hazırlanıyordur; o zaman da ona göre bir eğitim programı oluşturuluyor.

 

Hangi dil sınavlarına öğrenci hazırlıyorsunuz?

Mentora College olarak en güçlü olduğumuz konulardan biri de hem yurt içi akademik İngilizce sınavları (E-YDS, YDS, YÖK-DİL, TIP-DİL, YKS-DİL) hem de yurt dışında akademik kariyerini devam ettirmek isteyen lisans mezunları ve akademisyenlerin alması gereken TOEFL, IELTS, PTE, SAT gibi sertifikalar için verdiğimiz eğitimdir. Bunun yanı sıra uluslararası geçerliliği olan CELTA sertifikası için de eğitim veriyoruz.

 

CELTA SERTİFİKASI CELTA sertifikası nedir?

Sertifika programlarımız içerisinde en önemlilerinden birisi, CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages). Yetişkinlere verilen ve kişinin İngilizce öğretmenliği yapabilmesine olanak sağlayan bir program. Uluslararası geçerliliği olan bu denklik sertifikasına sahip olabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve en az 2 yıllık ön lisans diplomasına sahip olmak yeterli. Şöyle örnek vereyim… Diyelim ki İngilizceniz iyi, İngilizce öğretmenliği yapmak istiyorsunuz ancak iki yıllık yüksek okul mezunusunuz. Mentora, sizin İngilizce seviyenizi C1 düzeyine getirdikten sonra gireceğiniz sınavda başarı elde ettiğiniz takdirde, dünyanın her yerinde İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirsiniz. CELTA aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin mesleklerini yurt dışında icra etmesini de sağlayan bir sertifika. Mentora College, bu konuda Türkiye’nin yetkili tek sınav merkezi.

 

CELTA sertifikası almak bu kadar basit mi?

O kadar da basit değil. CELTA, milli eğitim tarafından tanınan ve eğitim fakültesi mezunu olmasanız dahi dünyanın her ülkesinde öğretmenlik yapmanıza imkan tanıyan bir sertifika programı ama oldukça zorlu bir eğitimi var. Toplam 120 saat süren, 1,5 aylık bu eğitimde dersler yüz yüze veriliyor. Ardından hem dil kabiliyeti hem de öğrenci yönetimiyle ilgili soruların olduğu, oldukça zor bir sınava giriliyor. Son olarak bir aylık staj süresi var.

 

 

ÜCRETSİZ KUR TEKRARI

 

Biraz da eğitim çağındaki öğrenciler için uyguladığınız programlardan bahsetmek istiyorum…

Biz çocuklarımızı geleceğin dünya vatandaşı olarak görüyoruz. Bu yüzden onlara dünyadaki diğer yaşıtlarıyla eşit şartlarda bir yabancı dil eğitimi sunmak zorundayız. Cambridge University Press işbirliğiyle çocuklarımızın İngilizce seviyelerini uluslararası standartlarda gösteren YLE-Starters, Movers, Flyers ve KET, PET sertifikasyonlarına hazırlıyoruz. Ayrıca, kurumumuzda uygulanan Pathway Ortaklık Programı da genç arkadaşlarımız için büyük avantaj oluşturuyor.

 

Bu programın içeriği nedir?

Mentora College’in amaçlarından biri de öğrencilerin akademik potansiyellerine tam olarak ulaşmasına destek olmaktır. Bu amaçla, saygın üniversitelerle ortaklıklar kuruyoruz. Mentora College mezunları, ortak kurumlarımızda lisans derecesi programlarına başvururken özel avantajlardan faydalanıyor.

 

Çocuklar haftada kaç saat ders görüyor?

Öğrenciler için haftada 6 saatlik bir eğitim programımız var. Gruplarımızı onların okul saatlerine göre sabah, öğlen ya da hafta sonu olarak düzenliyoruz. Eğitim süremiz, okul takvimiyle paralel devam ediyor yani dersler haziran ayında son buluyor. Bununla birlikte yaz okulu uygulamamız da var. Mentora’ya kayıt için gelen ailelerimizi önce bir saatlik demo dersine alıyoruz. Sistemimizi tanıyor, sonra kayıt yaptırıyorlar. Biz yabancı dil konusunda iddialı bir kurumuz. Kayıt yaptırdığı halde dersleri beğenmediğini söyleyen velimiz olursa, ücretsiz kayıt sildirme imkanı tanıyoruz. Ayrıca, şöyle bir memnuniyet garantimiz de var: Diyelim ki  öğrenci derslere düzenli olarak devam etti, üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirdi, öğretmen kanaati de iyi fakat yine de başarılı olamadı… Böyle bir durumda, öğrencimize başarısız olduğu kuru ücretsiz tekrarlama hakkı tanıyoruz. Mentora’nın bir de Family Club uygulaması var.

 

 

BİREBİR DİL DERSİ

 

Nedir Family Club?

Bazen, anne ve babaların yabancı dili çocukların derslerini takip edecek ya da onlara yardımcı olabilecek düzeyde olmuyor. Bu gibi durumlarda, eğer talep ederlerse onlara, çocuklarıyla birlikte eğitim alabilecekleri bir ortam oluşturuyoruz. Böylece hem çocuklarına yardımcı olabiliyor hem de en az çocuğunun düzeyinde İngilizce bilgisine ulaşıyorlar.

 

Mentora’da özel ders imkanı da var mı?

Evet, her yaş grubuna birebir ders veriyoruz. Hedefe ve öğrencinin ihtiyacına yönelik birebir derslerle, amaca çok daha kısa sürede ulaşabiliyoruz.

İş hayatına yönelik çalışmalar yapıyor musunuz?

Kurumlarda gerek çalışanlara gerekse üst düzey yöneticilere yönelik iş İngilizcesi, mesleki İngilizce ve genel İngilizce alanında eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimler, talebe göre yerinde ya da merkezimizde olabiliyor. Eğitimlerin yanı sıra pek çok dilde tercüman desteği, satış ve satın alma teklifleri ile teknik şartname hazırlanması, yabancı dilde e-mail ve sosyal medya desteği gibi hizmetler de sunuyoruz.

 

 

FETHİYE MENTORA İNGİLİZCE KÖYÜ

 

İngilizce’yi bilse dahi konuşamamak, pek çok kişinin ortak sorunu. Buna yönelik çalışmalarınız var mı?

Öğrencilerimizin, ana dili İngilizce olan eğitimcileriyle birlikte katılabileceği konuşma kulüplerimiz var.  Bu kulüplerde öğrencilerimize gramere hiç takılmadan ana dili İngilizce olan biriyle konuşma imkanı sağlıyoruz. Burada seviye hiç önemli değil… Kulüpteki diyaloglar öğrencinin seviyesine göre ‘merhaba, nasılsın, nerede yaşıyorsun?’ gibi başlangıç cümleleri veya edebi tartışmalar olabilir. Bir yabancı dili öğrenmenin ve konuşabilmenin en iyi yolu, o dile maruz kalmaktır. Bununla ilgili çalışmalarımız da var.

 

Biraz bahseder misiniz?

Yabancı dile maruz kalmak için o dilin konuşulduğu ülkede bulunmalısınız. Ancak küçük yaşta çocuklar için bu her zaman mümkün olmuyor, aileler çocuklarını tek başına yurt dışına göndermeye cesaret edemiyor. Mentora College, bu noktadan hareketle Fethiye’de 30 dönümlük bir arazi üzerine ‘İngilizce köyü’ kurdu. Spor alanlarından yüzme havuzuna kadar çok zengin bir aktivite sahasına sahip olan bu kasabada Türkçe konuşan bir kişi bile yok. Öğrencilerimiz burada 2 haftadan 2 aya kadar hem tatil yapıp hem eğitimlerine devam edebiliyor. Döndüklerinde İngilizce konusunda ciddi yol kat etmiş oluyorlar.

 

 

YURT DIŞINDA İNDİRİM İMKANI

 

Ülkemizdeki Mentora College şubelerinin, diğer ülkelerdeki şubelerle iş birliği var mı?

Öğrencilerimiz istedikleri taktirde Mentora’nın dünyanın her noktasındaki şubelerinde eğitim alabilir. Üstelik, Türkiye Mentora’dan yurt dışına giderseniz, yüzde 30’lara varan indirim avantajı da oluyor. Bazı şubelerimizin konaklama imkanı da bulunduğu için yurt dışı eğitimin maliyeti ciddi oranda düşüyor.

 

Mentora College İzmit Şubesi’nde kaç eğitimci görev yapıyor?

4 katlı ve 6 dersliği bulunan binamızda, 6 eğitmenimiz görev yapıyor. Sınıflarımız en fazla 10 kişilik; 4, 6, 8 kişilik sınıflarımız da mevcut. Binamızda ayrıca öğrencilerimizin dil pratiğini geliştirebileceği aktivite alanları ve etüt odaları da var.

 

Hakan Bey, bir BAU Global kuruluşu olan Mentora College’de Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden gelen öğrenciler için özel bir fiyat politikası uygulanıyor mu?

Evet, gerek Bahçeşehir okullarından Mentora’ya, gerekse Mentora’dan Bahçeşehir okullarına giden öğrencilerimiz için yüzde 25 indirim sağlanıyor. Bununla birlikte, 2020-2021 eğitim yılı itibariyle Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık programı, İzmit Mentora College’de verilmeye başlanacak.

 

Son olarak, Mentora College’in, dil kurslarıyla arasındaki farkı sormak istiyorum.

Mentora College, merkezi Amerika’da yani ana dili İngilizce olan bir ülkede kurulmuş olan ilk ve tek Türk dil okulu olma özelliğini taşıyor. Herkesin yurt dışında eğitim alma hayali vardır ya Mentora, yurt dışındaki sistemi, eğitim içeriğiyle ülkemize taşıyan bir kurum. En büyük farklarımızdan biri de öğrencilerimizin yabancı dil düzeyini çok doğru tespit ediyor olmamız. Yabancı dilde 6 seviye vardır, biz bu seviyeleri kendi içinde de kategorilere ayırıyoruz. Böylece kişinin yabancı dil konusundaki eksiğini çok net belirliyor ve eğitimini ona göre planlıyoruz. Burada hiçbir şeyi şansa bırakmıyoruz.

 

Hakan Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz…

 

Ben teşekkür ederim. İlimize Mentora College gibi bir markayı kazandırmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Tüm Kocaelilileri kurumumuzu görmeye ve tanışmaya davet ediyoruz.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan, Şehit Ergün Köncü Sok. No:69 İzmit/Kocaeli

Telefon: (0262) 311 31 98

Web: www.mentoracollege.edu

 
ETİKET :   dil okulu bahçeşehir Mentora College ingilizce yabancı dil eğitim öğretim mentora kocaeli

Tümü